UpStream Email Notifications - en to it_IT translation catalogue (116 entries)

en: Please, make sure %s plugin is installed and active in order to make %s plugin to work.
it_IT: Si prega di assicurarsi che il plugin %s è installato e attivo al fine di rendere il plugin %s funzionante.

en: Email Notifications
it_IT: Notifiche Email

en: There was an error sending the notifications. Please review your SMTP settings.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'invio delle notifiche. Per favore, rivedi le tue impostazioni SMTP.

[ctx: 1st %s: Site name, 2nd %s: Project name]
en: %s Notifications | %s
it_IT: %s Notifiche | %s

en: The following item(s) was/were assigned to you:
it_IT: I seguenti articoli ti sono stati assegnati:

en: You are receiving this because you are a member of the %s, from %s.
it_IT: Hai ricevuto questo perché sei un membro di %s, da %s.

en: Please do not reply this message.
it_IT: Si prega di non rispondere a questo messaggio.

[ctx: %s: Site name]
en: %s Notifications BOT
it_IT: %s Notifiche BOT

en: SMTP Host not set.
it_IT: Host SMTP non impostato.

en: SMTP Port not set.
it_IT: Porta SMTP non impostata.

en: SMTP Username not set.
it_IT: Nome utente SMTP non impostato.

en: SMTP Password not set.
it_IT: Password SMTP non impostata.

en: Sender's email address cannot be empty.
it_IT: L'indirizzo email del mittente non può essere vuoto.

en: Recipient's email address cannot be empty.
it_IT: L'indirizzo email del destinatario non può essere vuoto.

en: No Subject
it_IT: Nessun Oggetto

en: UpStream was unable to send the notifications.
it_IT: UpStream non è riuscito ad inviare le notifiche.

en: UpStream was unable to send the notifications. Please make sure the server is allowed to send emails.
it_IT: UpStream non è riuscito ad inviare le notifiche. Assicurarsi che il server sia autorizzato ad inviare email.

en: Please, make sure the latest version of %s is <strong>installed</strong> and <strong>active</strong> in order to make this plugin to work.
it_IT: Si prega di assicurarsi che l'ultima versione di %s sia <strong>installata</strong> e <strong>attiva</strong> al fine di far funzionare questo plugin.

[ctx: %s: Current WordPress running version]
en: It seems you are using an outdated version of WordPress (%s).
it_IT: Sembra che tu stia utilizzando una versione obsoleta di WordPress (%s).

en: For security reasons please update your installation.
it_IT: Per ragioni di sicurezza, per favore aggiorna la tua installazione.

[ctx: %s: Plugin name]
en: The <i>%s</i> requires WordPress version 4.5 or later.
it_IT: <i>Il %s</i> richiede WordPress versione 4.5 o superiore.

en: For security reasons, this plugin requires <strong>PHP version 5.6.20</strong> or <strong>greater</strong> to run.
it_IT: Per ragioni di sicurezza, questo plugin richiede <strong>PHP versione 5.6</strong> o <strong>superiore</strong> per poter essere eseguito.

en: Please, update your PHP (currently at
it_IT: Per favore, aggiorna il tuo PHP (attualmente a

en: Go back to the plugins page.
it_IT: Torna alla pagina dei plugin.

en: Go back
it_IT: Torna indietro

en: Open Settings Page
it_IT: Apri la pagina Impostazioni

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Notifications
it_IT: Notifiche

en: Disable all email notifications for this project
it_IT: Disabilita tutte le notifiche email per questo progetto

en: A day before
it_IT: Un giorno prima

en: Two days before
it_IT: Due giorni prima

en: Three days before
it_IT: Tre giorni prima

en: A week before
it_IT: Una settimana prima

en: Two weeks before
it_IT: Due settimane prima

en: No data found.
it_IT: Nessun dato trovato.

en: Loading reminders...
it_IT: Caricamento dei promemoria in corso...

en: Invalid type. Please, reload the page and try again.
it_IT: Tipo Non Valido. Per favore, ricarica la pagina e riprova.

en: Not saved yet
it_IT: Non ancora salvato

en: Sent
it_IT: Inviato

en: %s: %s Status Change
it_IT: %s: %s Cambio dello Stato

[ctx: %s: User name]
en: Hello %s
it_IT: Ciao %s

en: This email is to notify you that the the following item's status has changed:
it_IT: Questa e-mail è per avvisarti che lo stato dei seguenti elementi è cambiato:

en:  changed from
it_IT:  cambiato da

en:  to
it_IT:  a

en: Reminders
it_IT: Promemoria

en: Select when...
it_IT: Seleziona quando...

en: Due Date
it_IT: Data Scadenza

en: End Date
it_IT: Data di Fine

en: or Select a Date
it_IT: o Seleziona una Data

en: When
it_IT: Quando

en: Discard?
it_IT: Scartare?

en: Not saved yet.
it_IT: Non ancora salvato.

en: No reminders.
it_IT: Nessun promemoria.

en: End Date Reminders
it_IT: Promemoria Data di Fine

en: You must save this item before editing reminders.
it_IT: Devi salvare questo elemento prima di modificare i promemoria.

en: Manage Reminders
it_IT: Gestisci i promemoria

en: Due Date Reminders
it_IT: Promemoria delle Scadenze

en: Remind Assigned User
it_IT: Ricorda Utente Assegnato

en: Add Reminder
it_IT: Aggiungi Promemoria

[ctx: %s: Site name]
en: %s Notifications About Upcoming Due Dates
it_IT: %s Notifiche Sulle Date di Scadenza Imminenti

en: This email is to remind you about the following due dates:
it_IT: Questa e-mail è per ricordarti le seguenti date di scadenza:

en: Past Due Dates
it_IT: Date delle Scadenze

en: due date
it_IT: data scadenza

en: Notification Test
it_IT: Test di Notifica

en: Looks like you're all set on %s.
it_IT: Sembra che tu sia pronto su %s.

en: Thanks for using %s and the %s plugins.
it_IT: Grazie per aver usato %s e i plugin %s.

en: Check out your inbox.
it_IT: Controlla la tua casella di posta.

en: Send Me a Test Email
it_IT: Inviami un'Email di Prova

en: How does it work?
it_IT: Come Funziona?

en: Users will be notified when one or more items (<code>%s</code>, <code>%s</code> or <code>%s</code>) are assigned to them.
it_IT: Gli utenti riceveranno una notifica quando uno o più elementi (<code>%s</code> , <code>%s</code> o <code>%s</code>) vengono assegnati a loro.

en: Milestones
it_IT: Milestone

en: Tasks
it_IT: Attività

en: Any user is able to unsubscribe from a given project if he doesn't want to receive notifications related to that project.
it_IT: Qualsiasi utente è in grado di annullare l'iscrizione ad un determinato progetto se non desidera ricevere notifiche legate ad esso.

en: Administrators are able to enable/disable the notifications feature for individual projects.
it_IT: Gli amministratori sono in grado di abilitare/disabilitare le funzionalità di notifica per i singoli progetti.

en: General Settings
it_IT: Impostazioni Generali

en: Email Handler
it_IT: Gestore email

en: PHPMailer with SMTP
it_IT: PHPMailer con SMTP

en: You can choose to use either of WordPress's native <code>wp_mail()</code> function or <br />the <code>PHPMailer</code> library using your own SMTP options to send out emails.
it_IT: È possibile scegliere di utilizzare la <code>wp_mail()</code> funzione o <br />la <code>PHPMailer</code>libreria nativa di WordPress, utilizzando le proprie opzioni SMTP per inviare e-mail.

en: WordPress Handler Settings
it_IT: Impostazioni del Gestore WordPress

en: Sender's Email
it_IT: Email del Mittente

en: The notifications sender's email address. The site's admin email is set as default.
it_IT: L'indirizzo di posta elettronica del mittente delle notifiche. L'email di amministrazione del sito è impostata come predefinita.

en: PHPMailer with SMTP Handler Settings
it_IT: Impostazioni di PHPMailer col Gestore SMTP

en: SMTP Host
it_IT: Host SMTP

en: Your mail server's address.
it_IT: Il tuo indirizzo del server di posta.

en: SMTP Port
it_IT: Porta SMTP

en: The port to your mail server.
it_IT: La porta al tuo server di posta.

en: SMTP Username
it_IT: Nome utente SMTP

en: The username to login to your mail server.
it_IT: Il nome utente per accedere al tuo server di posta.

en: SMTP Password
it_IT: Password SMTP

en: The password to login to your mail server.
it_IT: Password per accedere al tuo server di posta.

en: Encryption Type
it_IT: Tipo di Crittografia

en: None
it_IT: Nessuno

en: The encryption type used for authentication. For most servers SSL is the recommended option.
it_IT: Il tipo di crittografia utilizzato per l'autenticazione. Per la maggior parte dei server SSL, è l'opzione consigliata.

en: Send Email on Task Status Change
it_IT: Invia una Email sul Cambio di Stato dell'Attività

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Send an email to assigned users when the status of a task changes
it_IT: Invia una email agli utenti assegnati quando lo stato di un'attività cambia

en: Send Email on Milestone Status Change
it_IT: Invia una Email sul Cambio di Stato della Milestone

en: Send an email to assigned users when the status of a milestone changes
it_IT: Invia una email agli utenti assegnati quando lo stato di una milestone cambia

en: HTML Before Status Change Body
it_IT: HTML Prima del corpo del cambiamento di stato

en: HTML After Status Change Body
it_IT: HTML Dopo il corpo del cambiamento di stato

en: Enable Reminders
it_IT: Abilita Promemoria

en: Reminders are emails sent to assignees informing about upcoming Milestones, Tasks and/or Bugs due dates.
it_IT: I promemoria sono email inviate agli assegnatari che informano sulle prossime date di scadenza delle Milestone, delle Attività e/o dei Bug.

en: Default Reminders
it_IT: Promemoria Predefiniti

en: Here you can define a set of default reminders for newly added Milestones, Tasks and/or Bugs.
it_IT: Qui è possibile definire un set di promemoria predefiniti per le Milestone, per le Attività e/o per i Bug appena aggiunti.

en: Check Recurrency
it_IT: Controlla la Ricorrenza

en: Hourly
it_IT: Ad Ora

en: Twice a day
it_IT: Due volte al giorno

en: Daily
it_IT: Giornaliero

en: How often should UpStream check for upcoming reminders.
it_IT: Con quale frequenza UpStream deve verificare la presenza di promemoria imminenti.

en: Testing Settings
it_IT: Impostazioni Test

en: By clicking on the button below, UpStream will make an attempt to send a test message to your email address using the saved settings.
it_IT: Cliccando sul pulsante qui sotto, UpStream tenterà di inviare un messaggio di prova al tuo indirizzo email, utilizzando le impostazioni salvate.

en: Make sure you click on the Save button before sending out test emails.
it_IT: Assicurati di fare clic sul pulsante Salva prima di inviare email di prova.

en: Sending...
it_IT: Invio in corso...

note: Plugin Name of the plugin/theme
en: UpStream Email Notifications
it_IT: Notifiche Email di UpStream

note: Description of the plugin/theme
en: Allow you to email project updates to people working on your projects.
it_IT: Ti consente di inviare via email gli aggiornamenti del progetto alle persone che lavorano sui tuoi progetti.
