The7mk2 v5.0.0.b5 - en to sv translation catalogue (1853 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
sv: Hoppsan! Den sidan kan inte hittas.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try to use a search?
sv: Det ser ut som att inget hittades på denna plats. Du kanske ska testa sökfunktionen?

[ctx: comments title]
en: 1 Comment | %1$s Comments
sv[0]: 1 kommentar
sv[1]: %1$s kommentarer

en: Comment navigation
sv: Kommentarsnavigering

en: &larr; Older Comments
sv: &larr; äldre kommentarer

en: Newer Comments &rarr;
sv: Nyare kommentarer &rarr;

en: Comments are closed.
sv: Kommentarer är avstängt.

en: Required fields are marked %s
sv: Obligatoriska fält är markerade med %s

en: Name &#42;
sv: Namn &#42;

en: Name&#42;
sv: Namn&#42;

en: Email &#42;
sv: E-post &#42;

en: Email&#42;
sv: E-post&#42;

en: Website
sv: Webbplats

en: Comment
sv: Kommentar

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
sv: Du kan använda dessa <abbr title=”Hypertext Markup Language”>HTML-taggar</abbr> och attribut: %s

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
sv: Du måste vara <a href=”%s”>inloggad</a> för att skriva en kommentar.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
sv: Inloggad som <a href=”%1$s”>%2$s</a>. <a href=”%3$s” title=”Logga ut från det här kontot”>Logga ut?</a>

en: Your email address will not be published.
sv: Din e-postadress kommer inte att publiceras.

en: Pages:
sv: Sidor:

[ctx: backend bulk edit]
en: &mdash; No Change &mdash;
sv: &mdash; Ingen ändring &mdash;

[ctx: backend bulk edit]
en: Sidebar and footer options
sv: Sidofält- och sidfotsalternativ

[ctx: backend bulk edit]
en: Sidebar layout
sv: Sidfältslayout

[ctx: backend bulk edit]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: backend bulk edit]
en: Right
sv: Höger

[ctx: backend bulk edit]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: backend bulk edit]
en: Show footer
sv: Visa sidfot

[ctx: backend bulk edit footer]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: backend bulk edit footer]
en: No
sv: Nej

[ctx: backend bulk edit]
en: Choose sidebar
sv: Välj sidofält

[ctx: backend bulk edit]
en: Choose footer
sv: Välj sidfot

[ctx: backend bulk edit]
en: Single post options
sv: Enda efter alternativ

[ctx: backend bulk edit]
en: Show thumbnail
sv: Visa miniatyrbild

[ctx: backend bulk edit]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: backend bulk edit]
en: No
sv: Nej

[ctx: media bulk action]
en: Show titles
sv: Visa titlar

[ctx: media bulk action]
en: Hide titles
sv: Dölj titlar

[ctx: backend media error]
en: You are not allowed to perform this action.
sv: Du har inte tillåtelse att göra detta.

[ctx: admin]
en: Failed to create customization .CSS file. To improve your site performance, please check whether ".../wp-content/uploads/" folder is created, and its CHMOD is set to 777.
sv: Det gick inte att anpassa CSS-filen. För att förbättra din webbplats resultat, vänligen kontrollera om ".../wp-content/uploads/" mappen är skapad, och dess CHMOD är satt till 777.

[ctx: attachment field]
en: Video url
sv: Video-URL

[ctx: attachment field]
en: Image link
sv: Bildlänk

[ctx: attachment field]
en: Hide title
sv: Dölj titel

[ctx: backend]
en: Thumbnail
sv: Miniatyr

[ctx: backend]
en: Sidebar
sv: Sidopanel

[ctx: backend]
en: Footer
sv: Sidfot

[ctx: backend]
en: Slug
sv: Permalänk

[ctx: backend]
en: Image title
sv: Bildtitel

en: None
sv: Ingen

[ctx: media title hidden]
en: Hidden
sv: Dold

[ctx: media title visible]
en: Visible
sv: Synlig

[ctx: widget]
en: Title
sv: Rubrik

[ctx: widget]
en: Content
sv: Innehåll

[ctx: widget]
en: Percent
sv: Procent

[ctx: widget]
en: Show
sv: Visa

[ctx: backend metabox]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: backend metabox]
en: No
sv: Nej

[ctx: backend metabox]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: backend metabox]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: backend metabox]
en: preserve images proportions
sv: bevara bildproportionerna

[ctx: backend metabox]
en: resize images
sv: ändra storlek på bilder

[ctx: backend metabox]
en: make images round
sv: Visa runda bilder

[ctx: backend metabox]
en: Under image
sv: Under bild

[ctx: backend metabox]
en: Background
sv: Bakgrund

[ctx: backend metabox]
en: Dark gradient
sv: Mörk toning

[ctx: backend metabox]
en: In the bottom
sv: På botten

[ctx: backend metabox]
en: Background & animated lines
sv: Bakgrund & animerade linjer

[ctx: backend metabox]
en: Left-aligned image
sv: Vänsterjusterad bild

[ctx: backend metabox]
en: Right-aligned image
sv: Högerjusterad bild

[ctx: backend metabox]
en: Checkerboard order
sv: Schackrutsordning

[ctx: backend metabox]
en: None
sv: Ingen

[ctx: backend metabox]
en: Fade in
sv: Tona in

[ctx: backend metabox]
en: Move up
sv: Flytta upp

[ctx: backend metabox]
en: Scale up
sv: Förstora

[ctx: backend metabox]
en: Fall perspective
sv: Fall perspektiv

[ctx: backend metabox]
en: Fly
sv: Flyga

[ctx: backend metabox]
en: Flip
sv: Spegla

[ctx: backend metabox]
en: Scale
sv: Skala

[ctx: backend metabox]
en: Masonry
sv: Murverk

[ctx: backend metabox]
en: Grid
sv: Rutnät

[ctx: backend metabox]
en: Gap between images (px):
sv: Mellanrum mellan bilder (px):

[ctx: backend metabox]
en: Image paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between images)
sv: Bildavstånd (t.ex. 5 pixel avstånd kommer att ge dig 10 pixel mellanrum mellan bilder)

[ctx: backend metabox]
en: Row target height (px):
sv: Målhöjd för rad (px):

[ctx: backend metabox]
en: Column minimum width (px):
sv: Minimihöjd för kolumn (px):

[ctx: backend metabox]
en: Real column width will slightly vary depending on site visitor screen width
sv: Verkliga kolumnbredden varierar något beroende på webbplatsbesökarens skärmbredd

[ctx: backend metabox]
en: Desired columns number:
sv: Önskade kolumner/antal:

[ctx: backend metabox]
en: 100% width:
sv: 100% bredd:

[ctx: backend metabox]
en: Show image miniatures:
sv: Visa bildminiatyrer:

[ctx: backend metabox]
en: Fade
sv: Tona

[ctx: backend metabox]
en: Direction aware
sv: Medveten ordning

[ctx: backend metabox]
en: Reverse direction aware
sv: Omvänd medveten ordning

[ctx: backend metabox]
en: Scale In
sv: Skala in

[ctx: backend metabox]
en: Animation effect:
sv: Animationseffekt:

[ctx: backend metabox]
en: Effect 1
sv: Effekt 1

[ctx: backend metabox]
en: Effect 2
sv: Effekt 2

[ctx: backend metabox]
en: Effect 3
sv: Effekt 3

[ctx: backend metabox]
en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

[ctx: backend metabox]
en: Dark
sv: Mörk

[ctx: backend metabox]
en: From theme options
sv: Från temainställningarna

[ctx: backend metabox]
en: Enabled (image with paddings)
sv: Aktiverad (bild med utfyllnad)

[ctx: backend metabox]
en: Enabled (image without paddings)
sv: Aktiverad (bild utan utfyllnad)

[ctx: backend metabox]
en: Content alignment:
sv: Justering av innehåll:

[ctx: backend metabox]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: backend metabox]
en: Centre
sv: Centrerad

[ctx: backend metabox]
en: Bottom
sv: Nertill

[ctx: backend metabox]
en: Left & top
sv: Övre vänster

[ctx: backend metabox]
en: Left & bottom
sv: Vänster & botten

[ctx: backend metabox]
en: Content:
sv: Innehåll:

[ctx: backend metabox]
en: Always visible
sv: Alltid synlig

[ctx: backend metabox]
en: On hover
sv: Vid mus över

[ctx: backend metabox]
en: Hide last row if there's not enough images to fill it:
sv: Dölja sista raden om det inte finns tillräckligt många bilder för att fylla den:

[ctx: backend metabox]
en: Works only for "Standard (no AJAX)" loading mode.
sv: Fungerar bara för "Standard (ingen AJAX)" laddningsläge.

[ctx: backend metabox]
en: Images sizing:
sv: Bildstorlek:

[ctx: backend metabox]
en: Images proportions:
sv: Bildproportioner:

[ctx: backend metabox]
en: Loading mode:
sv: Laddningsläge:

[ctx: backend metabox]
en: AJAX Pagination
sv: AJAX sidnumrering

[ctx: backend metabox]
en: "Load more" button
sv: Knappen ”Ladda mer”

[ctx: backend metabox]
en: Lazy loading
sv: Laddar sakta…

[ctx: backend metabox]
en: Standard (no AJAX)
sv: Standard (ingen AJAX)

[ctx: backend metabox]
en: Loading effect:
sv: Laddar effekt:

[ctx: backend metabox]
en: &mdash; Choose page &mdash;
sv: &mdash; Välj sida &mdash;

[ctx: backend metabox]
en: Show name / date ordering:
sv: Visa namn-/datumordning:

[ctx: backend metabox]
en: Show asc. / desc. ordering:
sv: Visa stigande/fallande ordning:

[ctx: backend metabox]
en: Show all pages in paginator:
sv: Visa alla sidor i numreringen:

[ctx: backend metabox]
en: Order:
sv: Sortering:

[ctx: backend]
en: ascending
sv: stigande

[ctx: backend]
en: descending
sv: fallande

[ctx: backend metabox]
en: Order by:
sv: Ordna enligt:

[ctx: backend]
en: date
sv: datum

[ctx: backend]
en: name
sv: namn

[ctx: backend metabox]
en: wide
sv: bred

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnail width (in %):
sv: Miniatyrbredd (i %):

[ctx: theme-options]
en: Light
sv: Ljus

[ctx: theme-options]
en: Dark
sv: Mörk

[ctx: theme-options]
en: From Theme Options
sv: Från temainställningarna

[ctx: backend metabox]
en: Max width (%):
sv: Max bredd (%):

[ctx: backend metabox]
en: Min width (%):
sv: Min bredd (%):

[ctx: backend metabox]
en: Filling mode (desktop):
sv: Fyllning-läge (stationär dator):

[ctx: theme-options]
en: fit (preserve proportions)
sv: Passa (bevara proportioner)

[ctx: theme-options]
en: fill the viewport (crop)
sv: fylla i visningsområdet (beskär)

[ctx: backend metabox]
en: Filling mode (mobile):
sv: Fyllningsläge (mobil):

[ctx: backend metabox]
en: Display Blog Categories
sv: Visa bloggkategorier

[ctx: backend]
en: ALL your Blog posts are being displayed on this page!
sv: ALLA dina Blogginlägg visas på denna sida!

[ctx: backend]
en: By default all your Blog posts will be displayed on this page.
sv: Som standard kommer alla dina blogginlägg att visas på den här sidan.

[ctx: backend]
en: But you can specify which Blog categories will (or will not) be shown.
sv: Men du kan ange vilka bloggkategorier som kommer (eller inte kommer) att visas.

[ctx: backend]
en: In tabs above you can select from the following options:
sv: I flikarna ovan kan du välja bland följande alternativ:

[ctx: backend]
en: All
sv: Allt

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Blog posts (from all categories) will be shown on this page.
sv: - Alla Blogginlägg (från alla kategorier) kommer att visas på denna sida.

[ctx: backend]
en: Only
sv: Endast

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Blog category(s) to be shown on this page.
sv: &mdash; välj bloggkategori(er) som ska visas på denna sida.

[ctx: backend]
en: All, except
sv: Allt, utom

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose which category(s) will be excluded from displaying on this page.
sv: - Välj vilken kategori (s) kommer att uteslutas från visas på denna sida.

[ctx: backend metabox]
en: Blog Options
sv: Bloggalternativ

[ctx: backend metabox]
en: Make all posts the same width:
sv: Ge alla inlägg samma bredd:

[ctx: backend metabox]
en: Background under posts:
sv: Bakgrund under inlägg:

[ctx: backend metabox]
en: Enable fancy date:
sv: Aktivera stiligt datum:

[ctx: backend metabox]
en: Number of posts to display on one page:
sv: Antal objekt som ska visas på en sida:

[ctx: backend metabox]
en: Show excerpts:
sv: Visa utdrag:

[ctx: backend metabox]
en: Show read more buttons:
sv: Visa läs mer-knappar:

[ctx: backend metabox]
en: Show categories filter:
sv: Visa kategorifilter:

[ctx: backend metabox]
en: Show post categories:
sv: Visa inläggskategorier:

[ctx: backend metabox]
en: Show post date:
sv: Visa inläggsdatum:

[ctx: backend metabox]
en: Show post author:
sv: Visa inläggets författare:

[ctx: backend metabox]
en: Show post comments:
sv: Visa skriva kommentarer:

[ctx: backend metabox]
en: Post Options
sv: Inläggsalternativ

[ctx: backend metabox]
en: Back button:
sv: Tillbakaknapp:

en: Hide featured image on post page:
sv: Dölj utvald bild på inläggssida:

[ctx: backend metabox]
en: Related posts category:
sv: Kategorin relaterade inlägg:

[ctx: backend metabox]
en: from the same category
sv: från samma kategori

[ctx: backend metabox]
en: choose category(s)
sv: Välj kategori(er)

[ctx: backend metabox]
en: Post preview width:
sv: Förhandsgranska inläggsbredd:

[ctx: backend metabox]
en: Related posts can be enabled / disabled from %sTheme Options / Blog, Portfolio, Gallery%s
sv: Relaterade inlägg kan vara aktiverad / inaktiverad från %sTemaalternativ / Blogg, Portfolio, Galleri %s

[ctx: backend metabox]
en: Post Preview Options
sv: Förhandsgranskningsalternativ för inlägg

[ctx: backend metabox]
en: For gallery post format:
sv: För galleriinläggsformat:

[ctx: backend metabox]
en: standard image gallery
sv: standard-bildgalleri

[ctx: backend metabox]
en: featured image with gallery hover
sv: Utvald bild vid mus över galleri

[ctx: backend metabox]
en: slideshow
sv: Bildspel

[ctx: backend metabox]
en: Post Preview Style
sv: Förhandsgranskningsstil av inlägg

[ctx: backend metabox]
en: Slider proportions:
sv: Bildspelsproportioner:

[ctx: backend metabox]
en: For video post format:
sv: Format för videoinlägg:

[ctx: backend metabox]
en: image
sv: bild

[ctx: backend metabox]
en: image with "Play" icon
sv: bild med ”Play”-ikon

[ctx: backend metabox]
en: Default menu
sv: Standard-meny

[ctx: backend metabox]
en: Logo:
sv: Logga:

[ctx: backend metabox]
en: High-DPI (retina) logo:
sv: Högupplöst (retina) logotyp:

[ctx: backend metabox]
en: Microsite
sv: Microsajt

[ctx: backend metabox]
en: Page layout:
sv: Sidlayout:

[ctx: backend metabox]
en: full-width
sv: Fullbredd

[ctx: backend metabox]
en: boxed
sv: I ruta

[ctx: backend metabox]
en: Hide:
sv: Dölj:

[ctx: backend metabox]
en: header &amp; top bar
sv: sidhuvud &amp; toppfät

[ctx: backend metabox]
en: floating menu
sv: flytande meny

[ctx: backend metabox]
en: content area
sv: Innehållsområde

[ctx: backend metabox]
en: bottom bar
sv: Bottenfält

[ctx: backend metabox]
en: Beautiful loading:
sv: Vacker laddning:

[ctx: backend metabox]
en: MAIN LOGO
sv: HUVUDLOGGA

[ctx: backend metabox]
en: TRANSPARENT HEADER LOGO
sv: LOGOTYP I TRANSPARENT SIDHUVUD

[ctx: backend metabox]
en: MENU ICON, TOP LINE, SIDE LINE LOGO
sv: MENYIKONEN, TOPPRAD, LOGOTYP I SIDOFÄLT

[ctx: backend metabox]
en: FLOATING NAVIGATION LOGO
sv: LOGOTYP I FLYTANDE MENY

[ctx: backend metabox]
en: MOBILE LOGO
sv: MOBIL LOGOTYP

[ctx: backend metabox]
en: BOTTOM LINE LOGO
sv: LOGOTYP I BOTTENLINJE

[ctx: backend metabox]
en: Target link:
sv: Länkmål:

[ctx: backend]
en: Primary menu:
sv: Primär meny:

[ctx: backend metabox]
en: Primary Menu location
sv: Primära menyplatsen

[ctx: backend]
en: Split Menu Left:
sv: Delad meny vänster:

[ctx: backend metabox]
en: Split Menu Left location
sv: Delad meny vänster läge

[ctx: backend]
en: Split Menu Right:
sv: delad meny höger:

[ctx: backend metabox]
en: Split Menu Right location
sv: delad meny höger läge

[ctx: backend]
en: Mobile Menu:
sv: Mobilmeny:

[ctx: backend metabox]
en: Mobile Menu location
sv: Menyplats mobil

[ctx: backend metabox]
en: + Show
sv: + Visa

[ctx: backend metabox]
en: - Hide
sv: - Dölj

[ctx: backend metabox]
en: advanced settings
sv: Avancerade inställningar

[ctx: backend]
en: author
sv: författare

[ctx: backend]
en: title
sv: titel

[ctx: backend]
en: modified
sv: Ändrad

[ctx: backend]
en: parent
sv: överordnad

[ctx: backend]
en: comment_count
sv: Kommentarräknare

[ctx: backend]
en: menu_order
sv: meny_order

[ctx: backend]
en: repeat
sv: upprepa

[ctx: backend]
en: repeat-x
sv: upprepa-x

[ctx: backend]
en: repeat-y
sv: upprepa-y

[ctx: backend]
en: no-repeat
sv: Repetera inte

[ctx: backend]
en: center
sv: centrerad

[ctx: backend]
en: left
sv: vänster

[ctx: backend]
en: right
sv: höger

[ctx: backend]
en: top
sv: topp

[ctx: backend]
en: bottom
sv: Botten

[ctx: backend metabox]
en: Pagination & filter with AJAX
sv: Sidnumrering & filter med AJAX

[ctx: backend metabox]
en: "Load more" button & filter with AJAX
sv: ”Ladda mer”-knappen och filter med AJAX

[ctx: backend metabox]
en: h1
sv: H1

[ctx: backend metabox]
en: small
sv: liten

[ctx: backend metabox]
en: medium
sv: medel

[ctx: backend metabox]
en: large
sv: stor

[ctx: backend metabox]
en: Accent
sv: Accentfärg

[ctx: backend metabox]
en: Custom color
sv: Anpassad färg

[ctx: backend metabox]
en: none
sv: ingen

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar Options
sv: Sidopanelens alternativ

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar position:
sv: Position för sidopanel:

[ctx: backend metabox]
en: Right
sv: Höger

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar widget area:
sv: widget område i sidofält:

[ctx: backend metabox]
en: Hide on mobile layout:
sv: Göm på mobil layout:

[ctx: backend metabox]
en: Footer Options
sv: Inställningar för sidfot

[ctx: backend metabox]
en: Show widgetized footer:
sv: Visa sidfot med widgets

[ctx: backend metabox]
en: Footer widget area:
sv: Sidfotens widget-område:

[ctx: backend metabox]
en: Page Header Options
sv: Inställningar för sidhuvudet

[ctx: backend metabox]
en: Show page title
sv: Visa sidtitel

[ctx: backend metabox]
en: Hide page title
sv: Dölj sidtitel

[ctx: backend metabox]
en: Fancy title
sv: Stilig titel

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow
sv: Starta Bildspel

[ctx: backend metabox]
en: Default
sv: Standard

[ctx: backend metabox]
en: Overlapping
sv: överlappning

[ctx: backend metabox]
en: Transparent
sv: Genomskinlig

[ctx: theme-options]
en: Header below slideshow:
sv: Sidhuvud under bildspel:

[ctx: theme-options]
en: Enabled
sv: Aktiverad

[ctx: theme-options]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: backend metabox]
en: Transparent background color:
sv: Transparent bakgrundsfärg:

[ctx: backend metabox]
en: Transparent background opacity:
sv: Transparent bakgrunds opacitet:

[ctx: theme-options]
en: Color scheme:
sv: Färgschema:

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow Options
sv: Inställningar för bildspel

[ctx: backend metabox]
en: Photo scroller
sv: Bildscroller

[ctx: backend metabox]
en: 3D slideshow
sv: 3D-bildspel

[ctx: backend metabox]
en: Slider Revolution
sv: Sliter Revolution

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow(s):
sv: Bildspel:

[ctx: backend metabox]
en: if non selected, all slideshows will be displayed.
sv: om inte valt, visas alla bildspel.

[ctx: backend metabox]
en: Edit slideshows
sv: Redigera bildspel

[ctx: backend metabox]
en: full-screen
sv: Helskärm

[ctx: backend metabox]
en: full-screen with content
sv: Helskärm med innehåll

[ctx: backend metabox]
en: proportional, full-width
sv: proportionellt, fullbredd

[ctx: backend metabox]
en: proportional, content-width
sv: proportionellt, innehållsbredd

[ctx: backend metabox]
en: Slider layout:
sv: Slider-layout:

[ctx: backend metabox]
en: content-width
sv: Innehållsbredd

[ctx: backend metabox]
en: Images sizing:
sv: Bildstorlek:

[ctx: backend metabox]
en: fit (preserve proportions)
sv: Passa (bevara proportioner)

[ctx: backend metabox]
en: fill the viewport (crop)
sv: fylla i visningsområdet (beskär)

[ctx: backend metabox]
en: On page load slideshow is:
sv: När sidan laddas är bildspel:

[ctx: backend metabox]
en: playing
sv: Spelar

[ctx: backend metabox]
en: paused
sv: pausad

[ctx: backend metabox]
en: Autoslide interval (in milliseconds):
sv: Autoslide-intervall (i millisekunder):

[ctx: backend metabox]
en: Hide captions:
sv: Dölj bildtexter:

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen slideshow
sv: Helskärmsbildspel

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen slideshow + text area
sv: helskärmsbildspel + textområde

[ctx: backend metabox]
en: Background under slideshow:
sv: Bakgrund under bildspelet:

[ctx: backend metabox]
en: Show pixel overlay:
sv: Visa pixelövertäckning

[ctx: backend metabox]
en: Top padding:
sv: Övre utfyllnad

[ctx: backend metabox]
en: Bottom padding:
sv: Bottenutfyllnad:

[ctx: backend metabox]
en: Side paddings:
sv: Sidoutfyllnad:

[ctx: backend metabox]
en: Inactive image transparency (%):
sv: Inaktiv bildtransparens (%):

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails:
sv: Miniatyrer:

[ctx: backend metabox]
en: Show by default
sv: Visa som standard

[ctx: backend metabox]
en: Hide by default
sv: Dölj som standard

[ctx: backend metabox]
en: Disable
sv: Inaktivera

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails width:
sv: Miniatyrbredd:

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails height:
sv: Miniatyrhöjd:

[ctx: backend metabox]
en: Play
sv: Spela

[ctx: backend metabox]
en: Paused
sv: Pausad

[ctx: backend metabox]
en: Autoplay speed:
sv: Autoplayhastighet:

[ctx: backend metabox]
en: Landscape images
sv: Liggande bilder

[ctx: backend metabox]
en: Portrait images
sv: Stående bilder

[ctx: backend metabox]
en: Choose slider:
sv: Välj bildspel:

[ctx: backend metabox]
en: Choose slider:
sv: Välj bildspel:

[ctx: backend metabox]
en: Enable slideshow background and paddings:
sv: Aktivera bildspelsbakgrund och utfyllnad:

[ctx: backend metabox]
en: Fancy Title Options
sv: Stiligt rubrikalternativ

[ctx: backend metabox]
en: Fancy title layout:
sv: Stiligt rubriklayout:

[ctx: backend metabox]
en: Left title + right breadcrumbs
sv: Titel vänster + brödsmulor höger

[ctx: backend metabox]
en: Right title + left breadcrumbs
sv: Titel höger + brödsmulor vänster

[ctx: backend metabox]
en: Left title + left breadcrumbs
sv: Titel vänster + brödsmulor vänster

[ctx: backend metabox]
en: Right title + right breadcrumbs
sv: Titel höger + brödsmulor höger

[ctx: backend metabox]
en: Centred title + centred breadcrumbs
sv: Centrerad titel + centrerade brödsmulor

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs:
sv: Brödsmulor:

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs text color:
sv: Textfärg på brödsmulor:

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs background color:
sv: Brödsmulors bakgrundsfärg:

[ctx: backend metabox]
en: Black
sv: Svart

[ctx: backend metabox]
en: White
sv: Vit

[ctx: backend metabox]
en: Title:
sv: Titel:

[ctx: backend metabox]
en: Generic title
sv: Generisk titel

[ctx: backend metabox]
en: Custom title
sv: Anpassad titel

[ctx: backend metabox]
en: Custom title:
sv: Anpassad titel:

[ctx: backend metabox]
en: Title font size:
sv: Textstorlek för titel

[ctx: backend metabox]
en: Title font color:
sv: Teckenfärg för titel:

[ctx: backend metabox]
en: Subtitle:
sv: Undertext:

[ctx: backend metabox]
en: Subtitle font size:
sv: Teckenstorlek för undertext:

[ctx: backend metabox]
en: Subtitle font color:
sv: Undertextfärg:

[ctx: backend metabox]
en: Background image:
sv: Bakgrundsbild:

[ctx: backend metabox]
en: Repeat options:
sv: Upprepningsalternativ:

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen:
sv: Fullskärm:

[ctx: backend metabox]
en: Fixed background:
sv: Fixerad bakgrund:

[ctx: backend metabox]
en: Parallax speed:
sv: Parallax-hastighet

[ctx: backend metabox]
en: if field is empty, parallax disabled
sv: om fältet är tomt, är parallax inaktiverat

[ctx: backend metabox]
en: Height (px):
sv: Höjd (px):

[ctx: backend metabox]
en: Content Area Options
sv: Innehållsområdesalternativ:

[ctx: backend metabox]
en: Display content area:
sv: Visa innehållsområde:

[ctx: backend metabox]
en: no
sv: nej

[ctx: backend metabox]
en: first page
sv: första sidan

[ctx: backend metabox]
en: all pages
sv: alla sidor

[ctx: backend metabox]
en: Content area position
sv: Innehållsområdets position

[ctx: backend metabox]
en: Before items
sv: Före objekt

[ctx: backend metabox]
en: After items
sv: Efter objekt

[ctx: backend]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: backend]
en: Skins
sv: Teman

[ctx: backend]
en: Top Bar & Header
sv: Toppfält och sidhuvud

[ctx: backend]
en: Branding
sv: Varumärke

[ctx: backend]
en: Stripes
sv: Ränder

[ctx: backend]
en: Footer & Bottom bar
sv: Sidfot och bottenfält

[ctx: backend]
en: Blog, Portfolio, Gallery
sv: Blogg, Portfolio, Galleri

[ctx: backend]
en: Page titles
sv: Sidtitlar

[ctx: backend]
en: Content Fonts
sv: Innehållstypsnitt

[ctx: backend]
en: Buttons
sv: Knappar

[ctx: backend]
en: Images Styling & Hovers
sv: Bilder Styling &amp; hovring

[ctx: backend]
en: Share Buttons
sv: Dela-knappar

[ctx: backend]
en: Widget Areas
sv: widgetområden

[ctx: backend]
en: Export/Import Options
sv: Importera/Exportera inst.

[ctx: backend]
en: Theme Update
sv: Uppdatera tema

[ctx: backend]
en: Archives
sv: Arkiv

[ctx: theme-options]
en: Logo
sv: Logga

[ctx: theme-options]
en: High-DPI (retina) logo
sv: Högupplöst logotyp (retina)

[ctx: theme-options]
en: Top padding (px)
sv: Övre utfyllnad (px)

[ctx: theme-options]
en: Right padding (px)
sv: Höger utfyllnad (px)

[ctx: theme-options]
en: Bottom padding (px)
sv: Bottenutfyllnad (px)

[ctx: theme-options]
en: Left padding (px)
sv: Vänster utfyllnad (px)

[ctx: theme-options]
en: Top margin (px)
sv: Övre marginal (px)

[ctx: theme-options]
en: Right margin (px)
sv: Marginal höger (px)

[ctx: theme-options]
en: Bottom margin (px)
sv: Bottenmarginal (px)

[ctx: theme-options]
en: Left margin (px)
sv: Vänstermarginal (px)

[ctx: theme-options]
en: Menu position
sv: Menyposition

[ctx: theme-options]
en: Top
sv: Topp

[ctx: theme-options]
en: Center
sv: centrerad

[ctx: theme-options]
en: Bottom
sv: Nertill

[ctx: theme-options]
en: Logo and additional info position
sv: Logotyp- och ytterligare info-position

[ctx: theme-options]
en: Along the edges of menu
sv: Längs kanterna på menyn

[ctx: theme-options]
en: Along the edges of entire content
sv: Längs kanterna på hela innehållet

[ctx: theme-options]
en: Menu paddings
sv: Menyutfyllnad

[ctx: theme-options]
en: Menu items alignment
sv: Justering av menyobjekt

[ctx: theme-options]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: theme-options]
en: Menu items link area
sv: Menyalternativens länkområde

[ctx: theme-options]
en: Full-width
sv: Hel bredd

[ctx: theme-options]
en: Text-width
sv: Textbredd

[ctx: theme-options]
en: Width of header content (px or %)
sv: Bredden på sidhuvudsinnehåll (px eller %)

[ctx: theme-options]
en: Position of header content
sv: Placering av sidhuvudsinnehåll

[ctx: theme-options]
en: Right
sv: Höger

[ctx: theme-options]
en: Menu icon only
sv: Endast menyikoner

[ctx: theme-options]
en: Top line
sv: Topprad

[ctx: theme-options]
en: Side line
sv: Sidolinje

[ctx: theme-options]
en: Floating logo
sv: Flytande logga

[ctx: theme-options]
en: Height (px)
sv: Höjd (px)

[ctx: theme-options]
en: Full width
sv: Fullbredd

[ctx: theme-options]
en: Logo position
sv: Logotypplacering

[ctx: theme-options]
en: Side
sv: Sida

[ctx: theme-options]
en: Width (px)
sv: Bredd (px)

[ctx: theme-options]
en: Show header
sv: Visa sidhuvud

[ctx: theme-options]
en: Above the line
sv: Ovanför linjen

[ctx: theme-options]
en: Under the line
sv: Under linjen

[ctx: theme-options]
en: Switch after (px)
sv: Bryt efter (px)

[ctx: theme-options]
en: Left menu + right logo
sv: Menyn till vänster + höger logo

[ctx: theme-options]
en: Left menu + centered logo
sv: Menyn till vänster + centrerad logo

[ctx: theme-options]
en: Right menu + left logo
sv: Höger meny + vänster logo

[ctx: theme-options]
en: Right menu + centered logo
sv: Höger meny + centrerad logo

[ctx: theme-options]
en: Header height (px)
sv: Sidhuvudshöjd (px):

[ctx: theme-options]
en: For second header switch point (phone)
sv: För andra brytpunkt för sidhuvud (telefon)

[ctx: theme-options]
en: Show in the menu
sv: Visa i menyn

[ctx: theme-options]
en: Show near logo
sv: Visa nära logga

[ctx: theme-options]
en: Hide
sv: Dölj

[ctx: theme-options]
en: Caption
sv: Bildtext

[ctx: theme-options]
en: Show graphic icon
sv: Visa grafisk ikon

[ctx: theme-options]
en: Font color
sv: Teckenfärg

[ctx: theme-options]
en: Accent
sv: Accentfärg

[ctx: theme-options]
en: Custom color
sv: Anpassad färg

[ctx: theme-options]
en: Custom gradient
sv: Anpassad toning

[ctx: theme-options]
en: Color
sv: Färg

[ctx: theme-options]
en: Gradient
sv: Toning

[ctx: theme-options]
en: Blog, Portfolio, Gallery
sv: Blogg, Portfolio, Galleri

[ctx: theme-options]
en: Blog post
sv: Blogginlägg

[ctx: theme-options]
en: Author info in posts
sv: Författarinfo i inlägg

[ctx: theme-options]
en: Show author info in blog posts
sv: Visa författarinfo i blogginlägg

[ctx: theme-options]
en: Previous &amp; next buttons
sv: Föregående- &amp; nästa-knappar

[ctx: theme-options]
en: Show in blog posts
sv: Visa i blogginlägg

[ctx: theme-options]
en: Back button
sv: Bakåt-knappen

[ctx: theme-options]
en: Choose page
sv: Välj sida

[ctx: theme-options]
en: Meta information
sv: Metainformation

[ctx: theme-options]
en: Date
sv: Datum

[ctx: theme-options]
en: Author
sv: Författare

[ctx: theme-options]
en: Categories
sv: Nyhetsarkiv

[ctx: theme-options]
en: Comments
sv: Kommentarer

[ctx: theme-options]
en: Tags
sv: Taggar

[ctx: theme-options]
en: Related posts
sv: Relaterade inlägg

[ctx: theme-options]
en: Title
sv: Rubrik

en: Related posts
sv: Relaterade inlägg

[ctx: theme-options]
en: Maximum number of related posts
sv: Maximalt antal relaterade inlägg

[ctx: theme-options]
en: Branding
sv: Varumärke

[ctx: theme-options]
en: Main
sv: Allmänt

[ctx: theme-options]
en: Transparent header
sv: Genomskinligt sidhuvud

[ctx: theme-options]
en: Menu icon, top line, side line
sv: Menyikon, topplinje, sidolinje

[ctx: theme-options]
en: Floating navigation
sv: Flytande navigering

[ctx: theme-options]
en: Show logo
sv: Visa logotyp

[ctx: theme-options]
en: Custom logo
sv: Anpassad logga

[ctx: theme-options]
en: Main logo
sv: Huvudlogga

[ctx: theme-options]
en: Don't show
sv: Visa inte

[ctx: theme-options]
en: Mobile
sv: Mobil

[ctx: theme-options]
en: First switch point (tablet)
sv: Första brytpunkt (padda)

[ctx: theme-options]
en: Second switch point (phone)
sv: Andra brytpunkt (telefon)

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar
sv: Bottenfält

[ctx: theme-options]
en: Regular (16x16 px)
sv: Standard (16 x 16 px)

[ctx: theme-options]
en: High-DPI (32x32 px)
sv: Högupplöst (32x32 px)

[ctx: theme-options]
en: Icons for handheld devices
sv: Ikoner för handhållna enheter

[ctx: theme-options]
en: 60x60 px (old iPhone)
sv: 60 x 60 px (gamla iPhone)

[ctx: theme-options]
en: 76x76 px (old iPad)
sv: 76 x 76 px (gamla iPad)

[ctx: theme-options]
en: 120x120 px (retina iPhone)
sv: 120 x 120 px (retina-iPhone)

[ctx: theme-options]
en: 152x152 px (retina iPad)
sv: 152 x 152 px (retina-iPad)

[ctx: theme-options]
en: Copyright information
sv: Copyrightinformation

[ctx: theme-options]
en: Give credits to Dream-Theme
sv: Ge cred till Dream-Theme

[ctx: theme-options]
en: Buttons
sv: Knappar

[ctx: theme-options]
en: Buttons style
sv: Stil på knappar

[ctx: theme-options]
en: Flat
sv: Platt

[ctx: theme-options]
en: Material design
sv: Materialdesign

[ctx: theme-options]
en: Buttons color
sv: Knappfärg

[ctx: theme-options]
en: Buttons hover color
sv: Färg på knapp vid mus över

[ctx: theme-options]
en: Text color
sv: Textfärg

[ctx: theme-options]
en: Text hover color
sv: Färg vid mus över

[ctx: theme-options]
en: Font-family
sv: Teckensnittsfamilj

[ctx: theme-options]
en: Font-size
sv: Teckenstorlek

[ctx: theme-options]
en: Capitalize
sv: Kapitalisera

[ctx: theme-options]
en: Line-height
sv: Linjehöjd

[ctx: theme-options]
en: Border Radius (px)
sv: Rundade hörn (px)

[ctx: theme-options]
en: Fonts
sv: Typsnitt

[ctx: theme-options]
en: Content Fonts
sv: Innehållstypsnitt

[ctx: theme-options]
en: Basic font
sv: Standardtypsnitt

[ctx: theme-options]
en: Choose basic font-family
sv: Välj standard-typsnittsfamilj

[ctx: theme-options]
en: Large font size
sv: Stor teckenstorlek

[ctx: theme-options]
en: Large line-height
sv: Höjd på stor linje

[ctx: theme-options]
en: Default font for content area & most shortcodes.
sv: Standardteckensnittet för innehållsområdet & de flesta kortkoder.

[ctx: theme-options]
en: Medium font size
sv: Medel-teckenstorlek

[ctx: theme-options]
en: Medium line-height
sv: Höjd på mellanlinje

[ctx: theme-options]
en: Default font for widgets in side bar & bottom bar. Can be chosen for some shortcodes.
sv: Standardteckensnittet för widgets i sidopanelen & nedre fältet. Kan väljas för vissa kortkoder.

[ctx: theme-options]
en: Small font size
sv: Liten teckenstorlek

[ctx: theme-options]
en: Small line-height
sv: Höjd på liten linje

[ctx: theme-options]
en: Default font for bottom bar, breadcrumbs, some meta information etc. Can be chosen for some shortcodes.
sv: Standardteckensnittet för nedre fältet, brödsmulor, metainformation etc. Kan väljas för vissa kortkoder.

[ctx: theme-options]
en: Headers fonts
sv: Typsnitt i rubrik

[ctx: theme-options]
en: Default font for post titles in masonry, grid, list layouts and scrollers.
sv: Standardteckensnittet för inläggstitlar i murverk, rutnät, layouter och scrollers.

[ctx: theme-options]
en: Default font for widget titles in sidebar & footer.
sv: Standardteckensnittet för widgettitlar i sidofältet & sidfot.

[ctx: theme-options]
en: Footer &amp; Bottom bar
sv: Sidfot och bottenfält

[ctx: theme-options]
en: Footer
sv: Sidfot

[ctx: theme-options]
en: Footer style
sv: Stil på sidfot

[ctx: theme-options]
en: Footer background &amp; lines
sv: Bakgrund och linjer i sidfoten

[ctx: theme-options]
en: Content-width line
sv: Innehållsbred linje

[ctx: theme-options]
en: Full-width line
sv: Fullbreddslinje

[ctx: theme-options]
en: Background
sv: Bakgrund

[ctx: theme-options]
en: Opacity
sv: Transparens

[ctx: theme-options]
en: Decoration
sv: Dekoration

[ctx: theme-options]
en: None
sv: Ingen

[ctx: theme-options]
en: Line
sv: Linje

[ctx: theme-options]
en: Decoration outline color
sv: Dekoration-konturfärg

[ctx: theme-options]
en: Decoration outline opacity
sv: Transparens på dekorationskontur

[ctx: theme-options]
en: Add background image
sv: Lägg till bakgrundsbild

[ctx: theme-options]
en: Slide-out mode
sv: Skjut-ut-läge

[ctx: theme-options]
en: "Slide-out mode" isn't compatible with transparent/semitransparent content area background.
sv: "Skjut-ut-läge" är inte kompatibelt med transparent / semitransparent bakgrund för innehåll.

[ctx: theme-options]
en: Footer font color
sv: Teckenstorlek i sidfot

[ctx: theme-options]
en: Headers color
sv: Rubrikfärg

[ctx: theme-options]
en: Content color
sv: Innehållsfärg

[ctx: theme-options]
en: Footer layout
sv: Layout för sidfot

[ctx: theme-options]
en: E.g. 20 pixel padding will give you 40 pixel gap between columns.
sv: T.ex. 20 px utfyllnad kommer att ge dig 40 pixel avstånd mellan kolumner.

[ctx: theme-options]
en: Paddings between footer columns (px)
sv: Utfyllnad mellan sidfotens kolumner (px)

[ctx: theme-options]
en: E.g. "1/4+1/4+1/2"
sv: T.ex. ”4/1+1/4+1/2”

[ctx: theme-options]
en: Collapse to one column after (px)
sv: Komprimera till en kolumn efter (px)

[ctx: theme-options]
en: Won't have any effect if responsiveness is disabled.
sv: Kommer inte att ha någon effekt om responsivitet är inaktiverat.

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar style
sv: Stil på bottenfält

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar background &amp; lines
sv: Bottenfältets bakgrund &amp; linjer

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar font color
sv: Teckenstorlek i bottenfältet

[ctx: theme-options]
en: Text area
sv: Textområde

[ctx: theme-options]
en: Appearance
sv: Utseende

[ctx: theme-options]
en: Content width (in "px" or "%")
sv: Bredd på innehållet

[ctx: theme-options]
en: Wide
sv: Bred

[ctx: theme-options]
en: Boxed
sv: Boxad

[ctx: theme-options]
en: Box width (in "px" or "%")
sv: Boxbredd (i ”px” eller ”%”)

[ctx: theme-options]
en: Background under the box
sv: Bakgrund under rutan

[ctx: theme-options]
en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen
sv: Fullskärm

[ctx: theme-options]
en: Fixed background
sv: Fixerad bakgrund

[ctx: theme-options]
en: "Opacity" isn't compatible with slide-out footer
sv: Transparensen är inte kompatibel med utskjutande sidfot

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen
sv: Fullskärm

[ctx: theme-options]
en: Fixed background
sv: Fixerad bakgrund

[ctx: theme-options]
en: "Fixed" setting isn't compatible with "overlapping" title area style.
sv: ”Fixerad”-inställningen är inte kompatibel med "överlappande" titelområdesstil.

[ctx: theme-options]
en: Content boxes
sv: Innehållslådor

[ctx: theme-options]
en: Background opacity
sv: Bakgrundens opacitet

[ctx: theme-options]
en: Shadow
sv: Skuggad

[ctx: theme-options]
en: Outline
sv: Kontur

[ctx: theme-options]
en: Categorization, sorting & pagination style
sv: Kategorisering, sortering & sidnumreringsstil

[ctx: theme-options]
en: Style
sv: Stil

[ctx: theme-options]
en: Font
sv: typsnitt

[ctx: theme-options]
en: Font size
sv: Teckenstorlek

[ctx: theme-options]
en: Line height
sv: Linjehöjd

[ctx: theme-options]
en: Color Accent
sv: Accentfärg

[ctx: theme-options]
en: Accent color
sv: Accentfärg

[ctx: theme-options]
en: Solid color
sv: Enfärgad

[ctx: theme-options]
en: Border radius
sv: Rundade hörn

[ctx: theme-options]
en: Icons
sv: Ikoner

[ctx: theme-options]
en: Bold
sv: Fet

[ctx: theme-options]
en: Contact form
sv: Kontaktinformation

[ctx: theme-options]
en: Fancy datas in blog lists
sv: Stilig data i blogg-listor

[ctx: theme-options]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: theme-options]
en: Large
sv: Stor

[ctx: theme-options]
en: Small
sv: Liten

[ctx: theme-options]
en: Slideshow bullets
sv: bildspelspunkter

[ctx: theme-options]
en: Semitransparent
sv: Halvtransparent

[ctx: theme-options]
en: Outlines
sv: Konturer

[ctx: theme-options]
en: Beautiful loading
sv: Vacker laddning

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen overlay color
sv: Helskärmsöverläggets färg

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen overlay custom color
sv: Helskärmsöverlägg med anpassad färg

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen overlay custom gradient
sv: Helskärmsöverlägg anpassad toning

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen overlay opacity
sv: Helskärmsöverlägg transparens

[ctx: theme-options]
en: Spinner color
sv: Spinnerfärg

[ctx: theme-options]
en: Spinner opacity
sv: Spinner opacitet

[ctx: theme-options]
en: Loader style
sv: laddningsstil

[ctx: theme-options]
en: Custom
sv: Anpassat

[ctx: theme-options]
en: Paste HTML code of your custom pre-loader image in the field below.
sv: Klistra in HTML-koden för din anpassade bild innan laddning i fältet nedan.

[ctx: theme-options]
en: Custom CSS
sv: Anpassad CSS

[ctx: theme-options]
en: Advanced
sv: Avancerat

[ctx: theme-options]
en: Responsiveness
sv: Responsivitet

[ctx: theme-options]
en: Responsive layout
sv: Responiv layout

[ctx: theme-options]
en: Collapse content to one column after (px)
sv: Komprimera innehåll till en kolumn efter (px)

[ctx: theme-options]
en: does not affect VC columns
sv: påverkar inte VC-kolumner

[ctx: theme-options]
en: High-DPI (retina) images
sv: Högupplösta bilder (retina)

[ctx: theme-options]
en: Site logos only
sv: Endast webbplatsens logotyper

[ctx: theme-options]
en: Srcset (recommended; widely used, though [now] not W3C valid)
sv: Srcset (rekommenderas, ofta använd, men [nu] inte W3C giltig)

[ctx: theme-options]
en: Generate on server (not recommended; will not work with caching plugins)
sv: Generera på servern (inte rekommenderat, kommer inte att fungera med cachade plugins)

[ctx: theme-options]
en: Smooth scroll
sv: Mjuk rullning

[ctx: theme-options]
en: Enable "scroll-behaviour: smooth" for next gen browsers
sv: Aktivera ”Rull-beteende: mjukt” för nästa generations webbläsare

[ctx: theme-options]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: theme-options]
en: No
sv: Nej

[ctx: theme-options]
en: On only on pages with parallax
sv: på bara på sidor med parallax

[ctx: theme-options]
en: Slugs
sv: Permalänkar

[ctx: theme-options]
en: Portfolio slug
sv: Portfölj-permalänkar

[ctx: theme-options]
en: Albums slug
sv: Album-permalänkar

[ctx: theme-options]
en: Team slug
sv: Team-permalänkar

[ctx: theme-options]
en: Contact form sends emails to:
sv: Kontaktformulär skickar e-post till:

[ctx: theme-options]
en: Plugins notifications
sv: Plugins-notifikationer

[ctx: theme-options]
en: Silence plugins activation notifications
sv: Tysta notifieringar vid pluginaktivering

[ctx: theme-options]
en: Tracking code (e.g. Google analytics) or arbitrary JavaScript
sv: Spårningskod (t.ex. Google Analytics)

[ctx: theme-options]
en: Header layout
sv: Layout för sidhuvud

[ctx: theme-options]
en: Choose layout
sv: Välj layout

[ctx: theme-options]
en: Classic header
sv: Klassiskt sidhuvud

[ctx: theme-options]
en: Inline header
sv: Sidhuvud på rad

[ctx: theme-options]
en: Split header
sv: Delat sidhuvud

[ctx: theme-options]
en: Side header
sv: Sidomeny

[ctx: theme-options]
en: Side navigation on click
sv: Sidnavigation vid klick

[ctx: theme-options]
en: Overlay navigation
sv: Täckande navigation

[ctx: theme-options]
en: Inactive elements
sv: Inaktiva element

[ctx: theme-options]
en: Top bar left
sv: Toppfält vänster

[ctx: theme-options]
en: Top bar right
sv: Toppfält höger

[ctx: theme-options]
en: Near menu
sv: Nära menyn

[ctx: theme-options]
en: Near logo (left)
sv: Nära logotyp (vänster)

[ctx: theme-options]
en: Near logo (right)
sv: Nära logotyp (höger)

[ctx: theme-options]
en: Area near menu
sv: Nära navigeringsområdet

[ctx: theme-options]
en: Area near logo (left)
sv: Området nära logotypen (vänster)

[ctx: theme-options]
en: Area near logo (right)
sv: Området nära logotyp (höger)

[ctx: theme-options]
en: To display split menu You should <a href="%1$s">create</a> two separate custom menus and <a href="%2$s">assign</a> them to "Split Menu Left" and "Split Menu Right" locations.
sv: För att visa delad meny så ska du <a href="%1$s">skapa</a> två separata anpassade menyer och <a href="%2$s">tilldela</a> dem till "Split-menyn vänster" och "Split-menyn höger" platser.

[ctx: theme-options]
en: Near menu (left)
sv: Nära menyn (vänster)

[ctx: theme-options]
en: Near menu (right)
sv: Nära menyn (höger)

[ctx: theme-options]
en: Area near menu (left)
sv: Området nära logotypen (vänster)

[ctx: theme-options]
en: Area near menu (right)
sv: Området nära logotyp (höger)

[ctx: theme-options]
en: Below menu
sv: Under menyn

[ctx: theme-options]
en: Area below menu
sv: Området nedanför menyn

[ctx: theme-options]
en: Area in top line
sv: Område i översta raden

[ctx: theme-options]
en: Layout settings
sv: Layoutinställningar

[ctx: theme-options]
en: Justified
sv: Justerad

[ctx: theme-options]
en: Full-width header
sv: Sidhuvud i fullbredd

[ctx: theme-options]
en: Menu inside, microwidgets outside
sv: Menyn inne, microwidgets utanför

[ctx: theme-options]
en: Menu inside, microwidgets inside
sv: Menyn inne, microwidgets inuti

[ctx: theme-options]
en: Menu outside, microwidgets outside
sv: Menyn utanför microwidgets utanför

[ctx: theme-options]
en: Header position
sv: Position sidhuvud

[ctx: theme-options]
en: Header width (px or %)
sv: Sidhuvudsbredd (px eller %)

[ctx: theme-options]
en: Header content paddings
sv: Sidhuvudsinnehållets utfyllnad

[ctx: theme-options]
en: Fade
sv: Tona

[ctx: theme-options]
en: Slide
sv: Delbild

[ctx: theme-options]
en: Move
sv: Flytta

[ctx: theme-options]
en: Width of content in overlay navigation (px or %)
sv: Bredd av innehåll i heltäckande navigering (px eller %)

[ctx: theme-options]
en: Position of content in overlay navigation
sv: Position för innehåll vid överläggsnavigation

[ctx: theme-options]
en: Overlay navigation content paddings
sv: Överläggsnavigations innehållsavstånd

[ctx: theme-options]
en: Top bar
sv: Toppfält

[ctx: theme-options]
en: Top bar font
sv: Teckensnitt i övre fältet

[ctx: theme-options]
en: Top bar font size
sv: Teckenstorlek i övre fältet

[ctx: theme-options]
en: Capitalize
sv: Kapitalisera

[ctx: theme-options]
en: Top bar font color
sv: Teckensnittsfärg på topprad

[ctx: theme-options]
en: Side paddings (px)
sv: Sidoutfyllnad (px)

[ctx: theme-options]
en: Top bar background / line
sv: Bakgrund i topprad / -linje

[ctx: theme-options]
en: Background (line) color
sv: Bakgrundsfärg (linje)

[ctx: theme-options]
en: Background (line) opacity
sv: Bakgrunds (linje) opacitet

[ctx: theme-options]
en: Header
sv: Sidhuvud

[ctx: theme-options]
en: Header / overlay navigation background
sv: Sidhuvuds/täckande navigations bakgrund

[ctx: theme-options]
en: Header decoration
sv: Sidhuvudsdekoration

[ctx: theme-options]
en: Line color
sv: Linjefärg

[ctx: theme-options]
en: Line opacity
sv: Linjeopacitet

[ctx: theme-options]
en: Menu background for "Classic" header
sv: Meny bakgrund för ”Klassiskt” sidhuvud

[ctx: theme-options]
en: Menu background / line
sv: Menybakgrund / linje

[ctx: theme-options]
en: Menu icon (hamburger)
sv: Menyikon (hamburgare)

[ctx: theme-options]
en: "Open menu" icon color
sv: ”Öppna menyn” ikonfärg

[ctx: theme-options]
en: "Open menu" background
sv: ”Öppna menyn”-bakgrund

[ctx: theme-options]
en: "Open menu" background opacity
sv: Öppna-menyns bakgrundsopacitet

[ctx: theme-options]
en: "Close menu" icon color
sv: ”Stäng menyn” ikonfärg

[ctx: theme-options]
en: "Close menu" background
sv: ”Stäng menyn”-bakgrund

[ctx: theme-options]
en: "Close menu" background opacity
sv: Stäng-menyns bakgrundsopacitet

[ctx: theme-options]
en: Background border radius (px)
sv: Bakgrundens kantradie (px)

[ctx: theme-options]
en: Line background for "Navigation on click" headers
sv: Linjebakgrund för "Navigering vid klick”-rubrik

[ctx: theme-options]
en: Background overlay for "Navigation on click" headers and "Mobile menu"
sv: Bakgrundsöverlägg för ”Navigering vid klick”-sidhuvud och ”Mobil meny”

[ctx: theme options]
en: Background overlay color
sv: Färg på bakgrundsöverlägg

[ctx: theme-options]
en: Background overlay opacity
sv: Bakgrundsopacitet för överlägg

[ctx: theme-options]
en: Blur effect
sv: Oskärpa

[ctx: theme-options]
en: Also works for overlay navigation and mobile menu.
sv: Fungerar även för överläggsnavigering och mobila menyn.

[ctx: theme-options]
en: "X" cursor icon
sv: ”X”-markörsikon

[ctx: theme-options]
en: Icon color
sv: Ikon färg

[ctx: theme-options]
en: Icon opacity
sv: Transparens

[ctx: theme-options]
en: Menu
sv: Meny

[ctx: theme-options]
en: Menu items font
sv: Teckensnitt för menyalternativ

[ctx: theme-options]
en: Subtitles font
sv: Teckensnitt för undertexter

[ctx: theme-options]
en: Subtitles font size
sv: Teckenstorlek för undertexter

[ctx: theme-options]
en: Normal font color
sv: Normal teckenfärg

[ctx: theme-options]
en: Hover font color
sv: Textfärg vid mus över

[ctx: theme-options]
en: Active item font color
sv: Teckenfärg på aktivt objekt

[ctx: theme-options]
en: Menu icon size
sv: Menyikoners storlek

[ctx: theme-options]
en: Show next level indicator icons
sv: Visa indikatorikoner för nästa nivå

[ctx: theme-options]
en: Icons are always visible if parent menu items are clickable (for side and overlay headers).
sv: Ikoner visas alltid om överordnade menyalternativ är klickbara (för sidofält och överläggssidhuvud).

[ctx: theme-options]
en: Menu items margins & paddings
sv: Menyobjekts marginaler & utfyllnad

[ctx: theme-options]
en: Side margins for first and last menu items
sv: Sidmarginaler för första och sista menyalternativ

[ctx: theme-options]
en: Works for top headers only
sv: Fungerar endast för topprubriker

[ctx: theme-options]
en: Regular
sv: Standard

[ctx: theme-options]
en: Double
sv: Dubbel

[ctx: theme-options]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: theme-options]
en: Custom margin (px)
sv: Anpassad marginal (px)

[ctx: theme-options]
en: Full height & full width links
sv: Fullhöjd & fullbredd på länkar

[ctx: theme-options]
en: Dividers
sv: Avdelare

[ctx: theme-options]
en: Divider height (width)
sv: Höjd på avdelare (bredd)

[ctx: theme-options]
en: 100%
sv: 100 %

[ctx: theme-options]
en: Custom (in px)
sv: Anpassad (i px)

[ctx: theme-options]
en: First & last dividers
sv: Första & sista avdelare

[ctx: theme-options]
en: Dividers color
sv: Avdelarfärg

[ctx: theme-options]
en: Dividers opacity
sv: Transparens på avdelare

[ctx: theme-options]
en: Decoration styles for horizontal headers
sv: Dekorationsstilar för horisontellt sidhuvud

[ctx: theme-options]
en: Underline
sv: Understruken

[ctx: theme-options]
en: Background / outline / line
sv: Bakgrund / kontur / linje

[ctx: theme-options]
en: Direction
sv: Riktning

[ctx: theme-options]
en: Left to right
sv: Vänster till höger

[ctx: theme-options]
en: From center
sv: Från mitten

[ctx: theme-options]
en: Upwards
sv: Uppåt

[ctx: theme-options]
en: Downwards
sv: nedåt

[ctx: theme-options]
en: Underline color
sv: Understrykningsfärg

[ctx: theme-options]
en: Hover
sv: Hovring

[ctx: theme-options]
en: Hover style
sv: Utseende för ”mus över”

[ctx: theme-options]
en: Hover color
sv: Färg vid mus över

[ctx: theme-options]
en: Hover opacity
sv: Opacitet vid hovring

[ctx: theme-options]
en: Hover line
sv: Hovringslinje

[ctx: theme-options]
en: Hover line color
sv: linjefärg vid mus över

[ctx: theme-options]
en: Hover line opacity
sv: linjefärg vid mus över

[ctx: theme-options]
en: Active
sv: Aktiv

[ctx: theme-options]
en: Active style
sv: Aktiv stil

[ctx: theme-options]
en: Active color
sv: Aktiv färg

[ctx: theme-options]
en: Active opacity
sv: Transparens när aktiv

[ctx: theme-options]
en: Active line
sv: Aktiv linje

[ctx: theme-options]
en: Active line color
sv: Aktiv linjefärg

[ctx: theme-options]
en: Active line opacity
sv: Transparens på aktiv linje

[ctx: theme-options]
en: Animation on click
sv: Animation vid klick

[ctx: theme-options]
en: Animation color
sv: Animationsfärg

[ctx: theme-options]
en: Animation opacity
sv: Opacitet för animation

[ctx: theme-options]
en: Submenu
sv: Undermeny

[ctx: theme-options]
en: Submenu items font
sv: Teckensnitt för undermeny

[ctx: theme-options]
en: Active font color
sv: Aktiv teckenfärg

[ctx: theme-options]
en: Make parent menu items clickable
sv: Gör överordnade menyalternativ klickbara

[ctx: theme-options]
en: Submenu items margins & paddings
sv: Undermenyobjektens marginaler & utfyllnad

[ctx: theme-options]
en: Submenu background
sv: Undermenyns bakgrundsfärg

[ctx: theme-options]
en: Width
sv: Bredd

[ctx: theme-options]
en: Hover background
sv: Bakgrund vid mus över

[ctx: theme-options]
en: Plain background
sv: Enfärgad bakgrund

[ctx: theme-options]
en: Background with animation on click
sv: Bakgrund med animation på klick

[ctx: theme-options]
en: Submenu for side & overlay navigation
sv: Undermenyn för sidan & överläggsnavigering

[ctx: theme-options]
en: Show
sv: Visa

[ctx: theme-options]
en: Sideways
sv: Sidledes

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets near menu
sv: Microwidgets nära menyn

[ctx: theme-options]
en: Microwidgets near logo
sv: Microwidgets nära logotyp

[ctx: theme-options]
en: Search
sv: Sök

[ctx: theme-options]
en: Contact information
sv: Kontaktinformation

[ctx: theme-options]
en: Address
sv: Adress

[ctx: theme-options]
en: Phone
sv: Telefon

[ctx: theme-options]
en: Email
sv: E-post

[ctx: theme-options]
en: Working hours
sv: Arbetstid

[ctx: theme-options]
en: Login
sv: Logga in

[ctx: theme-options]
en: Login caption
sv: Inloggningstext

[ctx: theme-options]
en: Logout caption
sv: Utloggningstext

[ctx: theme-options]
en: Logout
sv: Logga ut

[ctx: theme-options]
en: Link
sv: Länk

[ctx: theme-options]
en: Custom menu
sv: Anpassad meny

[ctx: theme-options]
en: Social icons
sv: Sociala ikoner

[ctx: theme-options]
en: Icons color
sv: Ikonfärg

[ctx: theme-options]
en: Icons background color
sv: Ikoner bakgrundsfärg

[ctx: theme-options]
en: Custom color outline
sv: Anpassad färg på kant

[ctx: theme-options]
en: Icons hover
sv: Färg vid mus över ikoner

[ctx: theme-options]
en: Icons hover background color
sv: Ikonbakgrund vid mus över

[ctx: theme-options]
en: Icon
sv: Ikon

[ctx: theme-options]
en: Floating header
sv: Flytande sidhuvud

[ctx: theme-options]
en: Effect
sv: Effekt

[ctx: theme-options]
en: Fade on scroll
sv: Tona vid rullning

[ctx: theme-options]
en: Slide on scroll
sv: Glid vid rullning

[ctx: theme-options]
en: Sticky
sv: Nålat

[ctx: theme-options]
en: Show after scrolling (px)
sv: Visa efter rullning (px)

[ctx: theme-options]
en: Mobile header
sv: Mobilt sidhuvud

[ctx: theme-options]
en: First header switch point (tablet)
sv: Första brytpunkt för sidhuvud (padda)

[ctx: theme-options]
en: To skip this switch point set the same value as for the second (phone) point.
sv: För att hoppa över denna brytpunkt, sätt samma värde som för den andra (telefon) punkten.

[ctx: theme-options]
en: Second header switch point (phone)
sv: Andra brytpunkt för sidhuvud (telefon)

[ctx: theme-options]
en: To skip this switch point set it to 0.
sv: För att hoppa över brytpunkten, sätt den till 0.

[ctx: theme-options]
en: Floating mobile navigation
sv: Flytande mobilnavigation

[ctx: theme-options]
en: Sticky mobile header
sv: Nålat mobilsidhuvud

[ctx: theme-options]
en: Floating menu icon
sv: Flytande meny-ikon

[ctx: theme-options]
en: Mobile menu font
sv: Teckensnitt för mobil meny

[ctx: theme-options]
en: Menu font
sv: Teckensnitt i meny

[ctx: theme-options]
en: Menu font size
sv: Teckenstorlek i meny

[ctx: theme-options]
en: Capitalize menu
sv: Kapitalisera menyn

[ctx: theme-options]
en: Submenu font
sv: Teckensnitt för undermeny

[ctx: theme-options]
en: Submenu font size
sv: Teckenstorlek på undermeny

[ctx: theme-options]
en: Capitalize submenu
sv: Kapitalisera undermeny

[ctx: theme options]
en: Active & hover font color
sv: Teckenfärg för aktiv & mus över

[ctx: theme-options]
en: Mobile menu background
sv: Mobil menybakgrund

[ctx: theme-options]
en: Maximum background width (px)
sv: Maximal bakgrundsbredd (px)

[ctx: theme-options]
en: Mobile menu slides from
sv: Mobila menyn glider in från

[ctx: theme-options]
en: Images Styling &amp; Hovers
sv: Bildstyling &amp; hovring

[ctx: theme-options]
en: Styling
sv: Utformning

[ctx: theme-options]
en: Image &amp; hover decoration
sv: Bild och dekoration vid mus över

[ctx: theme-options]
en: May not have effect on some portfolio, photo albums and shortcodes image hovers.
sv: Kanske inte får effekt på vissa portfolios, fotoalbum och kortkodsbilder vid mus över.

[ctx: theme-options]
en: Grayscale
sv: Gråskala

[ctx: theme-options]
en: Grayscale with color hovers
sv: Gråskala vid mus över

[ctx: theme-options]
en: Blur
sv: Oskärpa

[ctx: theme-options]
en: Scale
sv: Skala

[ctx: theme-options]
en: Default image hovers
sv: Standard för mus över

[ctx: theme-options]
en: No icon
sv: Ingen ikon

[ctx: theme-options]
en: Small icon in the corner
sv: Liten ikon i hörnet

[ctx: theme-options]
en: Large centered icon
sv: Stor centrerad ikon

[ctx: theme-options]
en: Hovers background color
sv: Bakgrundsfärg vid mus över

[ctx: theme-options]
en: Hovers background opacity
sv: Transparens vid mus över

[ctx: theme-options]
en: Portfolio &amp; photo albums hovers
sv: Mus över portfolio &amp; fotoalbum

[ctx: theme-options]
en: Icons on hover in portfolio
sv: Vid mus över ikoner i portfolio

[ctx: theme-options]
en: Image minuatures on hover in photo albums
sv: Bildminiatyrer vid mus över i fotoalbum

[ctx: theme-options]
en: Overlapping miniatures of a different size
sv: Överlappande miniatyrer av olika storlek

[ctx: theme-options]
en: Three miniatures in a row
sv: Tre miniatyrer i rad

[ctx: theme-options]
en: Field below contains your current theme options in encrypted format.
    You can copy and backup them in .txt file.
    To restore settings, copy them from backup .txt file, paste into field below and hit the "Save Options" button.
sv: Fältet nedan innehåller ditt nuvarande Temaalternativ i krypterat format.
    Du kan kopiera och säkerhetskopiera dem i txt-filen.
    För att återställa, kopiera från den txt-fil du sparat, klistra in i fältet nedan och trycker på "Spara inställningar"-knappen.

[ctx: theme-options]
en: Export/Import Options
sv: Importera/Exportera inst.

[ctx: theme-options]
en: Share Buttons
sv: Dela-knappar

[ctx: theme-options]
en: Share buttons appearance
sv: Utseende på dela-knappar

[ctx: theme-options]
en: Show on hover
sv: Visa vid mus över

[ctx: theme-options]
en: Always visible
sv: Alltid synlig

[ctx: theme options]
en: Share this post
sv: Dela det här inlägget

[ctx: theme options]
en: Share this image
sv: Dela denna bild

[ctx: theme options]
en: Share this page
sv: Dela denna sida

[ctx: theme options]
en: Button title
sv: Knapptitel

[ctx: theme options]
en: Drag and drop desired share buttons from right (inactive) to left (active) pane.
sv: Dra och släpp önskade dela-knappar från höger (inaktiv) till vänster (aktiv) panel.

[ctx: theme-options]
en: Page titles
sv: Sidtitlar

[ctx: theme-options]
en: Title area layout
sv: Layout vid titelområde

[ctx: theme-options]
en: Title and breadcrumbs interposition
sv: Titel och brödsmulors positioner

[ctx: theme-options]
en: Title area height (px)
sv: Titel zonens höjd (px)

[ctx: theme-options]
en: Page title
sv: Sidtitel

[ctx: theme-options]
en: Title size
sv: Titelstorlek

[ctx: theme-options]
en: Title color
sv: Titelfärg

[ctx: theme-options]
en: Breadcrumbs
sv: Brödsmulor

[ctx: theme-options]
en: Breadcrumbs color
sv: Färg på brödsmulor

[ctx: theme-options]
en: Breadcrumbs background color
sv: Brödsmulors bakgrundsfärg

[ctx: theme-options]
en: Title area style
sv: Titelstil område

[ctx: theme-options]
en: Title background / line
sv: Titelbakgrund / -linje

[ctx: theme-options]
en: Header style
sv: Sidhuvudets stil

[ctx: theme-options]
en: Default
sv: Standard

[ctx: theme-options]
en: Overlapping
sv: överlappning

[ctx: theme-options]
en: Transparent
sv: Genomskinlig

[ctx: backend metabox]
en: Transparent background color
sv: Transparent bakgrundsfärg

[ctx: backend metabox]
en: Transparent background opacity
sv: Sidhuvudets täckförmåga av bakgrunden

[ctx: theme-options]
en: Color scheme
sv: Färgschema

[ctx: theme-options]
en: Fixed
sv: Fixerad

[ctx: theme-options]
en: Enable parallax & Parallax speed
sv: Aktivera parollax & Parallax-hastighet:

[ctx: theme-options]
en: Sidebar
sv: Sidopanel

[ctx: theme-options]
en: Sidebar settings
sv: Inställningar för sidopandel

[ctx: theme-options]
en: Sidebar width (%)
sv: Sidopanelens bredd (%)

[ctx: theme-options]
en: Vertical distance between widgets (px)
sv: Vertikala avståndet mellan widgets (px)

[ctx: theme-options]
en: Sidebar style
sv: Stil på sidofält

[ctx: theme-options]
en: Background behind whole sidebar
sv: Bakgrund bakom hela sidofältet

[ctx: theme-options]
en: Background behind each widget
sv: Bakgrund bakom varje widget

[ctx: theme-options]
en: Vertical divider
sv: Vertikal delare

[ctx: theme-options]
en: Dividers between widgets
sv: Avdelare mellan widgets

[ctx: theme-options]
en: <strong>Attention!</strong> Changing skin will overwrite most of your settings.
    You may want to use <a href='%s'>Export/Import Options</a> interface to backup your current theme options.
sv: <strong>Hallå!</strong> När du ändrar tema skrivs de flesta av dina inställningar över.
    Du kanske vill använda <a href='%s'>Exportera/Importera inställningar</a> för att säkerhetskopiera dina nuvarande temainställningar.

[ctx: theme-options]
en: Skins
sv: Teman

[ctx: theme-options]
en: Stripes
sv: Ränder

[ctx: theme-options]
en: Outlines color
sv: Konturfärg

[ctx: theme-options]
en: Outlines opacity
sv: Konturers transparens

[ctx: theme-options]
en: Content boxes background
sv: Boxat Innehålls bakgrund

[ctx: theme-options]
en: Widget Areas
sv: widgetområden

[ctx: theme-options]
en: Widget areas
sv: widgetområden

[ctx: theme-options]
en: Default Sidebar
sv: Standard sidopanel

[ctx: theme-options]
en: Sidebar primary widget area
sv: Sidofältet primära widgetområde

[ctx: theme-options]
en: Default Footer
sv: Standard Sidfot

[ctx: theme-options]
en: Footer primary widget area
sv: Primärt widget-område i sidfot

[ctx: theme-options]
en: Add new widget area
sv: Lägg till nytt widget-område

[ctx: theme-options]
en: Sidebar name
sv: Sidopanelsnamn

[ctx: theme-options]
en: Sidebar description (optional)
sv: Sidofältsbeskrivning (valfritt)

[ctx: backend options]
en: repeat
sv: upprepa

[ctx: backend options]
en: repeat-x
sv: upprepa-x

[ctx: backend options]
en: repeat-y
sv: upprepa-y

[ctx: backend options]
en: no-repeat
sv: Repetera inte

[ctx: backend options]
en: center
sv: centrera

[ctx: backend options]
en: top
sv: topp

[ctx: backend options]
en: bottom
sv: Botten

[ctx: backend options]
en: left
sv: vänster

[ctx: backend options]
en: right
sv: höger

[ctx: backend options]
en: blue
sv: blått

[ctx: backend options]
en: green
sv: grön

[ctx: backend options]
en: purple
sv: lila

[ctx: backend options]
en: yellow
sv: gul

[ctx: backend options]
en: pink
sv: rosa

[ctx: backend options]
en: white
sv: vit

[ctx: backend options]
en: on every page
sv: på varje sida

[ctx: backend options]
en: front page only
sv: Endast förstasidan

[ctx: backend options]
en: everywhere except front page
sv: överallt utom framsidan

[ctx: backend options]
en: nowhere
sv: ingenstans

[ctx: backend options]
en: everywhere
sv: överallt

[ctx: backend options]
en: only on homepage templates
sv: Endast på hemsidemallen

[ctx: backend options]
en: everywhere except homepage templates
sv: överallt utom hemsidemallar

[ctx: backend options]
en: slice
sv: skiva

[ctx: backend options]
en: fade
sv: tona

[ctx: theme-options]
en: On
sv: På

[ctx: theme-options]
en: Off
sv: Av

[ctx: theme-options]
en: Proportional images
sv: Proportionella bilder

[ctx: theme-options]
en: Fixed width
sv: Fast bredd

[ctx: theme-options]
en: Solid background
sv: Enfärgad bakgrund

[ctx: theme-options]
en: Available areas:
sv: Tillgängliga områden:

[ctx: theme-options]
en: Top bar (left)
sv: Övre fält (vänster)

[ctx: theme-options]
en: Top bar (right)
sv: Toppfält (höger)

[ctx: theme-options]
en: Near logo
sv: Nära logga

[ctx: theme-options]
en: Near navigation area
sv: Nära navigeringsområdet

[ctx: theme-options]
en: Cart
sv: Varukorg

[ctx: theme-options]
en: Mail
sv: E-post

[ctx: theme-options]
en: large
sv: stor

[ctx: theme-options]
en: medium
sv: medel

[ctx: theme-options]
en: small
sv: liten

en: #%d (no title)
sv: #%d (ingen titel)

en: Details
sv: Detaljer

[ctx: backend]
en: Stylesheet saved.
sv: Mallen sparades.

[ctx: mail]
en: Name:
sv: Namn

[ctx: mail]
en: E-mail:
sv: E-post:

[ctx: mail]
en: Telephone:
sv: Telefon:

[ctx: mail]
en: Country:
sv: Land:

[ctx: mail]
en: City:
sv: Stad:

[ctx: mail]
en: Company:
sv: Företag:

[ctx: mail]
en: Website:
sv: Webbplats:

[ctx: mail]
en: Message:
sv: Meddelande:

[ctx: feedback msg]
en: Nonce do not match
sv: Nonce stämmer inte överens

[ctx: feedback msg]
en: Captcha filled incorrectly
sv: Captcha inkorrekt

[ctx: feedback msg]
en: Fill the captcha
sv: Fyll i captcha

[ctx: feedback msg]
en: [Feedback from: %s]
sv: [Feedback från: %s]

[ctx: feedback msg]
en: Feedback has been sent to the administrator
sv: Feedback har skickats till administratören

[ctx: feedback msg]
en: The message has not been sent
sv: Meddelandet har inte skickats

[ctx: feedback]
en: Sorry, we suspect that you are bot
sv: Tyvärr, vi misstänker vi att du är en bot

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
sv: ord

[ctx: backend]
en: Edit post type
sv: Redigera inläggstyp

[ctx: image upload]
en: Empty atachments
sv: Inget bifogat

[ctx: image upload]
en: Order saved
sv: Order sparades

[ctx: image upload]
en: Error: Cannot delete file
sv: Felmeddelande: Det går inte att ta bort filen

[ctx: image upload]
en: Select or Upload Images
sv: Välj eller ladda upp bilder

[ctx: image upload]
en: Delete
sv: Radera

[ctx: image upload]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: backend]
en: no pictures
sv: Inga bilder

[ctx: backend]
en: 1 picture
sv: 1 bild

[ctx: backend]
en: % pictures
sv: % bilder

[ctx: backend]
en: Categories:
sv: Kategorier:

[ctx: backend]
en: Date:
sv: Datum:

[ctx: backend]
en: Edit this item
sv: Redigera detta objekt

[ctx: backend]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: backend]
en: Move this item to the Trash
sv: Flytta detta objekt till papperskorgen

[ctx: backend]
en: Trash
sv: Papperskorg

[ctx: backend]
en: You have:
sv: Du har:

[ctx: backend metabox]
en: All
sv: Allt

[ctx: backend metabox]
en: Only
sv: Endast

[ctx: backend metabox]
en: All, except
sv: Allt, utom

[ctx: backend metabox]
en: Albums
sv: Album

[ctx: backend metabox]
en: Category
sv: Kategori

[ctx: backend metabox]
en: Arrange by:
sv: Ordna efter:

[ctx: metabox]
en: width
sv: Bredd

[ctx: metabox]
en: height
sv: höjd

[ctx: pages]
en: Select a Page
sv: Välj en sida

[ctx: pagination defaults]
en: Page %CURRENT_PAGE% of %TOTAL_PAGES%
sv: Sida %CURRENT_PAGE% av %TOTAL_PAGES%

[ctx: pagination defaults]
en: First
sv: Första

[ctx: pagination defaults]
en: Last
sv: Sista

en: Please correct the errors highlighted below and try again.
sv: Vänligen rätta felen markerade nedan och försök igen.

en: Click me
sv: Klicka på mig

en: Select Files
sv: Välj filer

[ctx: file upload]
en: Select or Upload Files
sv: Välj eller ladda upp filer

[ctx: file upload]
en: Delete
sv: Radera

[ctx: file upload]
en: Edit
sv: Redigera

en: You may only upload maximum %d file
sv: Du får endast ladda upp maximalt %d fil

en: You may only upload maximum %d files
sv: Du får endast ladda upp maximalt %d filer

en: Error: Cannot delete file
sv: Felmeddelande: Det går inte att ta bort filen

[ctx: file upload]
en: Upload Files
sv: Ladda upp filer

[ctx: file upload]
en: + Add new file
sv: + Lägg till ny fil

en: Select Images
sv: Välj bilder

en: Order saved
sv: Order sparades

[ctx: image upload]
en: Upload Images
sv: Ladda upp bilder

[ctx: image upload]
en: + Add new image
sv: + Lägg till ny bild

en: Find Address
sv: Hitta adress

[ctx: image upload]
en: Drop images here
sv: Släpp bilder här

[ctx: image upload]
en: or
sv: eller

[ctx: image upload]
en: Select Files
sv: Välj filer

[ctx: image upload]
en: Allowed Image Files
sv: Tillåtna bildfiler

en: Post
sv: Skicka

en: Select a %s
sv: Välj en %s

[ctx: theme-options]
en: Update
sv: Uppdatera

[ctx: backend]
en: Theme Options
sv: Temainställningar

en: Click OK to restore default settings on this page!
sv: Klicka på OK om du vill återställa standardinställningarna på denna sida!

en: Default options restored.
sv: Grundinställningar har återskapats.

[ctx: backend]
en: Options saved.
sv: Inställningarna sparades.

[ctx: backend fields]
en: Delete
sv: Radera

[ctx: backend fields button]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: theme-options]
en: no title
sv: Ingen titel

en: &mdash; Select &mdash;
sv: &mdash; Välj &mdash;

en: No file chosen
sv: Ingen fil vald

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Remove
sv: Ta bort

en: Upgrade your version of WordPress for full media support.
sv: Uppgradera din version av Wordpress för fullt mediastöd.

en: View File
sv: Visa fil

[ctx: theme-options]
en: no repeat
sv: upprepa inte

[ctx: theme-options]
en: repeat x
sv: upprepa-x

[ctx: theme-options]
en: repeat y
sv: upprepa-y

[ctx: theme-options]
en: repeat
sv: upprepa

[ctx: theme-options]
en: top
sv: topp

[ctx: theme-options]
en: bottom
sv: Botten

[ctx: theme-options]
en: center
sv: centrera

[ctx: theme-options]
en: left
sv: vänster

[ctx: theme-options]
en: right
sv: höger

[ctx: theme-options]
en: Top Left
sv: Övre vänster

[ctx: theme-options]
en: Top Center
sv: Toppcentrerad

[ctx: theme-options]
en: Top Right
sv: övre höger

[ctx: theme-options]
en: Middle Left
sv: Vänster mitt

[ctx: theme-options]
en: Middle Center
sv: Mittencentrerad

[ctx: theme-options]
en: Middle Right
sv: Höger från mitten

[ctx: theme-options]
en: Bottom Left
sv: nedre vänster

[ctx: theme-options]
en: Bottom Center
sv: Bottencentrerad

[ctx: theme-options]
en: Bottom Right
sv: nedre höger

[ctx: theme-options]
en: Scroll Normally
sv: Skrolla normalt

[ctx: theme-options]
en: Fixed in Place
sv: Fixerad på plats

[ctx: theme-options]
en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: theme-options]
en: Bold Italic
sv: Fet Kursiv

en: Date
sv: Datum

en: Name
sv: Namn

en: Desc
sv: Beskr.

en: Asc
sv: Stigande

en: All posts
sv: Alla inlägg

en: View all
sv: Visa alla

en: Other posts
sv: Andra inlägg

en: Other
sv: Annat

en: No title
sv: Ingen titel

en: (Edit)
sv: (Redigera)

en: %1$s at %2$s
sv: %1$s vid %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
sv: Din kommentar inväntar godkännade.

en: Leave a comment
sv: Lämna en kommentar

en: 1 Comment
sv: 1 Kommentar

en: % Comments
sv: % Kommentarer

en: Edit
sv: Redigera

en: Share this
sv: Dela detta

en: About the author
sv: Om författaren

en: 1 image | %s images
sv[0]: 1 bild
sv[1]: %s bilder

en: 1 video | %s video
sv[0]: 1 video
sv[1]: %s videor

en: View all posts by %s
sv: Visa alla inlägg av %s

en: By %s
sv: Av %s

en: All
sv: Allt

en: There is no categories
sv: Det finns inga kategorier

en: Dribbble
sv: Dribble

en: Rss
sv: RSS

en: Mail
sv: E-post

en: TripAdvisor
sv: Tripadvisor

[ctx: theme-options]
en: Small buttons
sv: Små knappar

[ctx: theme-options]
en: Medium buttons
sv: Mediumknappar

[ctx: theme-options]
en: Big buttons
sv: Stora knappar

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in blog posts
sv: Sociala knappar i blogginlägg

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in portfolio projects
sv: Sociala knappar i portfolioprojekt

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in media (photos and videos)
sv: Sociala knappar i media (bilder och videor)

[ctx: theme-options]
en: Social buttons on page
sv: Sociala knappar på sidan

[ctx: theme-options]
en: Stripe 1
sv: Rand 1

[ctx: theme-options]
en: Stripe 2
sv: Rand 2

[ctx: theme-options]
en: Stripe 3
sv: Rand 3

[ctx: team link]
en: Personal blog / website
sv: Personlig blogg / webbplats

[ctx: team link]
en: E-mail
sv: E-post

en: Search Results for: %s
sv: Sökresultat för: %s

en: Category Archives: %s
sv: Kategoriarkiv: %s

en: Tag Archives: %s
sv: Raggarkiv för: %s

en: Author Archives: %s
sv: Författararkiv: %s

en: Daily Archives: %s
sv: Dagsarkiv för %s

en: Monthly Archives: %s
sv: Månadsarkiv: %s

en: Yearly Archives: %s
sv: Årsarkiv: %s

en: Archives:
sv: Arkiv:

en: Page not found
sv: Sidan hittas ej

en: Blog
sv: Blogg

en: Loading...
sv: Laddar…

en: Load more
sv: Ladda mer

en: Home
sv: Startsida

en: Category "%s"
sv: Kategori: ”%s”

en: Results for "%s"
sv: Resultat för “%s”

en: Entries tagged with "%s"
sv: Inlägg taggade med “%s”

en: Article author %s
sv: Artikelförfattare %s

en: Error 404
sv: Fel 404

en: You are here:
sv: Du är här:

en: Page
sv: Sida

[ctx: admin icons bar]
en: Icons Bar
sv: Ikoner

[ctx: admin icons bar]
en: Icons
sv: Ikoner

[ctx: admin icons bar]
en: search
sv: sök

[ctx: backend albums]
en: Photo Albums
sv: Fotoalbum

[ctx: backend albums]
en: Photo Album
sv: Fotoalbum

[ctx: backend albums]
en: Add New Album
sv: Lägg till nytt album

[ctx: backend albums]
en: Edit Album
sv: Redigera Album

[ctx: backend albums]
en: New Album
sv: Nytt album

[ctx: backend albums]
en: View Album
sv: Visa album

[ctx: backend albums]
en: Search for Albums
sv: Sök album

[ctx: backend albums]
en: No Albums Found
sv: Inga album hittades

[ctx: backend albums]
en: No Albums Found in Trash
sv: Inga album hittades i papperskorgen

[ctx: backend albums]
en: Album Categories
sv: Visa albumkategorier

[ctx: backend albums]
en: Album Category
sv: Albumkategori

[ctx: backend albums]
en: Search in Category
sv: Sök i kategori

[ctx: backend albums]
en: Photo Album Categories
sv: Fotoalbumkategorier

[ctx: backend albums]
en: Parent Category
sv: Överordnad kategori

[ctx: backend albums]
en: Parent Category:
sv: Överordnad kategori:

[ctx: backend albums]
en: Edit Category
sv: Redigera kategori

[ctx: backend albums]
en: Update Category
sv: Uppdatera kategori

[ctx: backend albums]
en: Add New Album Category
sv: Lägg till ny albumkategori

[ctx: backend albums]
en: New Album Category Name
sv: Nytt albumkategori-namn

[ctx: backend metabox]
en: Display Photo & Video Albums
sv: Visa foto- & videoalbum

[ctx: backend]
en: ALL your Photo & Video albums are being displayed on this page!
sv: ALLA dina foto- & videoalbum visas på denna sida!

[ctx: backend]
en: By default all your Albums will be displayed on this page.
sv: Som standard kommer alla dina album kommer att visas på den här sidan.

[ctx: backend]
en: But you can specify which Album(s) or Album category(s) will (or will not) be shown.
sv: Men du kan ange vilket album eller Album kategori(er) som kommer (eller inte kommer) att visas.

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Albums will be shown on this page.
sv: - Alla Album kommer att visas på denna sida.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Album(s) or Album category(s) to be shown on this page.
sv: &mdash; välja album eller albumkategori(er) som ska visas på denna sida.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose which Album(s) or Album category(s) will be excluded from displaying on this page.
sv: &mdash; välj vilka album eller albumkategori(er) som kommer att uteslutas från att visa på denna sida.

[ctx: backend metabox]
en: Albums Options
sv: Albumalternativ

[ctx: backend metabox]
en: Show albums descriptions:
sv: Visa albumbeskrivning:

[ctx: backend metabox]
en: Background under album:
sv: Bakgrund under album:

[ctx: backend metabox]
en: Title visibility:
sv: Titelsynlighet:

[ctx: backend metabox]
en: Make all albums the same width:
sv: Ge alla album samma bredd:

[ctx: backend metabox]
en: Number of albums to display on one page:
sv: Antal album som ska visas på en sida:

[ctx: backend metabox]
en: Show albums titles:
sv: Visa albumtitlar:

[ctx: backend metabox]
en: Show albums excerpts:
sv: Visa albumutdrag:

[ctx: backend metabox]
en: Show album categories:
sv: Visa albumkategorier:

[ctx: backend metabox]
en: Show album date:
sv: Visa albumdatum:

[ctx: backend metabox]
en: Show album author:
sv: Visa albumförfattare:

[ctx: backend metabox]
en: Show album comments:
sv: Visa albumkommentarer:

[ctx: backend metabox]
en: Show number of images &amp; videos:
sv: Välj antal bilder &amp; videor att visa:

[ctx: backend metabox]
en: Show albums filter:
sv: Visa albumfilter:

[ctx: backend metabox]
en: Display Photos & Videos
sv: Visa foton & videor

[ctx: backend]
en: ALL Photos & Videos from all your Albums are being displayed on this page!
sv: ALLA Bilder och videoklipp från alla dina album håller på att visas på denna sida!

[ctx: backend]
en: By default all your Photos & Videos will be displayed on this page.
sv: Som standard kommer alla dina foton och videoklipp att visas på den här sidan.

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Photos & Videos from all Albums will be shown on this page.
sv: - Alla Bilder och videoklipp från alla Album kommer att visas på denna sida.

[ctx: backend metabox]
en: Gallery Options
sv: Gallerialternativ

[ctx: backend metabox]
en: Number of items to display on one page:
sv: Antal objekt som ska visas på en sida:

[ctx: backend metabox]
en: Show items titles:
sv: Visa objekttitlar:

[ctx: backend metabox]
en: Show items captions:
sv: Visa objekts bildtexter:

[ctx: backend metabox]
en: Add/Edit Media
sv: Lägg till/redigera media

[ctx: backend metabox]
en: Album Options
sv: Albuminställningar

[ctx: backend metabox]
en: Open album:
sv: Öppna album:

[ctx: backend metabox]
en: Album page
sv: Albumsida

[ctx: backend metabox]
en: Show media as:
sv: Visa media som:

[ctx: backend metabox]
en: Gallery
sv: Galleri

[ctx: backend metabox]
en: List
sv: Lista

[ctx: backend metabox]
en: Masonry & Grid
sv: Murverk & rutnät

[ctx: backend metabox]
en: Justified Grid
sv: Justerat rutnät

[ctx: backend metabox]
en: Columns:
sv: Kolumner:

[ctx: backend metabox]
en: Make first image large:
sv: Gör första bilden stor:

[ctx: backend metabox]
en: Inactive image opacity (%):
sv: Opacitet för Inaktiva bilder (%):

[ctx: backend metabox]
en: Exclude featured image from the album:
sv: Uteslut utvald bild från albumet:

[ctx: backend metabox]
en: Album preview width:
sv: Bredd på albumets förhandsvisning:

[ctx: theme-options]
en: Gallery post
sv: Galleriinlägg

[ctx: theme-options]
en: Show in gallery albums
sv: Visa i gallerialbum:

[ctx: theme-options]
en: Albums archives
sv: Albumarkiv

[ctx: theme-options]
en: Albums category template
sv: Albumkategori-mall

en: Albums Archives: %s
sv: Albumarkiv: %s

[ctx: vc inline dummy]
en: Display categories
sv: Visa kategorier

[ctx: vc inline dummy]
en: Albums Justified Grid
sv: Album, justerat rutnät

[ctx: vc inline dummy]
en: Albums posts scroller
sv: Scroller för albuminlägg

[ctx: vc inline dummy]
en: Albums Masonry & Grid
sv: Albummurverk & rutnät

en: Loading effect
sv: Laddningseffekt

en: Show album categories
sv: Visa albumkategorier

en: Show album date
sv: Visa albumdatum

en: Show album author
sv: Visa albumförfattare

en: Show album comments
sv: Visa albumkommentarer

en: Order by
sv: Sortera efter

en: Select how to sort retrieved posts.
sv: Välj hur du vill sortera hämtade inlägg.

en: Order way
sv: Beställningssätt

en: Designates the ascending or descending order.
sv: Anger sorteringsordningen (antingen stigande eller fallande).

en: Categories
sv: Nyhetsarkiv

en: Note: By default, all your albums will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
sv: Obs: Som standard kommer alla dina album att visas. <br> Om du vill begränsa, välj kategori(er) ovan. Endast utvalda kategorier visas.

en: Gap between images (px)
sv: Mellanrum mellan bilder (px)

en: Thumbnails proportions
sv: Miniatyrproportioner

en: Width:height (e.g. 16:9). Leave this field empty to preserve original image proportions.
sv: Bredd: höjd (t.ex. 16:9). Lämna fältet tomt om du vill bevara ursprungliga bildproportioner.

en: Show albums titles
sv: Visa albumtitlar

en: Show albums excerpts
sv: Visa albumutdrag

en: Show categories filter
sv: Visa kategorifilter

en: Show name / date ordering
sv: Visa namn-/datumordning

en: Show asc. / desc. ordering
sv: Visa stigande/fallande ordning

en: Show image miniatures
sv: Visa bildminiatyrer

en: Number of albums to show
sv: Antal album att visa

en: Show number of images & videos
sv: Antal bilder & videor att visa

en: Number of albums to display on one page
sv: Antal album att visa på en sida

en: Show titles
sv: Visa titlar

en: Show items captions
sv: Visa objekts bildtexter

en: Number of items to show
sv: Antal objekt att visa

en: Image paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between images)
sv: Bildavstånd (t.ex. 5 pixel avstånd kommer att ge dig 10 pixel mellanrum mellan bilder)

en: Appearance
sv: Utseende

en: Column minimum width (px)
sv: Minimumbredd för kolumn (px):

en: Desired columns number
sv: Antal kolumner:

en: Row target height (px)
sv: Målhöjd för rad (px)

en: Hide last row if there's not enough images to fill it
sv: Dölja sista raden om det inte finns tillräckligt många bilder för att fylla den

en: Thumbnails height
sv: Miniatyrhöjd

en: In pixels.
sv: I bildpunkter.

en: Thumbnails width
sv: Miniatyrbredd

en: In pixels. Leave this field empty if you want to preserve original thumbnails proportions.
sv: I pixlar. Lämna fältet tomt om du vill bevara ursprungliga miniatyrproportioner.

en: Arrows
sv: Pilar

en: Autoslide interval (in milliseconds)
sv: Autoslide-intervall (i millisekunder)

en: Loop
sv: Slinga

en: Show albums descriptions
sv: Visa albumbeskrivning

en: Background under albums
sv: Bakgrund under album

en: Image hover background color
sv: bildbakgrund vid mus över

en: Animation effect
sv: Animationseffekt:

en: Content
sv: Innehåll

en: Content alignment
sv: Justering av innehåll

en: Albums Masonry & Grid
sv: Albummurverk & rutnät

en: by Dream-Theme
sv: av Dream-Theme

en: Albums width
sv: Albumbredd

en: Photos Masonry & Grid
sv: Fotomurverk & rutnät

en: Albums Justified Grid
sv: Album, justerat rutnät

en: Photos Justified Grid
sv: Bilder justerat rutnät

en: Albums Scroller
sv: Albumscroller

en: Photos Scroller
sv: Bildscroller

en: Show
sv: Visa

[ctx: vc inline dummy]
en: Photos Justified Grid
sv: Bilder justerat rutnät

[ctx: vc inline dummy]
en: Photos masonry
sv: Fotomurverk

[ctx: vc inline dummy]
en: Photos scroller
sv: Bildscroller

[ctx: widget]
en: Photos
sv: Foton

[ctx: widget]
en: Order by ID
sv: Sortera efter ID

[ctx: widget]
en: Order by author
sv: Sortera efter författare

[ctx: widget]
en: Order by title
sv: Sortera efter titel

[ctx: widget]
en: Order by date
sv: Ordna efter datum

[ctx: widget]
en: Order by modified
sv: Sortera efter ändrat

[ctx: widget]
en: Order by rand
sv: Sortera efter rand

[ctx: widget]
en: Order by menu
sv: Sortera efter meny

[ctx: widget]
en: Title:
sv: Titel:

[ctx: widget]
en: Show Photos from following categories:
sv: Visa bilder från följande kategorier:

[ctx: widget]
en: All
sv: Allt

[ctx: widget]
en: Only
sv: Endast

[ctx: widget]
en: Except
sv: Förutom

[ctx: widget]
en: Image max width (px):
sv: Max bildbredd (i px)

[ctx: widget]
en: How many:
sv: Hur många:

[ctx: widget]
en: Sort by:
sv: Sortera efter:

[ctx: widget]
en: Ascending
sv: Stigande

[ctx: widget]
en: Descending
sv: Fallande

[ctx: theme-options]
en: Settings bellow allows you to select pages to be used as templates for your Archives and Search results (header, sidebar and footer).
    Note that Archives content and Search results will always be rendered using masonry layout.
sv: Inställningarna nedan tillåter dig att välja sidor som ska användas som mallar för ditt arkiv och sökresultat (sidhuvud, sidofältet och sidfot).
    Observera att arkivinnehåll och sökresultat ska alltid återges med murverkslayout.

[ctx: theme-options]
en: Archives
sv: Arkiv

[ctx: theme-options]
en: Author archive template
sv: Mallen författararkiv

[ctx: theme-options]
en: Date archive template
sv: Datumarkivsmall

[ctx: theme-options]
en: Blog archives
sv: Bloggarkiv

[ctx: theme-options]
en: Blog category template
sv: Mall för bloggkategori

[ctx: theme-options]
en: Blog tags template
sv: Mall för bloggtaggar

[ctx: theme-options]
en: Search page
sv: Söksida

[ctx: backend benefits]
en: Benefits
sv: Förmåner

[ctx: backend benefits]
en: Benefit
sv: Fördel

[ctx: backend benefits]
en: Add New Benefit
sv: Lägg till ny fördel

[ctx: backend benefits]
en: Edit Item
sv: Redigera objekt

[ctx: backend benefits]
en: New Item
sv: Nytt objekt

[ctx: backend benefits]
en: View Item
sv: Visa objekt

[ctx: backend benefits]
en: Search Items
sv: Sök objekt

[ctx: backend benefits]
en: No items found
sv: Inget hittades

[ctx: backend benefits]
en: No items found in Trash
sv: Inget hittades i papperskorgen

[ctx: backend partners]
en: Benefit Categories
sv: Fördelskategorier

[ctx: backend partners]
en: Benefit Category
sv: Fördelskategori

[ctx: backend partners]
en: Search in Category
sv: Sök i kategori

[ctx: backend partners]
en: Parent Category
sv: Överordnad kategori

[ctx: backend partners]
en: Parent Category:
sv: Överordnad kategori:

[ctx: backend partners]
en: Edit Category
sv: Redigera kategori

[ctx: backend partners]
en: Update Category
sv: Uppdatera kategori

[ctx: backend partners]
en: Add New Benefit Category
sv: Lägg till ny fördelskategori

[ctx: backend partners]
en: New Benefit Category Name
sv: Nytt Förmånskategorinamn

[ctx: backend metabox]
en: Options
sv: Alternativ

[ctx: backend metabox]
en: Icon code (Font Awesome):
sv: Ikonkod (teckensnitt Awesome):

[ctx: backend metabox]
en: Retina image:
sv: Retina-bild:

[ctx: vc inline dummy]
en: Benefits
sv: Förmåner

en: Benefits
sv: Förmåner

en: Note: By default, all your benefits will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
sv: Obs: Som standard kommer alla dina fördelar visas. <br> Om du vill begränsa, välj kategori(er) ovan. Endast utvalda kategorier visas.

en: Benefits layout
sv: Layout för fördelar

en: Icons backgrounds
sv: Ikonbakgrunder

en: Border radius for image backgrounds
sv: Rundade hörn för bildbakgrunder

en: Border radius (in px)
sv: Rundade hörn (i px)

en: Background size (in px)
sv: Bakgrundsstorlek (i px)

en: Backgrounds color
sv: Bakgrundsfärger

en: Backgrounds hover color
sv: Bakgrund vid mus över

en: Icon size (in px)
sv: Ikonstorlek (i px)

en: Icons color
sv: Ikonfärg

en: Icons hover color
sv: Ikonfärg vid mus över

en: Decorative lines
sv: Dekorativa linjer

en: Title font size
sv: Fontstorlek för titel

en: Content font size
sv: Fontstorlek på innehåll

en: Number of benefits to show
sv: Antal fördelar att visa

en: Open link in
sv: Öppna länk i

en: Animate
sv: Animera

[ctx: options import]
en: The7 detected!<br/>Would you like to import The7 settings to %s ?
sv: The7 upptäckt!<br>Vill du importera The7-inställningarna till %s ?

[ctx: options import]
en: Choose default skin:
sv: Välja ett standardutseende:

[ctx: options import]
en: Yes, do it!
sv: Ja, gör det!

[ctx: theme-options]
en: Item settings
sv: Objektinställningar

[ctx: theme-options]
en: Show product information
sv: Visa produktinformation

[ctx: theme-options]
en: Under image
sv: Under bild

[ctx: theme-options]
en: On image hover
sv: Vid bildsovring

[ctx: theme-options]
en: "Add to cart" button position
sv: ”Lägg i varukorgen”-knappläge

[ctx: theme-options]
en: On image
sv: På bild

[ctx: theme-options]
en: Below image
sv: Under bild

[ctx: theme-options]
en: Product titles
sv: Produkttitlar

[ctx: theme-options]
en: Product price
sv: Produktpris

[ctx: theme-options]
en: Product rating
sv: Produktbetyg

[ctx: theme-options]
en: Cart icon
sv: Varukorgsikon

[ctx: theme-options]
en: List settings
sv: Listalternativ

[ctx: theme-options]
en: Masonry
sv: Murverk

[ctx: theme-options]
en: Grid
sv: Rutnät

[ctx: theme-options]
en: Image paddings (px)
sv: Bildutfyllnad (px)

[ctx: theme-options]
en: (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between images)
sv: (t.ex. 5 pixel avstånd kommer att ge dig 10 pixel mellanrum mellan bilder)

[ctx: theme-options]
en: Column minimum width (px)
sv: Minimumbredd för kolumn (px):

[ctx: theme-options]
en: Desired columns number
sv: Antal kolumner:

[ctx: theme-options]
en: (used for defult shop page, archives, search results etc.)
sv: (Används för standard-shop-sidan, arkiv, sökresultat etc.)

[ctx: theme-options]
en: Loading effect
sv: Laddningseffekt

[ctx: theme-options]
en: Product
sv: Produkt

[ctx: theme-options]
en: Related products
sv: Liknande produkter

[ctx: theme-options]
en: Maximum number of products
sv: Maximalt antal produkter

[ctx: theme-options]
en: WooCommerce shopping cart
sv: WooCommerce varukorg

[ctx: theme-options]
en: Show drop down cart
sv: Visa rullgardinskundvagn

[ctx: theme-options]
en: Show cart subtotal
sv: Visa kundvagnens delsumma

[ctx: theme-options]
en: Show products counter
sv: Visa liknande produkter

[ctx: theme-options]
en: Never
sv: Aldrig

[ctx: theme-options]
en: If not empty
sv: Om inte tom

[ctx: theme-options]
en: Allways
sv: Alltid

[ctx: theme-options]
en: Products counter style
sv: Produkters kontrastil

[ctx: theme-options]
en: Round
sv: Rund

[ctx: theme-options]
en: Rectangular
sv: Rektangulär

[ctx: theme-options]
en: Products counter color
sv: Produkträknarfärg

[ctx: theme-options]
en: Products counter background
sv: Produkter kontrabakgrund

en: Product details
sv: Produktdetaljer

en: Out of stock
sv: Slutsåld

en: Your cart
sv: Din varukorg

en: Remove this item
sv: Ta bort detta objekt

en: No products in the cart.
sv: Det finns inga produkter i varukorgen.

en: Subtotal
sv: Delsumma

en: View Cart
sv: Visa kundvagn

en: Checkout
sv: Kassan

[ctx: theme-options]
en: WPML language
sv: WPML-språk

[ctx: theme-options]
en: WPML language switcher
sv: WPML språk-switcher

[ctx: backend logos]
en: Partners, Clients, etc.
sv: Partners, kunder, etc.

[ctx: backend logos]
en: Partner,Client, etc.
sv: Partners, kunder, etc.

[ctx: backend logos]
en: Add New Logo
sv: Lägg till ny logo

[ctx: backend logos]
en: Edit Partner,Client, etc.
sv: Redigera Partner, kund, etc.

[ctx: backend logos]
en: New Item
sv: Nytt objekt

[ctx: backend logos]
en: View Item
sv: Visa objekt

[ctx: backend logos]
en: Search Items
sv: Sök objekt

[ctx: backend logos]
en: No items found
sv: Inget hittades

[ctx: backend logos]
en: No items found in Trash
sv: Inget hittades i papperskorgen

[ctx: backend partners]
en: Logo Categories
sv: Logotypkategorier

[ctx: backend partners]
en: Logo Category
sv: Logokategori

[ctx: backend partners]
en: Add New Logo Category
sv: Lägg till ny logokategori

[ctx: backend partners]
en: New Logo Category Name
sv: Nytt logotypkategorinamn

en: Clients
sv: Klienter

en: Note: By default, all your logotypes will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
sv: Obs: Som standard kommer alla dina logotyper att visas. <br> Om du vill begränsa, välj kategori(er) ovan. Endast utvalda kategorier visas.

en: Number of logotypes to show
sv: Antal logotyper att visa

[ctx: widget]
en: Partners & clients
sv: Partners & klienter

[ctx: widget]
en: Title (optional):
sv: Titel (valfritt):

[ctx: widget]
en: Category:
sv: Kategori:

[ctx: widget]
en: Number of logos:
sv: Antal logotyper:

en: %s (Invalid)
sv: %s (Ogiltig)

en: %s (Pending)
sv: %s (väntar)

en: sub item
sv: underliggande objekt

en: Edit Menu Item
sv: Redigera menyval

en: Navigation Label
sv: Navigationsetikett

en: Title Attribute
sv: Titelattribut

en: Open link in a new window/tab
sv: Öppna länk i ett nytt fönster/flik

en: CSS Classes (optional)
sv: CSS-klasser (valfritt)

en: Link Relationship (XFN)
sv: Länkförhållande (XFN)

en: Description
sv: Beskrivning

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
sv: Beskrivningen kommer att visas i menyn om det aktuella temat stöder det.

en: Move
sv: Flytta

en: Up one
sv: Upp en nivå

en: Down one
sv: Ned en nivå

en: To the top
sv: Till toppen

en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: edit menu walker]
en: Icon :
sv: Ikon:

[ctx: edit menu walker]
en: no
sv: nej

[ctx: edit menu walker]
en: iconfont
sv: ikontypsnitt

[ctx: edit menu walker]
en: Iconfont code
sv: ikontypsnittskod

[ctx: edit menu walker]
en: Enable Mega Menu
sv: Aktivera Mega-meny

[ctx: edit menu walker]
en: Fullwidth
sv: Fullbredd

[ctx: edit menu walker]
en: Number of columns:
sv: Antal kolumner:

[ctx: edit menu walker]
en: Hide title in mega menu
sv: Dölja titeln i mega-menyn

[ctx: edit menu walker]
en: Remove link
sv: Ta bort länk

[ctx: edit menu walker]
en: This item should start a new row
sv: Denna objekt bör starta en ny rad

[ctx: edit menu walker]
en: This item should start a new column
sv: Detta objekt bör starta en ny kolumn

[ctx: theme-options]
en: Wizard
sv: Inställningsguide

[ctx: theme-options]
en: <strong>Attention!</strong> Theme Options Wizard will automatically calculate and overwrite many of your settings.
    You may want to use <a href='%s'>Export/Import Options</a> interface to backup your current theme options.
    If you feel that you've messed with settings, use the "Restore Defaults" button to start from a scratch.
sv: <strong>Hallå!</strong> Inställningsguiden kommer att automatiskt beräkna och skriva över många av dina inställningar.
    Du kanske vill använda <a href='%s'>Importera/Exportera inställningar</a> för att säkerhetskopiera dina nuvarande temainställningar.
    Om du känner att du har trasslat till det med inställningarna, Använd knappen "Återställ standardinställningar” och börja från scratch.

[ctx: theme-options]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: theme-options]
en: Text font family
sv: Teckensnittsfamilj

[ctx: theme-options]
en: Headers  font family
sv: Teckensnittsfamilj för rubriker

[ctx: theme-options]
en: Top Bar & Header
sv: Toppfält och sidhuvud

[ctx: theme-options]
en: You can additionally set up micro widgets: <a href="%1$s">layout</a> and <a href="%2$s">content</a>.
sv: Du kan dessutom ställa in micro widgets: <a href="%1$s">layout</a> och <a href="%2$s">innehåll</a>.

[ctx: theme-options]
en: Header background
sv: Bakgrundsfärg

[ctx: theme-options]
en: Top / Side line background
sv: Topp- / sidolinjebakgrund

[ctx: theme-options]
en: Main menu
sv: Huvudmeny

[ctx: theme-options]
en: Switch after
sv: Bryt efter

[ctx: theme-options]
en: Menu icon / top line / side line
sv: Menyikon/ topplinje / sidolinje

[ctx: theme-options]
en: Sidebar & Footer
sv: Sidofält och Sidfot

[ctx: backend portfolio]
en: Add New
sv: Lägg till ny

[ctx: backend portfolio]
en: Add New Item
sv: Lägg till nytt objekt

[ctx: backend portfolio]
en: Edit Item
sv: Redigera objekt

[ctx: backend portfolio]
en: New Item
sv: Nytt objekt

[ctx: backend portfolio]
en: View Item
sv: Visa objekt

[ctx: backend portfolio]
en: Search Items
sv: Sök objekt

[ctx: backend portfolio]
en: No items found
sv: Inget hittades

[ctx: backend portfolio]
en: No items found in Trash
sv: Inget hittades i papperskorgen

[ctx: backend portfolio]
en: Portfolio Categories
sv: Portfoliokategorier

[ctx: backend portfolio]
en: Portfolio Category
sv: Portfoliokategori

[ctx: backend portfolio]
en: Search in Category
sv: Sök i kategori

[ctx: backend portfolio]
en: Parent Portfolio Category
sv: Överordnad portfoliokategori

[ctx: backend portfolio]
en: Parent Portfolio Category:
sv: Överordnad portfoliokategori:

[ctx: backend portfolio]
en: Edit Category
sv: Redigera kategori

[ctx: backend portfolio]
en: Update Category
sv: Uppdatera kategori

[ctx: backend portfolio]
en: Add New Portfolio Category
sv: Lägg till ny portfoliokategori

[ctx: backend portfolio]
en: New Category Name
sv: Nytt kategorinamn

[ctx: backend metabox]
en: Display Portfolio Category(s)
sv: Visa portfoliokategori(er)

[ctx: backend]
en: ALL your Portfolio projects are being displayed on this page!
sv: ALLA dina portfolioprojekt visas på denna sida!

[ctx: backend]
en: By default all your Portfolio projects will be displayed on this page.
sv: Som standard kommer alla dina portfolioprojekt att visas på den här sidan.

[ctx: backend]
en: But you can specify which Portfolio project category(s) will (or will not) be shown.
sv: Men du kan ange vilka portfoliokategori(er) som kommer (eller inte kommer) att visas.

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Projects will be shown on this page.
sv: - Alla projekt kommer att visas på denna sida.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Project category(s) to be shown on this page.
sv: &mdash; välj projektekategori(er) som ska visas på denna sida.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose which Project category(s) will be excluded from displaying on this page.
sv: &mdash; välj vilka projektkategori(er) som kommer att uteslutas från att visa på denna sida.

[ctx: backend metabox]
en: Portfolio Options
sv: Portfolioalternativ

[ctx: backend metabox]
en: Background under projects:
sv: Bakgrund under projekt:

[ctx: backend metabox]
en: Image rollover color:
sv: Bild-överrullningsfärg:

[ctx: backend metabox]
en: Show projects descriptions:
sv: Visa projektbeskrivning:

[ctx: backend metabox]
en: Make all projects the same width:
sv: Ge alla projekt samma bredd:

[ctx: backend metabox]
en: Number of projects to display on one page:
sv: Antal projekt som ska visas på en sida:

[ctx: backend metabox]
en: Show projects titles:
sv: Visa projekttitlar:

[ctx: backend metabox]
en: Show projects excerpts:
sv: Visa projektutdrag:

[ctx: backend metabox]
en: Show project categories:
sv: Visa projektkategorier:

[ctx: backend metabox]
en: Show project date:
sv: Visa projektdatum:

[ctx: backend metabox]
en: Show project author:
sv: Visa projektförfattare:

[ctx: backend metabox]
en: Show project comments:
sv: Visa projektkommentarer:

[ctx: backend metabox]
en: Show details icons:
sv: Visa ”Detaljer”-knappen:

[ctx: backend metabox]
en: Show links icons:
sv: Visa länkikoner:

[ctx: backend metabox]
en: Show zoom icons:
sv: Visa zoom-knapparna:

[ctx: backend metabox]
en: Show details buttons:
sv: Visa ”Detaljer”-knappen

[ctx: backend metabox]
en: Orderby:
sv: Sortera efter:

[ctx: backend metabox]
en: Add/Edit Project Media
sv: Lägg till/redigera projektmedia

[ctx: backend metabox]
en: Media Options
sv: Mediaalternativ

[ctx: backend metabox]
en: Layout settings:
sv: Layoutinställningar:

[ctx: backend metabox]
en: Media on the left of content
sv: Media till vänster om innehåll

[ctx: backend metabox]
en: Media on the right of content
sv: Media till höger om innehåll

[ctx: backend metabox]
en: Media before content area
sv: Media innan innehållsområdet

[ctx: backend metabox]
en: Media after content area
sv: Media efter innehållsområdet

[ctx: backend metabox]
en: Media disabled (blank page)
sv: Media inaktiverad (tom sida)

[ctx: backend metabox]
en: Enable floating content:
sv: Aktivera flytande innehåll:

[ctx: backend metabox]
en: Columns
sv: Kolumner

[ctx: backend metabox]
en: Project Options
sv: Projektalternativ

[ctx: backend metabox]
en: Project link:
sv: Projektlänk:

[ctx: backend metabox]
en: Link:
sv: Länk:

[ctx: backend metabox]
en: Caption:
sv: Bildtext:

[ctx: backend metabox]
en: Target:
sv: Mål:

[ctx: backend metabox]
en: Hide featured image on project page:
sv: Dölj utvald bild på projektsida:

[ctx: backend metabox]
en: Open images in lightbox:
sv: Öppna bilder i ruta:

[ctx: backend metabox]
en: Related projects category:
sv: Kategorin relaterade projekt:

[ctx: backend metabox]
en: Project preview width:
sv: Projektetets förhandsvisningsbredd:

[ctx: backend metabox]
en: Related projects can be enabled / disabled from %sTheme Options / Blog, Portfolio, Gallery%s
sv: Relaterade projekt kan aktiveras / inaktiveras från %sTemaalternativ / blogg, Portfolio, Galleri %s

[ctx: backend metabox]
en: Project Preview Options
sv: Förhandsgranskningsalternativ för projekt

[ctx: backend metabox]
en: Preview style:
sv: Förhandsgranskningsstil:

[ctx: backend metabox]
en: featured image
sv: utvald bild

[ctx: theme-options]
en: Portfolio archives
sv: Portfolioarkiv

[ctx: theme-options]
en: Portfolio category template
sv: Portfoliokategori-mall

[ctx: theme-options]
en: Portfolio post
sv: Portfolioinlägg

[ctx: theme-options]
en: Show in portfolio posts
sv: Visa i portfolioinlägg

[ctx: theme-options]
en: Number of comments
sv: Antal kommentarer

[ctx: theme-options]
en: Related projects
sv: Relaterade projekt

en: Related projects
sv: Relaterade projekt

[ctx: theme-options]
en: Show titles
sv: Visa titlar

[ctx: theme-options]
en: Show excerpts
sv: Visa utdrag

[ctx: theme-options]
en: Show date
sv: Visa datum

[ctx: theme-options]
en: Show author
sv: Visa författare

[ctx: theme-options]
en: Show number of comments
sv: Antal kommentarer att visa

[ctx: theme-options]
en: Show categories
sv: Visa kategorier

[ctx: theme-options]
en: Show links
sv: Visa länkar

[ctx: theme-options]
en: Show zoom
sv: Visa zoom:

[ctx: theme-options]
en: Show "Details" button
sv: Visa ”Detaljer”-knappen

[ctx: theme-options]
en: Maximum number of projects posts
sv: Maximalt antal projektinlägg

[ctx: theme-options]
en: Related posts height for fullwidth posts (px)
sv: Relaterade inläggs höjd för fullbreddsinlägg (px)

[ctx: theme-options]
en: Related posts width for fullwidth posts
sv: Relaterade inläggs bredd för fullbreddsposter

[ctx: theme-options]
en: Related posts height for posts with sidebar (px)
sv: Relaterade inläggs höjd för inlägg med sidofält (px)

[ctx: theme-options]
en: Related posts width for posts with sidebar
sv: Relaterade inläggs bredd för inlägg med sidofält

en: Portfolio Archives: %s
sv: Portfolioarkiv: %s

en: Link
sv: Länk

en: Zoom
sv: Zooma

en: Show projects titles
sv: Visa projekttitlar

en: Show projects excerpts
sv: Visa projektutdrag

en: Show project categories
sv: Visa projektkategorier

en: Show project date
sv: Visa projektdatum

en: Show project author
sv: Visa projektförfattare

en: Show project comments
sv: Visa projektkommentarer

en: Show details icon
sv: Visa ”Detaljer”-ikon

en: Show link icon
sv: Visa länkikon

en: Show zoom icon
sv: Visa zoom-ikon:

en: Number of projects to show
sv: Antal projekt att visa

en: Number of projects to display on one page
sv: Antal projekt som ska visas på en sida

en: Note: By default, all your projects will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
sv: Obs: Som standard, kommer alla dina projekt att visas.<br>Om du vill begränsa, Välj kategori(er) ovan. Endast utvalda kategorier kommer att visas.

en: Show projects descriptions
sv: Visa projektets beskrivningar

en: Background under projects
sv: Bakgrund under projekt

en: Portfolio Scroller
sv: Portföljscroller

en: Portfolio Masonry & Grid
sv: Portfoliomurverk & rutnät

en: Projects width
sv: Projektbredd

en: Portfolio Justified Grid
sv: Portfolio, justerat rutnät

[ctx: vc inline dummy]
en: Portfolio Justified Grid
sv: Portfolio, justerat rutnät

[ctx: vc inline dummy]
en: Portfolio scroller
sv: Portföljscroller

[ctx: vc inline dummy]
en: Portfolio Masonry & Grid
sv: Portfoliomurverk & rutnät

[ctx: widget]
en: Portfolio projects
sv: Portfolioprojekt

[ctx: widget]
en: Number of posts:
sv: Antal inlägg:

[ctx: backend albums]
en: Slideshows
sv: Bildspel

[ctx: backend albums]
en: Slider
sv: Bildspel

[ctx: backend albums]
en: Add New
sv: Lägg till ny

[ctx: backend albums]
en: Add New Slider
sv: Lägg till nytt bildspel

[ctx: backend albums]
en: Edit Slider
sv: Redigera bildspel

[ctx: backend albums]
en: New Slider
sv: Nytt bildspel

[ctx: backend albums]
en: View Slider
sv: Visa bildspel

[ctx: backend albums]
en: Search for Slideshow
sv: Sök bildspel

[ctx: backend albums]
en: No Slideshow Found
sv: Inget bildspel hittades

[ctx: backend albums]
en: No Slideshow Found in Trash
sv: Inget bildspel i papperskorgen

[ctx: backend metabox]
en: Add/Edit Slides
sv: Lägg till/redigera bildspelsbild

en: details
sv: Visa ”Detaljer”-knappen

en: Display slideshow(s)
sv: Visa bildspel

en: Attention: Do not ignore this setting! Otherwise only one (newest) slideshow will be displayed.
sv: Obs: Ignorera inte denna inställning! Annars kommer endast ett (det nyaste) bildspel att visas.

en: Proportions: width
sv: Proportioner: bredd

en: Proportions: height
sv: Proportioner: höjd

en: On page load slideshow is
sv: När sidan laddas är bildspel

en: No posts selected
sv: Inga inlägg valda

[ctx: backend team]
en: Teammate
sv: Teammedlem

[ctx: backend team]
en: Add New
sv: Lägg till ny teammedlem

[ctx: backend team]
en: Add New Teammate
sv: Lägg till ny teammedlem

[ctx: backend team]
en: Edit Teammate
sv: Redigera teammedlem

[ctx: backend team]
en: New Teammate
sv: Ny teammedlem

[ctx: backend team]
en: View Teammate
sv: Visa teammedlem

[ctx: backend team]
en: Search Teammates
sv: Sök teammedlem

[ctx: backend team]
en: No teammates found
sv: Inga teammedlemmar hittades

[ctx: backend team]
en: No Teammates found in Trash
sv: Inga temamedlemmar hittades i papperskorgen

[ctx: backend team]
en: Team Categories
sv: Teamkategorier

[ctx: backend team]
en: Team Category
sv: Teamkategori

[ctx: backend team]
en: Search in Team Category
sv: Sök i Team-kategori

[ctx: backend team]
en: Parent Team Category
sv: Överordnad teamkategori:

[ctx: backend team]
en: Parent Team Category:
sv: Överordnad teamkategori:

[ctx: backend team]
en: Edit Team Category
sv: Redigera teamkategori

[ctx: backend team]
en: Update Team Category
sv: Uppdatera teamkategori

[ctx: backend team]
en: Add New Team Category
sv: Lägg till ny Teamkategori

[ctx: backend team]
en: New Team Category Name
sv: Nytt teamkategorinamn

[ctx: backend metabox]
en: Display Team Members by Category(s)
sv: Visa Teammedlemmar efter kategori(er)

[ctx: backend]
en: ALL your Team  Members are being displayed on this page!
sv: ALLA dina gruppmedlemmar visas på denna sida!

[ctx: backend]
en: By default all your Team Members will be displayed on this page.
sv: Som standard kommer alla dina gruppmedlemmar att visas på den här sidan.

[ctx: backend]
en: But you can specify which Team  Members categories will (or will not) be shown.
sv: Men du kan ange vilka gruppmedlemskategorier som kommer (eller inte kommer) visas.

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Team  Members (from all categories) will be shown on this page.
sv: &mdash; alla gruppmedlemmar (från alla kategorier) kommer visas på denna sida.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Team category(s) to be shown on this page.
sv: &mdash; välj teamkategori(er) som ska visas på denna sida.

[ctx: backend metabox]
en: Team Options
sv: Teamalternativ

[ctx: backend metabox]
en: Gap between team members (px):
sv: Mellanrum mellan teammedlemmar (px):

[ctx: backend metabox]
en: Team member paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between team members)
sv: Teammedlemsutfyllnad (t.ex. 5 pixel avstånd ger dig 10 pixel utrymme mellan gruppmedlemmar)

[ctx: backend metabox]
en: Background under team members:
sv: Bakgrund under temamedlemmar:

[ctx: backend metabox]
en: Show team members excerpts:
sv: Visa teammedlemsutdrag:

[ctx: backend metabox]
en: Number of team members on one page:
sv: Antal temamedlemmar på en sida:

[ctx: backend metabox]
en: Link to teammate details page:
sv: Länk till sidan info om teammedlem:

en: Note: By default, all your team will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
sv: Obs: Som standard kommer alla dina team att visas.<br>Om du vill begränsa, Välj kategori(er) ovan. Endast utvalda kategorier kommer att visas.

en: Gap between team members (px)
sv: Mellanrum mellan teammedlemmar (px)

en: Team member paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between team members)
sv: Teammedlemsutfyllnad (t.ex. 5 pixel avstånd ger dig 10 pixel utrymme mellan gruppmedlemmar)

en: Column target width (px)
sv: Målhöjd för kolumn (px):

en: Background under team members
sv: Bakgrund under teammedlemmar

en: Images sizing
sv: Bildstorlek

en: Images proportions
sv: Bildproportioner

en: Show excerpts
sv: Visa utdrag

en: Number of team members to show
sv: Antal teammedlemmar att visa

en: (Integer)
sv: (Hela tal)

[ctx: widget]
en: Show excerpt:
sv: Visa utdrag:

[ctx: widget]
en: Number of team members:
sv: Antal temamedlemmar:

[ctx: backend testimonials]
en: Testimonials
sv: Omdömen

[ctx: backend testimonials]
en: Add New Testimonial
sv: Lägg till nytt omdöme

[ctx: backend testimonials]
en: Edit Testimonial
sv: Redigera omdöme

[ctx: backend testimonials]
en: New Testimonial
sv: Nytt omdöme

[ctx: backend testimonials]
en: View Testimonial
sv: Visa omdöme

[ctx: backend testimonials]
en: Search Testimonials
sv: Sök omdömen

[ctx: backend testimonials]
en: No Testimonials found
sv: Inga omdömen hittades

[ctx: backend testimonials]
en: No Testimonials found in Trash
sv: Inga omdömen hittade i papperskorgen

[ctx: backend testimonials]
en: Testimonial Categories
sv: Omdömeskategorier

[ctx: backend testimonials]
en: Testimonial Category
sv: Omdömeskategori

[ctx: backend testimonials]
en: Search in Category
sv: Sök i kategori

[ctx: backend testimonials]
en: Categories
sv: Nyhetsarkiv

[ctx: backend testimonials]
en: Parent Category
sv: Överordnad kategori

[ctx: backend testimonials]
en: Parent Category:
sv: Överordnad kategori:

[ctx: backend testimonials]
en: Edit Category
sv: Redigera kategori

[ctx: backend testimonials]
en: Update Category
sv: Uppdatera kategori

[ctx: backend testimonials]
en: Add New Testimonial Category
sv: Lägg till ny omdömeskategori

[ctx: backend testimonials]
en: New Category Name
sv: Nytt kategorinamn

[ctx: backend metabox]
en: Display Testimonials Category(s)
sv: Visa kategori(er) för omdömen

[ctx: backend]
en: ALL your Testimonials are being displayed on this page!
sv: ALLA dina omdömen visas på denna sida!

[ctx: backend]
en: By default all your Testimonials will be displayed on this page.
sv: Som standard kommer alla dina omdömen att visas på den här sidan.

[ctx: backend]
en: But you can specify which Testimonials categories will (or will not) be shown.
sv: Men du kan ange vilka omdömeskategorier som kommer (eller inte kommer) att visas.

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Testimonials (from all categories) will be shown on this page.
sv: &mdash; alla omdömen (från alla kategorier) kommer att visas på denna sida.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Testimonials category(s) to be shown on this page.
sv: - Välj omdömes-kategori(er) som ska visas på denna sida.

[ctx: backend metabox]
en: Testimonials Options
sv: Inställningar för omdömen

[ctx: backend metabox]
en: Gap between testimonials (px):
sv: Avstånd mellan omdömen (px):

[ctx: backend metabox]
en: Number of testimonials on one page:
sv: Antal omdömen på en sida:

[ctx: backend metabox]
en: Link to testimonial details page:
sv: Länk till sidan omdömesdetaljer:

en: Testimonials
sv: Omdömen

en: Note: By default, all your testimonials will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
sv: Obs: Som standard kommer alla dina omdömen att visas.<br>Om du vill begränsa, Välj kategori(er) ovan. Endast utvalda kategorier kommer att visas.

en: Gap between testimonials (px)
sv: Avstånd mellan omdömen (px)

en: Testimonial paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between testimonials)
sv: Rekommendationsutfyllnad (t.ex. 5 pixel utfyllnad ger dig 10 pixel avstånd mellan omdömen)

en: In milliseconds (e.g. 3 secund = 3000 miliseconds). Leave this field empty to disable autoslide. This field works only when "Appearance: Slider" selected.
sv: I millisekunder (t.ex. 3 sekunder = 3000 millisekunder). Lämna fältet tomt om du vill inaktivera autoslide. Det här fältet fungerar bara när "Utseende: bildspel” valts.

en: Number of testimonials to show
sv: Antal omdömen att visa

en: read more
sv: läs mer

[ctx: widget]
en: Testimonials list
sv: Lista omdömen

[ctx: widget]
en: Number of testimonials:
sv: Antal omdömen:

[ctx: widget]
en: Testimonials slider
sv: Omdömes-slider

en: Install Required Plugins
sv: Installera Plugins som krävs

en: Install Plugins
sv: Installera Plugins

en: Installing Plugin: %s
sv: Installera plugin: %s

en: Something went wrong.
sv: Något gick fel.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
sv[0]: Detta tema kräver följande plugin: %1$s.
sv[1]: Detta tema kräver följande plugins: %1$s.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
sv[0]: Detta tema rekommenderar följande plugin: %1$s.
sv[1]: Detta tema rekommenderar följande plugins: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
sv[0]: Tyvärr, men du har inte rätt behörighet för att installera pluginen %s. Kontakta administratören av den här webbplatsen för att få hjälp på att få plugins installerat.
sv[1]: Tyvärr, men du har inte rätt behörighet för att installera pluginen %s. Kontakta administratören av den här webbplatsen för att få hjälp på att få plugins installerat.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
sv[0]: Följande plugin som krävs är för närvarande inaktivt: %1$s.
sv[1]: Följande plugins som krävs är för närvarande inaktiva: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
sv[0]: Följande rekommenderat plugin är för närvarande inaktivt: %1$s.
sv[1]: Följande rekommenderade plugins är för närvarande inaktiva: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
sv[0]: Tyvärr, men du har inte rätt behörighet för att aktivera pluginen %s. Kontakta administratören av den här webbplatsen för att få hjälp med att få detta plugin aktiverat.
sv[1]: Tyvärr, men du har inte rätt behörighet för att aktivera pluginen %s. Kontakta administratören av den här webbplatsen för att få hjälp med att få dessa plugins aktiverade.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
sv[0]: Följande plugin måste uppdateras till den senaste versionen att säkerställa maximal kompatibilitet med det här temat: %1$s.
sv[1]: Följande plugins måste uppdateras till den senaste versionen att säkerställa maximal kompatibilitet med det här temat: %1$s.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
sv[0]: Tyvärr, men du har inte rätt behörighet för att uppdatera pluginen %s. Kontakta administratören av den här webbplatsen för att få hjälp med att få plugins uppdaterade.
sv[1]: Tyvärr, men du har inte rätt behörighet för att uppdatera pluginsen %s. Kontakta administratören av den här webbplatsen för att få hjälp med att få plugins uppdaterade.

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
sv[0]: Börja installera tillägg
sv[1]: Börja installera tilläggen

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
sv[0]: Börja uppdatera plugin
sv[1]: Börja uppdatera plugins

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
sv[0]: Börja aktivera plugin
sv[1]: Börja aktivera plugins

en: Return to Required Plugins Installer
sv: Återgå till installationen av plugin som krävs

en: Return to the dashboard
sv: Tillbaka till panelen

en: Plugin activated successfully.
sv: Pluginen aktiverades.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
sv[0]: Följande tillägg har aktiverats:
sv[1]: Följande tillägg har aktiverats:

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
sv: Alla plugins installerades och aktiverades. %1$s

en: Dismiss this notice
sv: Avfärda detta meddelande

en: Return to the Dashboard
sv: Återgå till instrumentpanelen

en: Private Repository
sv: Privat förvaring

en: Pre-Packaged
sv: färdigförpackat

en: WordPress Repository
sv: Wordpressförvaring

en: Required
sv: Krävs

en: Recommended
sv: Rekommenderas

en: Not Installed
sv: Inte installerat

en: Installed But Not Activated
sv: Installerat men inte aktiverat

en: Need Updating
sv: Behöver Uppdateras

en: Install
sv: Installera

en: Activate
sv: Aktivera

en: Update
sv: Uppdatera

en: No plugins to install or activate. <a href="%1$s" title="Return to the Dashboard">Return to the Dashboard</a>
sv: Inga plugins att installera eller aktivera. <a href="%1$s" title=”Återgå till instrumentpanelen.”>Återgå till instrumentpanelen.</a>

en: Source
sv: Källa

en: Type
sv: Typ

en: Install package not available.
sv: Installationspaket inte tillgängligt.

en: Downloading install package from <span class="code">%s</span>&#8230;
sv: Laddar ner installationspaket från <span class=”code”>%s</span>&#8230;

en: Unpacking the package&#8230;
sv: Packar upp paketet&#8230;

en: Installing the plugin&#8230;
sv: Installerar tillägget&#8230;

en: Plugin install failed.
sv: Installationen av tillägget misslyckades.

en: Plugin installed successfully.
sv: Tillägget installerades utan problem.

en: Plugin activation failed.
sv: Aktivering av tillägget misslyckades.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv: Installations- och aktiveringsprocessen startar. Denna process kan ta ett tag på vissa servrar, vänligen ha tålamod.

en: %1$s installed and activated successfully.
sv: %1$s installerades och aktiverades.

en: Show Details
sv: Visa detaljer

en: Hide Details
sv: Dölj detaljer

en: All installations and activations have been completed.
sv: Alla installationer och aktiveringar är slutförda.

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv: Installerar och aktiverar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
sv: Installationsprocessen startar. Denna process kan ta ett tag på vissa servrar, vänligen ha tålamod.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
sv: Ett fel uppstod när %1$s installerades: <strong>%2$s</strong>

en: The installation of %1$s failed.
sv: Installationen av %1$s misslyckades.

en: %1$s installed successfully.
sv: %1$s har installerats.

en: All installations have been completed.
sv: Alla installationer har genomförts.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
sv: Installerar tillägg %1$s (%2$d/%3$d)

en: The7 Plugins
sv: The7-tillägg

en: Something went wrong with the plugin API.
sv: Något gick fel med tilläggets API.

en: Activate installed plugin | Activate installed plugins
sv[0]: Aktivera installerade tillägg
sv[1]: Tilläggen installerades utan problem.

en: All plugins installed and activated successfully. %s
sv: Alla plugins installerades och aktiverades. %s

en: Please enter your Envato Marketplace Username.
sv: Vänligen ange ditt användarnamn på Envato Marketplace.

en: Please enter your Envato Marketplace API Key.
sv: Vänligen ange din API-nyckel för Envato Marketplace.

en: The API "set" is a required parameter.
sv: API-setet är en obligatorisk parameter.

en: The Envato Marketplace "item ID" is a required parameter.
sv: Envato Marketplace ”item ID” är en obligatorisk parameter.

en: Downloading upgrade package from the Envato API&#8230;
sv: Hämtar uppgraderingspaket från Envato API&#8230;

en: Downloading install package from the Envato API&#8230;
sv: Hämtar installationspaketet från Envato API&#8230;

[ctx: theme-options]
en: Theme Update
sv: Uppdatera tema

[ctx: theme-options]
en: Theme info
sv: Temainfo

[ctx: theme-options]
en: Activated theme version is %1$s ver. %2$s
    
    				<a href="%3$s">Install/update recommended plugins</a>&nbsp;&nbsp;&nbsp;<a href="%4$s" target="_blank">Check theme changelog</a>
sv: Aktiverad temaversion är %1$s ver. %2$s
    
    				<a href="%3$s">Installera/uppdatera rekommenderade plugins</a>&nbsp;&nbsp;&nbsp;<a href="%4$s" target="_blank">Kolla temats ändringslogg</a>

[ctx: theme-options]
en: User credentials
sv: Användaruppgifter

[ctx: theme-options]
en: Themeforest user name
sv: Themeforest användarnamn

[ctx: theme-options]
en: Secret API key
sv: Hemlig API-nyckel

[ctx: backend]
en: Error:<br />
sv: Fel:<br />

[ctx: backend]
en: New version (<a href="%s" target="_blank">see changelog</a>) of theme is available!
sv: Ny version (<a href="%s" target="_blank">se ändringsloggen</a>) av tema är tillgänglig!

[ctx: backend]
en: Please, click here to update.
sv: Snälla, klicka här för att uppdatera.

[ctx: backend]
en: You have the most recent version of the theme.
sv: Du har den senaste versionen av temat.

[ctx: backend]
en: Theme was successfully updated to newest version!
sv: Temat har uppdaterats till den senaste versionen!

[ctx: backend]
en: Stylesheets regenerated.
sv: Formatmallar genererades om.

[ctx: vc inline dummy]
en: Mini blog
sv: Miniblogg

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog Masonry & Grid
sv: Bloggmurverk & rutnät

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog posts scroller
sv: Blogginläggsscroller

[ctx: shortcode simple login]
en: Username
sv: Användarnamn

[ctx: shortcode simple login]
en: Password
sv: Lösenord

[ctx: shortcode simple login]
en: Remember Me
sv: Kom ihåg mig

[ctx: shortcode simple login]
en: Log In
sv: Logga in

[ctx: shortcode simple login]
en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
sv: Inloggad som <a href=”%1$s”>%2$s</a>. <a href=”%3$s” title=”Logga ut från det här kontot”>Logga ut?</a>

en: Anchor
sv: Förankring

en: Minimum height
sv: Minsta höjd

en: You can use pixels (px) or percents (%).
sv: Du kan använda pixlar (px) eller procent (%).

en: Top margin
sv: Övre marginal

en: In pixels; negative values are allowed. if this is <a href="%s" target="_blank">the first stripe</a>, set -50px.
sv: I pixlar. negativa värden tillåts. om detta är <a href="%s" target="_blank">den första randen</a>, sätt - 50px.

en: Bottom margin
sv: Bottenmarginal

en: In pixels; negative values are allowed. if this is <a href="%s" target="_blank">the last stripe</a>, set -50px.
sv: I pixlar. negativa värden tillåts. om detta är <a href="%s" target="_blank">den sista randen</a>, sätt - 50px.

en: Full-width content
sv: Fullbreddsinnehåll

en: Left padding
sv: Vänster stoppning

en: This setting works only for a row inside of a row.
sv: Den här inställningen fungerar bara för en rad inuti en rad.

en: Right padding
sv: Höger utfyllnad

en: Row style
sv: Radstil

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background image
sv: Bakgrundsbild

en: Image URL.
sv: Bildadress.

en: Background position
sv: Bakgrundsposition

en: Background repeat
sv: Upprepa bakgrunden

en: Full-width background
sv: bakgrund i fullbredd

en: Fixed background
sv: Fixerad bakgrund

en: Top padding
sv: Avstånd från toppen

en: Bottom padding
sv: Bottenutfyllnad

en: Enable parallax
sv: Aktivera parallaxen

en: Parallax speed
sv: Parallax-hastighet

en: Video background (mp4)
sv: Videobakgrund (mp4)

en: Video background (ogv)
sv: Videobakgrund (ogv)

en: Video background (webm)
sv: Videobakgrund (webm)

en: Pie chart
sv: Cirkeldiagram

en: Animated pie chart
sv: Animerat cirkeldiagram

en: Widget title
sv: Widget-titel

en: Enter text which will be used as widget title. Leave blank if no title is needed.
sv: Ange text som ska användas som widget-titel. Lämna tomt om ingen titel behövs.

en: Pie value
sv: Värde på pajbit

en: Input graph value here. Choose range between 0 and 100.
sv: Indata-graf-värde här. Välj mellan 0 och 100.

en: Pie label value
sv: Etikettvärde på pajbit

en: Input integer value for label. If empty "Pie value" will be used.
sv: Ange heltalsvärde för etikett. Om Tom används ”Cirkeldiagramsvärde".

en: Units
sv: Enheter

en: Enter measurement units (if needed) Eg. %, px, points, etc. Graph value and unit will be appended to the graph title.
sv: Ange måttenheter (vid behov) Ex. %, px, poäng, etc. Grafvärde och enhet kommer att läggas till diagramrubriken.

en: Bar color
sv: Fältfärg

en: Select pie chart color.
sv: Välj färg på cirkeldiagram.

en: Custom bar color
sv: Anpassad Färg på fält

en: Extra class name
sv: Extra klass-namn

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
sv: Om du vill styla särskilt innehållselement på olika sätt, sedan använda det här fältet för att lägga till ett klassnamn och sedan hänvisa till det i din css-fil.

en: CSS box
sv: CSS-ruta

en: Design Options
sv: Designalternativ

en: Show background
sv: Visa bakgrund

en: Title size
sv: Titelstorlek

en: Style
sv: Stil

en: Background
sv: Bakgrund

en: Image hovers
sv: Bildhovring

en: Smooth scroll?
sv: Mjuk rullning?

en: for #anchor navigation
sv: för #ankar-navigering

en: Fancy Quote
sv: Stiligt citat

en: <p>I am test text for QUOTE. Click edit button to change this text.</p>
sv: <p>Jag är testtext för CITAT. Klicka på Redigera för att ändra denna text.</p>

en: Quote type
sv: Citattyp

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Blockquote style
sv: Stil på block-citat

en: Call to Action
sv: Uppmaning att agera

en: <p>I am test text for CALL TO ACTION. Click edit button to change this text.</p>
sv: <p>Jag är en testtext för UPPMANING ATT AGERA. Klicka på Redigera för att ändra denna text.</p>

en: Decorative line on the left
sv: Dekorativ linje till vänster

en: Button alignment
sv: Justering för knapp

en: Use [dt_button] to insert a button. Default: button keeps alignment from content editor. On the right: button is aligned to the right.
sv: Använd [dt_button] för att infoga en knapp. Standard: knappen behåller justering från Innehållsredigeraren. Till höger: knappen är justerad till höger.

en: Choose image
sv: Välj bild

en: Image URL
sv: Bildadress

en: Image WIDTH
sv: Bildbredd

en: image width in px
sv: Bildbredd i px

en: Image HEIGHT
sv: Bildhöjd

en: image height in px
sv: Bildhöjd i px

en: Image ALT
sv: ALT-text för bild

en: Misc link
sv: Misc länk

en: Target link
sv: Länkmål

en: Open in lighbox
sv: Öppna i lighbox

en: If selected, larger image will be opened on click.
sv: Om du väljer detta, öppnas större bild vid klick.

en: Video URL
sv: Video-URL

en: I am test text for TEASER. Click edit button to change this text.
sv: Jag är testtext för TEASER. Klicka på Redigera för att ändra denna text.

en: Media style
sv: Mediastil

en: <p>I am test text for BANNER. Click edit button to change this text.</p>
sv: <p> Jag provtext för WEBBANNONS. Klicka på redigera-knappen för att ändra denna text. </p>

en: Banner link
sv: Bannerlänk

en: Border color
sv: Ramfärg

en: Border width
sv: Rambredd

en: Outer padding
sv: Yttre avstånd

en: Inner padding
sv: Inre avstånd

en: Banner minimal height
sv: Minsta höjd för banner

en: Contact Form
sv: Kontaktformulär

en: Form fields
sv: Formulärfält

en: Attention! At least one must be selected.
sv: Hallå! Minst en måste väljas.

en: Message textarea height
sv: Meddelande textarea-höjd

en: Number of lines.
sv: Antal rader:

en: Required fields
sv: Obligatoriska fält

en: Submit button caption
sv: Text för skicka-knapp

en: Submit button size
sv: Storlek för skicka-knapp

en: Blog Mini
sv: Miniblogg

en: Note: By default, all your posts will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
sv: Obs: Som standard kommer alla dina inlägg att visas. <br> Om du vill begränsa, välj kategori(er) ovan. Endast utvalda kategorier visas.

en: Featured images
sv: Utvalda bilder

en: Enable rounded corners
sv: Aktivera rundade hörn

en: Images width (in px)
sv: Bildbredd (px)

en: Images height (in px)
sv: Bildhöjd (i px)

en: Number of posts to show
sv: Antal inlägg att visa

en: Blog Masonry & Grid
sv: Bloggmurverk & rutnät

en: Gap between posts (px)
sv: Mellanrum mellan inlägg (px):

en: Post paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between posts)
sv: Inläggsutfyllnad (t.ex. 5 pixel utfyllnad ger dig 10 pixel avstånd mellan omdömen)

en: Fancy date
sv: Stiligt datum

en: Image & background style
sv: Bild & bakgrundsstil

en: Post proportions
sv: Inläggsproportioner

en: Posts width
sv: bredd på inlägg

en: Number of posts to display on one page
sv: Antal inlägg som ska visas på en sida

en: Show "Read more" buttons
sv: Visa ”läs mer”-knappar

en: Show post categories
sv: Visa inläggskategorier

en: Show post date
sv: Visa inläggsdatum

en: Show post author
sv: Visa inläggets författare

en: Show post comments
sv: Visa skriva kommentarer

en: Blog Scroller
sv: Bloggscroller

en: Show excerpt
sv: Visa utdrag

en: Gap
sv: Mellanrum

en: Gap height
sv: Mellanrumshöjd

en: Fancy Media
sv: Stilig media

en: Width
sv: Bredd

en: In pixels. Proportional height will be calculated automatically.
sv: I pixlar. Proportionell höjd kommer att beräknas automatiskt.

en: Padding
sv: Utfyllnad

en: Margin-top
sv: Övre marginal

en: Margin-bottom
sv: Bottenmarginal

en: Margin-left
sv: Marginal vänster

en: Margin-right
sv: Marginal höger

en: Align
sv: Justera

en: Button
sv: Knapp

en: Caption
sv: Bildtext

en: Link URL
sv: Länk-URL

en: Size
sv: Storlek

en: Background (border) color
sv: Bakgrundsfärg (ram)

en: Custom background color
sv: Anpassad bakgrundsfärg

en: Background (border) hover color
sv: Bakgrundsfärg (ram) vid mus över

en: Custom background hover color
sv: Välj anpassad bakgrundsfärg för mus över.

en: Text color
sv: Textfärg

en: Custom text color
sv: Anpassad Färg

en: Text hover color
sv: Färg vid mus över

en: Custom text hover color
sv: Anpassad textfärg vid mus över

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon align
sv: Ikonjustering

en: Fancy List
sv: Stilig lista

en: <ul><li>Your list</li><li>goes</li><li>here!</li></ul>
sv: <ul><li>Din lista</li><li>hamnar</li><li>Här!</li></ul>

en: List style
sv: Liststil

en: Bullet position
sv: Punktposition

en: Dividers
sv: Avdelare

en: Before / After
sv: Före / efter

en: Choose first image
sv: Välj första bild

en: Choose second image
sv: Välj en andra bild

en: Orientation
sv: Orientering

en: Visible part of the "Before" image (in %)
sv: Synliga delen av "Före”-bilden (i %)

en: Empty section. Edit page to add content here.
sv: Tomt avsnitt. Redigera sidan för att lägga till innehåll här.

en: Previous tab
sv: Föregående flik

en: Next tab
sv: Nästa flik

en: To view this protected post, enter the password below:
sv: För att se detta skyddade inlägg, skriv in lösenordet nedan:

en: clear form
sv: Rensa formuläret

en: Submit
sv: Skicka

en: Leave Comment
sv: Lämna en kommentar

[ctx: backend]
en: Primary Menu
sv: Primär meny

[ctx: backend]
en: Split Menu Left
sv: Delad meny vänster

[ctx: backend]
en: Split Menu Right
sv: Delad meny höger

[ctx: backend]
en: Mobile Menu
sv: Mobilmeny

[ctx: backend]
en: Top Menu
sv: Toppmeny

[ctx: backend]
en: Bottom Menu
sv: Bottenmeny

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Prev page
sv: Föregående sida

[ctx: widget]
en: Accordion
sv: Dragspel

[ctx: widget]
en: Fields:
sv: Fält:

[ctx: widget]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: widget]
en: Blog categories
sv: Bloggkategorier

[ctx: widget categories]
en: View all posts filed under %s
sv: Visa alla inlägg sparade under %s

[ctx: widget categories]
en: Feed for all posts filed under %s
sv: Flöde för alla inlägg sparade under %s

[ctx: widget]
en: Blog posts
sv: Blogginlägg

[ctx: widget]
en: Show featured images
sv: Visa utvalda bilder

[ctx: widget]
en: Enable rounded corners
sv: Aktivera rundade hörn

[ctx: widget]
en: Featured images proportions:
sv: Proportioner på utvald bild:

[ctx: widget]
en: in px
sv: i px

[ctx: widget]
en: Contact form
sv: Kontaktinformation

en: E-mail
sv: E-post

en: Telephone
sv: Telefon

en: Country
sv: Land

en: City
sv: Ort

en: Company
sv: Företag

en: Message
sv: Meddelande

en: clear
sv: rensa

en: submit
sv: skicka

[ctx: widget]
en: on
sv: på

[ctx: widget]
en: off
sv: av

[ctx: widget]
en: required
sv: krävs

[ctx: widget]
en: Message field height (in lines)
sv: Meddelandefälts-höjd (i rader)

[ctx: widget]
en: Send mail to:
sv: Skicka e-post till:

[ctx: widget]
en: Contact info
sv: Kontaktinformation

en: Find us on:
sv: Du hittar oss på:

en: Title
sv: Rubrik

[ctx: widget]
en: Social links:
sv: Sociala länkar:

[ctx: widget]
en: Custom menu style 1
sv: Anpassad menystil 1

[ctx: widget]
en: Choose custom menu:
sv: Välj anpassad meny:

[ctx: widget]
en: Custom menu style 2
sv: Anpassad menystil 2

[ctx: widget]
en: Flickr Latest RSS URL:
sv: Flickr senaste RSS-URL:

[ctx: widget]
en: How many items?
sv: Hur många objekt?

[ctx: widget]
en: Filter by tags (comma seperated):
sv: Filtrera efter Taggar (kommaseparerade):

[ctx: widget]
en: Random pick
sv: Slumpmässig plockning

[ctx: widget]
en: Progress bars
sv: Förloppsindikator

en: %d&#37;
sv: %d &#37;

en: Percent
sv: Procent

en: Nothing Found
sv: Inget hittades

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
sv: Redo att publicera ditt första inlägg? <a href="%1$s">Starta här</a>.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
sv: Tyvärr matchade inget din sökning. Försök igen med andra sökord.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
sv: Det verkar som att vi inte kan hitta vad du letar efter. En sökning kan kanske hjälpa.

en: Type and hit enter &hellip;
sv: Skriv och tryck enter &hellip;

[ctx: details button]
en: Details
sv: Detaljer

en: Product
sv: Produkt

en: Price
sv: Pris

en: Quantity
sv: Antal

en: Total
sv: Summa

en: Available on backorder
sv: Tillgänglig för restorder

en: Coupon
sv: Rabattkod

en: Coupon code
sv: Rabattkod

en: Apply Coupon
sv: Använd kupong

en: Update Cart
sv: Uppdatera kundvagn
