UpStream Email Notifications - en to fr_FR translation catalogue (112 entries)

en: Please, make sure %s plugin is installed and active in order to make %s plugin to work.
fr_FR: Veuillez vous assurer que le plugin %s est installé et actif pour que le plugin %s fonctionne.

en: Email Notifications
fr_FR: Notifications par email

en: There was an error sending the notifications. Please review your SMTP settings.
fr_FR: Il y a eu une erreur lors de l'envoi des notifications. Veuillez revoir vos paramètres SMTP.

en: The following item(s) was/were assigned to you:
fr_FR: Le(s) élément(s) suivant(s) vous a (ont) été attribué(s) :

en: You are receiving this because you are a member of the %s, from %s.
fr_FR: Vous recevez ceci parce que vous êtes membre du %s, de %s.

en: Please do not reply this message.
fr_FR: Veuillez ne pas répondre à ce message.

en: SMTP Host not set.
fr_FR: L'hôte SMTP n'est pas défini.

en: SMTP Port not set.
fr_FR: Port SMTP non défini.

en: SMTP Username not set.
fr_FR: Nom d'utilisateur SMTP non défini.

en: SMTP Password not set.
fr_FR: Mot de passe SMTP non défini.

en: Sender's email address cannot be empty.
fr_FR: L'adresse e-mail de l'expéditeur ne peut pas être vide.

en: Recipient's email address cannot be empty.
fr_FR: L'adresse e-mail du destinataire ne peut pas être vide.

en: No Subject
fr_FR: Aucun sujet

en: UpStream was unable to send the notifications.
fr_FR: Upstream n'a pas pu envoyer les notifications.

en: UpStream was unable to send the notifications. Please make sure the server is allowed to send emails.
fr_FR: Upstream n'a pas pu envoyer les notifications. S'il vous plaît assurez-vous que le serveur est autorisé à envoyer des e-mails.

en: Please, make sure the latest version of %s is <strong>installed</strong> and <strong>active</strong> in order to make this plugin to work.
fr_FR: Veuillez vous assurer que %s est <strong>installé</strong> et <strong>actif</strong> pour que ce plugin fonctionne.

[ctx: %s: Current WordPress running version]
en: It seems you are using an outdated version of WordPress (%s).
fr_FR: Il semblerait que votre version actelle de Wordpress soit obsolète (%s).

en: For security reasons please update your installation.
fr_FR: Pour des raisons de sécurité merci de mettre à jours votre installation.

[ctx: %s: Plugin name]
en: The <i>%s</i> requires WordPress version 4.5 or later.
fr_FR: Le   <i>%s</i> nécessite Wordpress en version 4.5 ou plus.

en: For security reasons, this plugin requires <strong>PHP version 5.6.20</strong> or <strong>greater</strong> to run.
fr_FR: Pour des raisons de sécurité, ce plugin nécessite <strong> PHP en version 5.6 </strong>ou <strong> supérieur</strong> afin de fonctionner.

en: Please, update your PHP (currently at
fr_FR: Merci de mettre à jours votre version de PHP

en: Go back to the plugins page.
fr_FR: Revenir à la page de plugin.

en: Go back
fr_FR: Retour

en: Open Settings Page
fr_FR: Ouvrir la page des paramètres

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Disable all email notifications for this project
fr_FR: Désactiver toutes les notifications par courriel pour ce projet

en: A day before
fr_FR: Un jour avant

en: Two days before
fr_FR: Deux jours avant

en: Three days before
fr_FR: Trois jours avant

en: A week before
fr_FR: Une semaine avant

en: Two weeks before
fr_FR: Deux semaines avant

en: No data found.
fr_FR: Aucune donnée n'a été trouvée.

en: Loading reminders...
fr_FR: Chargement des rappels.....

en: Invalid type. Please, reload the page and try again.
fr_FR: Type non valide. Veuillez recharger la page et réessayer.

en: Not saved yet
fr_FR: Pas encore sauvegardé

en: Not sent yet
fr_FR: Pas encore envoyé

en: Sent
fr_FR: Envoyé

en: %s: %s Status Change
fr_FR: %s: %s Changement de statut

[ctx: %s: User name]
en: Hello %s
fr_FR: Bonjour %s

en: This email is to notify you that the the following item's status has changed:
fr_FR: Ce courriel a pour but de vous rappeler les dates d'échéance suivantes :

en:  changed from
fr_FR: changé de

en:  to
fr_FR:  à

en: Reminders
fr_FR: Rappels

en: Select when...
fr_FR: Sélectionnez quand....

en: Due Date
fr_FR: Date d'échéance

en: End Date
fr_FR: Date de Fin

en: or Select a Date
fr_FR: ou Sélectionnez une date

en: When
fr_FR: Quand

en: Discard?
fr_FR: Ignorer?

en: Not saved yet.
fr_FR: Pas encore sauvé.

en: You must save this item before editing reminders.
fr_FR: Vous devez enregistrer cet élément avant d’éditer des rappels.

en: Manage Reminders
fr_FR: Gérer les rappels

en: Due Date Reminders
fr_FR: Rappels de l’échéance

en: Add Reminder
fr_FR: Ajouter un rappel

[ctx: %s: Site name]
en: %s Notifications About Upcoming Due Dates
fr_FR: Notifications sur les dates d'échéance à venir

en: This email is to remind you about the following due dates:
fr_FR: Ce courriel a pour but de vous rappeler les dates d'échéance suivantes :

en: Past Due Dates
fr_FR: Dates d'échéance en retard

en: due date
fr_FR: date d'échéance

en: Notification Test
fr_FR: Test de notification

en: Looks like you're all set on %s.
fr_FR: On dirait que vous êtes tous prêts sur %s.

en: Thanks for using %s and the %s plugins.
fr_FR: Merci d'utiliser les plugins %s et %s.

en: Check out your inbox.
fr_FR: Vérifiez votre boîte de réception.

en: Send Me a Test Email
fr_FR: Envoyer un test

en: How does it work?
fr_FR: Comment cela fonctionne?

en: Users will be notified when one or more items (<code>%s</code>, <code>%s</code> or <code>%s</code>) are assigned to them.
fr_FR: Les utilisateurs seront avertis lorsqu'un ou plusieurs éléments<code> (%s</code>, <code>%s</code> ou <code>%s</code>) leur sont affectés.

en: Milestones
fr_FR: Jalons

en: Tasks
fr_FR: Tâches

en: Bugs
fr_FR: Bogues

en: Any user is able to unsubscribe from a given project if he doesn't want to receive notifications related to that project.
fr_FR: Tout utilisateur peut se désabonner d'un projet donné s'il ne souhaite pas recevoir de notifications relatives à ce projet.

en: Administrators are able to enable/disable the notifications feature for individual projects.
fr_FR: Les administrateurs peuvent activer/désactiver la fonction de notification pour des projets individuels.

en: General Settings
fr_FR: Réglages généraux

en: Email Handler
fr_FR: Gestionnaire de courriels

en: PHPMailer with SMTP
fr_FR: PHPMailer avec SMTP

en: You can choose to use either of WordPress's native <code>wp_mail()</code> function or <br />the <code>PHPMailer</code> library using your own SMTP options to send out emails.
fr_FR: Vous pouvez choisir d'utiliser la fonction native <code>wp_mail()</code> de WordPress ou <br />la bibliothèque <code>PHPMailer</code> en utilisant vos propres options SMTP pour envoyer des emails.

en: WordPress Handler Settings
fr_FR: Paramètres du gestionnaire WordPress

en: Sender's Email
fr_FR: E-mail de l'expéditeur

en: The notifications sender's email address. The site's admin email is set as default.
fr_FR: L'adresse e-mail de l'expéditeur des notifications. L'adresse e-mail de l'administrateur du site est définie par défaut.

en: PHPMailer with SMTP Handler Settings
fr_FR: PHPMailer avec les paramètres du gestionnaire SMTP

en: Your mail server's address.
fr_FR: L'adresse de votre serveur de messagerie.

en: SMTP Port
fr_FR: Port SMTP

en: The port to your mail server.
fr_FR: Le port de votre serveur de messagerie.

en: SMTP Username
fr_FR: Nom d'utilisateur SMTP

en: The username to login to your mail server.
fr_FR: Le nom d'utilisateur pour vous connecter à votre serveur de messagerie.

en: SMTP Password
fr_FR: Mot de passe SMTP

en: The password to login to your mail server.
fr_FR: Le mot de passe pour vous connecter à votre serveur de messagerie.

en: Encryption Type
fr_FR: Chiffrement

en: None
fr_FR: Aucun

en: The encryption type used for authentication. For most servers SSL is the recommended option.
fr_FR: Le type de cryptage utilisé pour l'authentification. Pour la plupart des serveurs, SSL est l'option recommandée.

en: Status Change Email Settings
fr_FR: Paramètres de change d’état de messagerie

en: Send Email on Task Status Change
fr_FR: Envoyer des courriels sur le changement de statut de tâche

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Send an email to assigned users when the status of a task changes
fr_FR: Envoyer un e-mail aux utilisateurs affectés lorsque l’état d’une tâche change

en: Send Email on Milestone Status Change
fr_FR: Envoyer des courriels sur le changement de statut du jalon

en: Status Change Email Subject
fr_FR: Sujet du changement d’état du courrier électronique

en: User Assignment Email Subject
fr_FR: Sujet d’email d’affectation d’utilisateur

en: Reminder Email Settings
fr_FR: Paramètres des e-mail de rappel

en: Enable Reminders
fr_FR: Activer les rappels@action: inmenu

en: Reminders are emails sent to assignees informing about upcoming Milestones, Tasks and/or Bugs due dates.
fr_FR: Les rappels sont des courriels envoyés aux membres pour les informer des dates d'échéance des Jalons, Tâches et/ou Bogues à venir.

en: Default Reminders
fr_FR: Rappels par défaut

en: Here you can define a set of default reminders for newly added Milestones, Tasks and/or Bugs.
fr_FR: Ici, vous pouvez définir un ensemble de rappels par défaut pour les Jalons, Tâches et/ou Bogues nouvellement ajoutés.

en: Check Recurrency
fr_FR: Vérifier la récurrencce

en: Hourly
fr_FR: Toutes les heures

en: Twice a day
fr_FR: Deux fois par jour

en: Daily
fr_FR: Quotidien

en: How often should UpStream check for upcoming reminders.
fr_FR: À quelle fréquence UpStream devrait-il vérifier les rappels à venir ?

en: Testing Settings
fr_FR: Paramètres de test

en: By clicking on the button below, UpStream will make an attempt to send a test message to your email address using the saved settings.
fr_FR: En cliquant sur le bouton ci-dessous, Upstream fera une tentative d'envoyer un message de test à votre adresse e-mail en utilisant les paramètres enregistrés.

en: Make sure you click on the Save button before sending out test emails.
fr_FR: Assurez-vous de cliquer sur le bouton Enregistrer avant d'envoyer des e-mails de test.

en: Sending...
fr_FR: Envoi...

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: UpStream Email Notifications
fr_FR: Notifications par courriel UpStream

note: Description of the plugin/theme
en: Allow you to email project updates to people working on your projects.
fr_FR: Permet d'envoyer par courriel les mises à jour des projets aux membres qui travaillent sur vos projets.
