The7.2 v2.3.3 - en to it translation catalogue (1450 entries)

en: % Comments
it: % Commenti

en: %1$s at %2$s
it: %1$s a %2$s

en: &larr; Older Comments
it: &larr; Vecchi commenti

en: &mdash; Select &mdash;
it: &mdash; Seleziona &mdash;

en: (Edit)
it: (Modifica)

en: (Integer)
it: (Integrale)

en: 1 Comment | %1$s Comments
it[0]: Commento
it[1]: Commenti

en: 1 image | %s images
it[0]: 1 immagine
it[1]: %s immagini

en: <p>I am test text for BANNER. Click edit button to change this text.</p>
it: <p>Questo è un testo di prova per BANNER. Clicca sul pulsante di modifica per cambiare il testo.</p>

en: <p>I am test text for CALL TO ACTION. Click edit button to change this text.</p>
it: <p>Questo è un testo di prova per INVITO ALL'ATTO. Clicca sul pulsante di modifica per cambiare il testo.</p>

en: <p>I am test text for QUOTE. Click edit button to change this text.</p>
it: <p>Questo è un testo di prova per CITAZIONE. Clicca sul pulsante di modifica per cambiare il testo.</p>

en: <ul><li>Your list</li><li>goes</li><li>here!</li></ul>
it: <ul><li>Il tuo elenco</li><li>vai</li><li>qui!</li></ul>

en: About the author
it: Sull'autore

en: Activate installed plugin | Activate installed plugins
it[0]: Attiva il plugin installato.
it[1]: Attiva i plugin installat.

en: Albums Justified Grid
it: Griglia giustificata degli album

en: Albums Masonry & Grid
it: Masonry e Griglia degli album

en: Albums Scroller
it: Album Scroller

en: Albums width
it: Larghezza degli album

en: Align
it: Allinea

en: All
it: Tutti

en: All plugins installed and activated successfully. %s
it: Tutti i pugin installati e attivati con successo. %s

en: Anchor
it: Ancora

en: Animate
it: Animare

en: Animated pie chart
it: Grafico a torta animato

en: Animation
it: Animazione

en: Appearance
it: Aspetto

en: Apply Coupon
it: Utilizza il Coupon

en: Arrows
it: Frecce

en: Attention! At least one must be selected.
it: Attenzione! Almeno una voce deve essere selezionata.

en: Attention: Do not ignore this setting! Otherwise only one (newest) slideshow will be displayed.
it: Attenzione: non ignorare questa impostazione! In caso contrario verrà visualizzata solo una (più recente) presentazione.

en: Autoslide
it: Avanzamento automatico

en: Autoslide interval (in milliseconds)
it: Intervallo di avanzamento automatico (in millisecondi):

en: Available on backorder
it: Disponibile in arretrato

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Background image
it: Immagine dello sfondo

en: Background position
it: Posizione dello sfondo

en: Background repeat
it: Sfondo di ripetizione

en: Background size (in px)
it: Dimensione dello sfondo (px)

en: Background under albums
it: Sfondo degli album

en: Background under projects
it: Sfondo dei progetti

en: Background under team members
it: Sfondo dei membri della squadra

en: Backgrounds color
it: Colore degli sfondi

en: Backgrounds hover color
it: Colore evidenziabile degli sfondi

en: Banner link
it: Collegamento del banner

en: Banner minimal height
it: Altezza minima del banner

en: Bar color
it: Colore della barra

en: Before / After
it: Prima / Dopo

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
it[0]: Inizio l'attivazione del plugin
it[1]: Inizio l'attivazione dei plugin

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
it[0]: Inizio l'installazione del plugin
it[1]: Inizio l'installazione dei plugin

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
it[0]: Inizio l'aggiornamento del plugin
it[1]: Inizio l'aggiornamento dei plugin

en: Benefits
it: Benefici

en: Benefits layout
it: Layout dei benefici

en: Blockquote style
it: Stile della citazione

en: Blog Masonry & Grid
it: Grigla e Masonry del blog

en: Blog Mini
it: Miniblog

en: Border color
it: Colore del bordo

en: Border radius (in px)
it: Curvatura dell'angolo (px)

en: Border radius for image backgrounds
it: Curvatura dell'angolo dell'immagine di sfondo

en: Border width
it: Larghezza del bordo

en: Bottom Menu
it: Menù inferiore

en: Bottom margin
it: Margine inferiore

en: Bottom padding
it: Margine inferiore

en: Bullet position
it: Posizione dei pallini

en: Button
it: Pulsante

en: Button alignment
it: Pulsante d'allineamento

en: Button color
it: Colore del pulsante

en: Calculate Shipping
it: Calcola le spese di spedizione

en: Call to Action
it: Invito all'atto

en: Caption
it: Legenda

en: Categories
it: Categorie

en: Checkout
it: Cassa

en: Choose first image
it: Scegli la prima immagine

en: Choose image
it: Scegli l'immagine

en: Choose second image
it: Scegli la seconda immagine

en: City
it: Città

en: Click OK to restore default settings on this page!
it: Premi Ok per ripristinare le impostazioni predefinite in questa pagina!

en: Colored line
it: Riga colorata

en: Column minimum width (px)
it: Larghezza minima della colonna (px)

en: Column target width (px)
it: Larghezza della colonna di destinazione (px)

en: Comment
it: Commento

en: Comment navigation
it: Commento di navigazione

en: Comments are closed.
it: La discussione è terminata

en: Contact Form
it: Modulo di contatto

en: Content
it: Contenuto

en: Content alignment
it: Allineamento del contenuto

en: Content font size
it: Dimensione del carattere del contenuto

en: Coupon code
it: Codice del Coupon

en: Custom bar color
it: Colore personalizzato della barra

en: Custom color
it: Colore personalizzato

en: Date
it: Data

en: Decorative lines
it: Righe decorative

en: Default options restored.
it: Opzioni predefinite ripristinate.

en: Desc
it: Disc

en: Designates the ascending or descending order.
it: Indica l'ordine crescente o decrescente.

en: Desired columns number
it: Numero desiderato di colonne

en: Details
it: Leggi tutto

en: Display slideshow(s)
it: Mostra la(e) presentazione(i)

en: Dividers
it: Divisori

en: Empty section. Edit page to add content here.
it: Sezione vuota. Modifica la pagina per aggiungervi del contenuto.

en: Enable parallax
it: Abilita il parallasse

en: Enable rounded corners
it: Abilita angoli arrotondati

en: Enter measurement units (if needed) Eg. %, px, points, etc. Graph value and unit will be appended to the graph title.
it: Inserisci le unità di misura (se necessarie) ad es. px, punti, etc. Valori del grafico e unità saranno aggiunte al titolo del grafico.

en: Enter text which will be used as widget title. Leave blank if no title is needed.
it: Inserisci il testo che sarà utilizzato come titolo del widget. Lasciare vuoto se non è necessario alcun titolo.

en: Error: Cannot delete file
it: Errore: non è possibile cancellare il file

en: Extra class name
it: Nome della classe supplementare

en: Fancy List
it: Elenco "fancy"

en: Fancy Media
it: Media "fancy"

en: Fancy Quote
it: Citazione "fancy"

en: Fancy date
it: Data "fancy"

en: Featured images
it: Immagini di presentazione

en: Fixed background
it: Sfondo fisso

en: Font size
it: Dimensioni del carattere

en: Form fields
it: Campi del modulo

en: Full-width background
it: Sfondo a piena larghezza

en: Full-width content
it: Contenuto a piena larghezza

en: Gap between images (px)
it: Spazio tra le immagini (px)

en: Gap between posts (px)
it: Spazio tra i post (px)

en: Gap between team members (px)
it: Spazio tra i membri della squadra (px)

en: Gap between testimonials (px)
it: Spazio tra i testimonial (px)

en: Gap height
it: Altezza dello spazio

en: Go!
it: Vai!

en: Hide featured image on post page:
it: Nascondi immagini di presentazione nella pagina dei post:

en: Hide last row if there's not enough images to fill it
it: Nascondi l'ultima riga se non c'è un numero sufficiente di immagini per riempirla

en: I am test text for TEASER. Click edit button to change this text.
it: Questo è un testo di prova per ANNUNCIO AD EFFETTO. Clicca sul pulsante di modifica per cambiare il testo.

en: Icon
it: Icona

en: Icon align
it: Allinea l'icona

en: Icon size (in px)
it: Dimensione dell'icona (px)

en: Icons backgrounds
it: Icone di sfondo

en: Icons color
it: Colore delle icone

en: Icons hover color
it: Colore delle icone evidenziabili

en: If selected, larger image will be opened on click.
it: Se selezionata, un'immagine più grande verrà aperta con un click.

en: If you wish to style particular content element differently, then use this field to add a class name and then refer to it in your css file.
it: Se si desidera stilizzare in modo diverso l'elemento di un determinato contenuto, allora utilizzare questo campo per aggiungere un nome di classe e quindi fare riferimento ad esso nel file CSS.

en: Image & background style
it: Stile dell'immagine e sfondo

en: Image ALT
it: Immagine ALT

en: Image HEIGHT
it: Altezza dell'immagine

en: Image URL
it: URL dell'immagine

en: Image URL.
it: URL dell'immagine

en: Image WIDTH
it: Larghezza dell'immagine

en: Image hover background color
it: Colore dell'ornamento dell'immagine evidenziabile

en: Image paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between images)
it: Margini dell'immagine (ad esempio un margine di 5 pixel produrrà speazi di 10 pixel tra le immagini)

en: Images height (in px)
it: Altezza delle immagini (px)

en: Images proportions
it: Proporzioni delle immagini

en: Images sizing
it: Ridimensionamento delle immagini

en: Images width (in px)
it: Larghezza delle immagini (px)

en: In milliseconds (e.g. 3 secund = 3000 miliseconds). Leave this field empty to disable autoslide. This field works only when "Appearance: Slider" selected.
it: In millisecondi (ad esempio 3 secondi = 3000 millisecondi). Lasciare questo campo vuoto per disabilitare l'avanzamento automatico. Questo campo funziona solo quando si seleziona l'opzione "dispositivo di scorrimento".

en: In pixels.
it: In pixel.

en: In pixels. Leave this field empty if you want to preserve original thumbnails proportions.
it: In pixel. Lasciate questo campo vuoto se volete preservare le proporzioni originali delle miniature.

en: In pixels. Proportional height will be calculated automatically.
it: In pixel. L'altezza proporzionale verrà calcolata automaticamente.

en: In pixels; negative values are allowed.
it: In pixel; valori negativi consentiti.

en: Inner padding
it: Margine interno

en: Input graph value here. Choose range between 0 and 100.
it: Inserisci qui il valore del grafico. Scegli un range tra 0 e 100.

en: Input integer value for label. If empty "Pie value" will be used.
it: Inserisci il valore intero per l'etichetta. Se vuoto verrà usato "il valore del grafico".

en: Install Plugins
it: Installa i plugin

en: Install Required Plugins
it: Installa i plugin richiesti

en: Installing Plugin: %s
it: Sto installando i plugin: %s

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try to use a search?
it: Sembra che non sia stato trovato nulla in questa posizione. Provi ad utilizzare la ricerca?

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
it: Sembra che siamo in grado di&rsquo;t trovare ciò che&rsquo;stai cercando. Forse la ricerca può aiutare.

en: Leave Comment
it: Lascia un commento

en: Leave a comment
it: Lascia un commento

en: Left padding
it: Margine sinistro

en: Link
it: Collegamento

en: Link URL
it: URL del collegamento

en: List style
it: Elenco dei modelli

en: Load more
it: Carica ancora

en: Loading effect
it: Effetto di caricamento

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
it: Connesso come <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Disconnettersi da questo account">Esci?</a>

en: Loop
it: A ciclo continuo

en: Margin-bottom
it: Margine inferiore

en: Margin-left
it: Margine sinistro

en: Margin-right
it: Margine destro

en: Margin-top
it: Margine superiore

en: Media style
it: Stile dei Media

en: Menu
it: Menù

en: Message textarea height
it: Altezza dell'area di testo del messaggio

en: Minimum height
it: Altezza minima

en: Misc link
it: Collegamenti vari

en: Name
it: Nome

en: Name &#42;
it: Nome &#42;

en: Name&#42;
it: Nome&#42;

en: Navigation
it: Navigazione

en: Newer Comments &rarr;
it: Commenti recenti &rarr;

en: Next slide
it: Diapositiva successiva

en: No file chosen
it: Nessun file scelto

en: No posts selected
it: Nessun post selezionato

en: No products in the cart.
it: Nessun articolo nel carrello

en: Note: By default, all your albums will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
it: Nota: per impostazione predefinita, tutti i tuoi album saranno visualizzati. <br>Se vuoi restringere l'output, selezionare la(e) categoria(e) sovrastante(i). Verranno visualizzate solo le categorie selezionate.

en: Note: By default, all your benefits will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
it: Nota: per impostazione predefinita, tutti i tuoi benefici saranno visualizzati. <br>Se vuoi restringere l'output, selezionare la(e) categoria(e) sovrastante(i). Verranno visualizzate solo le categorie selezionate.

en: Note: By default, all your logotypes will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
it: Nota: per impostazione predefinita, tutti i tuoi loghi saranno visualizzati. <br>Se vuoi restringere l'output, selezionare la(e) categoria(e) sovrastante(i). Verranno visualizzate solo le categorie selezionate.

en: Note: By default, all your posts will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
it: Nota: per impostazione predefinita, tutti i tuoi post saranno visualizzati. <br>Se si vuole restringere l'output, selezionare la(e) categoria(e) sovrastante(i). Verranno visualizzate solo le categorie selezionate.

en: Note: By default, all your projects will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
it: Nota: per impostazione predefinita, tutti i tuoi progetti saranno visualizzati. <br>Se vuoi restringere l'output, selezionare la(e) categoria(e) sovrastante(i). Verranno visualizzate solo le categorie selezionate.

en: Note: By default, all your team will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
it: Nota: per impostazione predefinita, tutte le tue squadre saranno visualizzate. <br>Se vuoi restringere l'output, selezionare la(e) categoria(e) sovrastante(i). Verranno visualizzate solo le categorie selezionate.

en: Note: By default, all your testimonials will be displayed. <br>If you want to narrow output, select category(s) above. Only selected categories will be displayed.
it: Nota: per impostazione predefinita, tutti i tuoi testimonial saranno visualizzati. <br>Se vuoi restringere l'output, selezionare la(e) categoria(e) sovrastante(i). Verranno visualizzate solo le categorie selezionate.

en: Nothing Found
it: Nessun oggetto trovato

en: Number of albums to show
it: Numero degli album da mostrare

en: Number of benefits to show
it: Numero dei benefici da mostrare

en: Number of items to show
it: Numero di articoli da mostrare

en: Number of lines.
it: Numero di linee.

en: Number of logotypes to show
it: Numero dei loghi da mostrare

en: Number of posts to show
it: Numero di post da mostrare

en: Number of projects to show
it: Numero dei progetti da mostrare

en: Number of team members to show
it: Numero dei membi della squadra da mostrare

en: Number of testimonials to show
it: Numero dei testimonial da mostrare

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
it: Oops! La pagina non è stata trovata.

en: Open in lighbox
it: Apri nel contenitore evidenziato

en: Open link in
it: Apri il collegamento in

en: Order by
it: Ordina per

en: Order saved
it: Ordine salvato

en: Order way
it: Modalità d'ordine

en: Orientation
it: Orientamento

en: Outer padding
it: Margine esterno

en: Padding
it: Margine

en: Pages:
it: Pagine:

en: Parallax speed
it: Velocità del parallasse

en: Photos Justified Grid
it: Griglia giustificata delle foto

en: Photos Masonry & Grid
it: Masonry e Griglia delle foto

en: Photos Scroller
it: Foto scroller

en: Pie chart
it: Grafico a torta

en: Pie label value
it: Etichetta del valore del grafico

en: Pie value
it: Valore del grafico

en: Plugin activated successfully.
it: Plugin attivato con successo.

en: Portfolio Justified Grid
it: Griglia giustificata del portfolio

en: Portfolio Masonry & Grid
it: Masonry e Griglia del portfolio

en: Post paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between posts)
it: Margini dei post (ad esempio un margine di 5 pixel produrrà speazi di 10 pixel tra i post)

en: Post proportions
it: Proporzioni del post

en: Postcode / Zip
it: CAP

en: Posts width
it: Larghezza dei post

en: Previous slide
it: Diapositiva precedente

en: Price
it: Prezzo

en: Primary Menu
it: Menù principale

en: Product
it: Articolo

en: Product details
it: Dettagli dell'articolo

en: Projects width
it: Larghezza dei progetti

en: Proportions: height
it: Proporzioni: altezza

en: Proportions: width
it: Proporzioni: larghezza

en: Quantity
it: Quantità

en: Quote type
it: Tipo di preventivo

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
it: Pronto a pubblicare il tuo primo post? <a href="%1$s"> Inizia qui </a>.

en: Related posts
it: Post collegati

en: Related projects
it: Progetti collegati

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove this item
it: Rimuovo questo articolo

en: Required fields
it: Campi richiesti

en: Required fields are marked %s
it: I campi obbligatori sono contrassegnati %s

en: Restore Defaults
it: Ripristina i predefiniti

en: Return to Required Plugins Installer
it: Ritorno all'installazione de plugin richiesti

en: Right padding
it: Margine destro

en: Row style
it: Stile della riga

en: Row target height (px)
it: Altezza della riga di destinazione (px)

en: Save Options
it: Salva le opzioni

en: Select a country&hellip;
it: Seleziona una Nazione&hellip;

en: Select a state&hellip;
it: Seleziona uno Stato&hellip;

en: Select categories
it: Seleziona le categorie

en: Select how to sort retrieved posts.
it: Selezionare come ordinare i post recuperati.

en: Select pie chart color.
it: Scegli il colore del grafico a torta.

en: Share this
it: Condividi questo

en: Show
it: Mostra

en: Show "Read more" buttons
it: Visulizza i pulsanti "Maggiori informazioni"

en: Show album author
it: Mostra l'autore dell'album

en: Show album categories
it: Mostra le categorie dell'album

en: Show album comments
it: Mostra i commenti sull'album

en: Show album date
it: Mostra la data dell'album

en: Show albums descriptions
it: Mostra le descrizioni degli album

en: Show albums excerpts
it: Mostra gli estratti degli album

en: Show albums titles
it: Mostra i titioli degli album

en: Show background
it: Mostra lo sfondo

en: Show details icon
it: Mostra i dettagli sull'icona

en: Show excerpt
it: Mostra gli estratti

en: Show excerpts
it: Mostra gli estratti

en: Show image miniatures
it: Mostra le miniature delle immagini

en: Show items captions
it: Mostra le didascalie degli articoli

en: Show link icon
it: Mostra il collegamento dell'icona

en: Show number of images & videos
it: Mostra il numero delle immagini e video

en: Show post author
it: Mostra l'autore del post

en: Show post categories
it: Mostra le categorie dei post

en: Show post comments
it: Mostra i commenti sul post

en: Show post date
it: Mostra la data dei post

en: Show project author
it: Mostra l'autore del progetto

en: Show project categories
it: Mostra le categorie dei progetti

en: Show project comments
it: Mostra i commenti sul progetto

en: Show project date
it: Mostra la data del progetto

en: Show projects descriptions
it: Mostra le descrizioni dei progetti

en: Show projects excerpts
it: Mostra gli estratti dei progetti

en: Show projects titles
it: Mostra i titoli dei progetti

en: Show title
it: Mostra il titolo

en: Show titles
it: Mostra i titoli

en: Show zoom icon
it: Ingradisci l'icona

en: Size
it: Dimensione

en: Something went wrong with the plugin API.
it: Qualcosa è andato storto con il plugin API.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it: Spiacenti, ma niente corrisponde ai termini di ricerca. Riprova utilizzando differenti parole chiave.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin activated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to activate the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins activated.
it[0]: Spiacenti, ma non hai i permessi per attivare il %s plugin. Contatta l'amministratore del sito per aiutarti ad ottenere il plugin da attivare.
it[1]: Spiacenti, ma non hai i permessi per attivare i %s plugin. Contatta l'amministratore del sito per aiutarti ad ottenere i plugin da attivare.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin installed. | Sorry, but you do not have the correct permissions to install the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins installed.
it[0]: Spiacenti, ma non hai i permessi per installare il %s plugin. Contatta l'amministratore del sito per aiutarti ad ottenere il plugin richiesto.
it[1]: Spiacenti, ma non hai i permessi per installare i %s plugin. Contatta l'amministratore del sito per aiutarti ad ottenere i plugin richiesti.

en: Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugin. Contact the administrator of this site for help on getting the plugin updated. | Sorry, but you do not have the correct permissions to update the %s plugins. Contact the administrator of this site for help on getting the plugins updated.
it[0]: Spiacenti, ma non hai i permessi per aggiornare il %s plugin. Contatta l'amministratore del sito per aiutarti ad ottenere il plugin aggiornato.
it[1]: Spiacenti, ma non hai i permessi per aggiornare i %s plugin. Contatta l'amministratore del sito per aiutarti ad ottenere i plugin aggiornati.

en: State / county
it: Stato / Nazione

en: Style
it: Stile

en: Submit
it: Invio

en: Submit button caption
it: Titolo del pulsante di invio

en: Submit button size
it: Dimensione del pulsante di invio

en: Subtotal
it: Subtotale

en: Target link
it: Collegamento di riferimento

en: Team
it: Squadra

en: Team member paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between team members)
it: Margini dei membri della squadra (ad esempio un margine di 5 pixel produrrà speazi di 10 pixel tra i membri della squadra)

en: Teaser
it: Annuncio ad effetto

en: Testimonial paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between testimonials)
it: Margini dei testimonial (ad esempio un margine di 5 pixel produrrà speazi di 10 pixel tra i testimonial)

en: Testimonials
it: Testimonial

en: Text position
it: Posizione del testo

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
it[0]: Il seguente plugin necessita di essere aggiornato alla versione più recente per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.
it[1]: I seguenti plugin necessitano di essere aggiornati alla versione più recente per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
it[0]: Il seguente plugin raccomandato è al momento inattivo: %1$s.
it[1]: I seguenti plugin raccomandati sono al momento inattivi: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
it[0]: Il seguente plugin richiesto è al momento inattivo: %1$s.
it[1]: I seguenti plugin richiesti sono al momento inattivi: %1$s.

en: There is no categories
it: Non ci sono categorie

en: This post is also available in:
it: Questo post è anche disponibile su:

en: This setting works only for a row inside of a row.
it: Questa impostazione funziona solo per una riga all'interno di una riga.

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
it[0]: Questo tema raccomanda il seguente plugin: %1$s.
it[1]: Questo tema raccomanda i seguenti plugin: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
it[0]: Questo tema richiede il seguente plugin: %1$s.
it[1]: Questo tema richiede i seguenti plugin: %1$s.

en: Thumbnails height
it: Altezza delle miniature

en: Thumbnails proportions
it: Proporzioni delle miniature

en: Thumbnails width
it: Larghezza delle miniature

en: Title font size
it: Dimensione del carattere del titolo

en: To view this protected post, enter the password below:
it: Per visualizzare questo post protetto, inserire la password qui sotto:

en: Top Menu
it: Menù superiore

en: Top margin
it: Margine superiore

en: Top padding
it: Margine superiore

en: Total
it: Totale

en: Type
it: Digita

en: Type and hit enter &hellip;
it: Digita e premi invio &hellip;

en: Units
it: Unità

en: Unlogged Users
it: Utenti non registrati

en: Update Cart
it: Aggiorna il carrello

en: Update Totals
it: Aggiornamenti completi

en: Upgrade your version of WordPress for full media support.
it: Aggiorna la tua versione di Wordpress per il pieno supporto dei media.

en: Upload
it: Carica

en: Video URL
it: URL video

en: Video background (mp4)
it: Video di sfondo (mp4)

en: Video background (ogv)
it: Video di sfondo (ogv)

en: Video background (webm)
it: Video di sfondo (webm)

en: View Cart
it: Visualizza il carrello

en: View File
it: Visualizzazione del file

en: Visible part of the "Before" image (in %)
it: Parte visibile della "prima" immagine (px)

en: Website
it: Sito web

en: Which PrivateContent user categories can see the page?
it: Quali contenuti riservati possono visulizzare le categorie di utenti che consultano la pagina?

en: Widget title
it: Titolo del widget

en: Width
it: Larghezza

en: Width:height (e.g. 16:9). Leave this field empty to preserve original image proportions.
it: Larghezza:altezza (ad esempio 16:9). Lasciare questo campo vuoto per conservare le proporzioni originali dell'immagine.

en: You can use pixels (px) or percents (%).
it: Puoi utilizzare i pixel (px) o le percentuali (%).

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
it: E' possibile utilizzare questi <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags e attributi: %s

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
it: Devi essere <a href="%s">registrato</a> per inserire un commento.

en: Your comment is awaiting moderation.
it: Il tuo commento è in attesa di moderazione.

en: Your email address will not be published.
it: Il tuo indirizzo email non verrà pubblicato.

[ctx: admin icons bar]
en: Icons
it: Icone

[ctx: admin icons bar]
en: Icons Bar
it: Barra delle icone

[ctx: archive template title]
en: Albums Archives: %s
it: Archivi degli album: %s

[ctx: archive template title]
en: Archives:
it: Archivi:

[ctx: archive template title]
en: Author Archives: %s
it: Archivi degli autori: %s

[ctx: archive template title]
en: Category Archives: %s
it: Archivi di categoria: %s

[ctx: archive template title]
en: Daily Archives: %s
it: Archivi giornalieri: %s

[ctx: archive template title]
en: Monthly Archives: %s
it: Archivi mensili: %s

[ctx: archive template title]
en: Portfolio Archives: %s
it: Archivi del portfolio: %s

[ctx: archive template title]
en: Search Results for: %s
it: Cerca i risultati per: %s

[ctx: archive template title]
en: Tag Archives: %s
it: Archivi dei tag: %s

[ctx: archive template title]
en: Yearly Archives: %s
it: Archivi annuali: %s

[ctx: attachment field]
en: Hide title
it: Nascondi il titolo

[ctx: attachment field]
en: Image link
it: Collegamento dell'immagine

[ctx: attachment field]
en: Video url
it: URL video

en: back
it: Indietro

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Albums will be shown on this page.
it:  &mdash; tutti gi album verranno mostrati in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Blog posts (from all categories) will be shown on this page.
it: &mdash; tutti i blog di post (da tutte le categorie) saranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Photos & Videos from all Albums will be shown on this page.
it: &mdash; tutte le foto e i video saranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Projects will be shown on this page.
it:  &mdash; tutti i progetti saranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Team  Members (from all categories) will be shown on this page.
it: &mdash; tutti i membri della squadra (da tutte le categorie) saranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; all Testimonials (from all categories) will be shown on this page.
it: &mdash; tutti i testimonial (da tutte le categorie) saranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Album(s) or Album category(s) to be shown on this page.
it: &mdash; scegliere l'album o la categoria di album da mostrare in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Blog category(s) to be shown on this page.
it: mdash; scegli le categorie di blog da visualizzare in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Project category(s) to be shown on this page.
it: &mdash; scegli quali categorie di progetti saranno visualizzate in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Team category(s) to be shown on this page.
it: &mdash; scegli le categorie della squadra da mostrare in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose Testimonials category(s) to be shown on this page.
it: &mdash; scegli le categorie di testimonial da mostrare in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose which Album(s) or Album category(s) will be excluded from displaying on this page.
it:  &mdash; scegli quale album o categoria di album non saranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose which Project category(s) will be excluded from displaying on this page.
it: &mdash; scegli quali categorie di progetti non saranno visualizzate in questa pagina.

[ctx: backend]
en:  &mdash; choose which category(s) will be excluded from displaying on this page.
it: mdash; scegli quali categorie non saranno visualizzate in questa pagina.

[ctx: backend]
en: % pictures
it: % di immagini

[ctx: backend]
en: 1 picture
it: 1 immagine

[ctx: backend]
en: ALL Photos & Videos from all your Albums are being displayed on this page!
it: Tutte le foto e i video dei tuoi album saranno visualizzati in questa pagina!

[ctx: backend]
en: ALL your Blog posts are being displayed on this page!
it: Tutti i tuoi blog di post saranno visualizzati in questa pagina!

[ctx: backend]
en: ALL your Photo & Video albums are being displayed on this page!
it: Tutti i tuoi album fotografici e video verranno visualizzati in questa pagina!

[ctx: backend]
en: ALL your Portfolio projects are being displayed on this page!
it: Tutti i tuoi progetti di portafoglio saranno visualizzati in questa pagina!

[ctx: backend]
en: ALL your Team  Members are being displayed on this page!
it: Tutti i tuoi membri della squadra saranno visualizzati in questa pagina!

[ctx: backend]
en: ALL your Testimonials are being displayed on this page!
it: Tutti i tuoi testimonial saranno visualizzati in questa pagina!

[ctx: backend]
en: All
it: Tutti

[ctx: backend]
en: All, except
it: Tutti, tranne

[ctx: backend]
en: But you can specify which Album(s) or Album category(s) will (or will not) be shown.
it: Puoi specificare quale album o categoria di album verranno (o non verranno) mostrati.

[ctx: backend]
en: But you can specify which Blog categories will (or will not) be shown.
it: Puoi specificare quali categorie di blog saranno (o non saranno) visualizzate.

[ctx: backend]
en: But you can specify which Portfolio project category(s) will (or will not) be shown.
it: Puoi specificare quali categorie di progetti di portafoglio saranno (o non saranno) visualizzati.

[ctx: backend]
en: But you can specify which Team  Members categories will (or will not) be shown.
it: Puoi specificare quali categorie di membri della squadra saranno (o non saranno) visualizzate.

[ctx: backend]
en: But you can specify which Testimonials categories will (or will not) be shown.
it: Puoi specificare quali categorie di testimonial saranno (o non saranno) visualizzate.

[ctx: backend]
en: By default all your Albums will be displayed on this page.
it: Per impostazione predefinita, tutti i tuoi album verranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en: By default all your Blog posts will be displayed on this page.
it: Per impostazione predefinita, tutti i tuoi blog di post saranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en: By default all your Photos & Videos will be displayed on this page.
it: Per impostazione predefinita, tutte le foto e i video saranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en: By default all your Portfolio projects will be displayed on this page.
it: Per impostazione predefinita, tutti i tuoi progetti di portafoglio saranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en: By default all your Team Members will be displayed on this page.
it: Per impostazione predefinita, tutti i tuoi membri della squadra saranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en: By default all your Testimonials will be displayed on this page.
it: Per impostazione prestabilita, tutti i tuoi testimonial saranno visualizzati in questa pagina.

[ctx: backend]
en: Categories:
it: Categorie:

[ctx: backend]
en: Date:
it: Data:

[ctx: backend]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: backend]
en: Edit this item
it: Modifica l'elemento

[ctx: backend]
en: Error:<br />
it: Errore:<br />

[ctx: backend]
en: Footer
it: Piè pagina

[ctx: backend]
en: General
it: Generale

[ctx: backend]
en: Image title
it: Titolo dell'immagine

[ctx: backend]
en: In tabs above you can select from the following options:
it: Nelle sovrastanti tabelle potrai scegliere tra le seguenti opzioni:

[ctx: backend]
en: Move this item to the Trash
it: Sposta l'elemento nel cestino

[ctx: backend]
en: New version (<a href="%s" target="_blank">see changelog</a>) of theme is available!
it: Nuova versione (<a href="%s" target="_blank">see changelog</a>) del tema disponibile!

[ctx: backend]
en: Only
it: Uno solo

[ctx: backend]
en: Options saved.
it: Opzioni salvate.

[ctx: backend]
en: Please, click here to update.
it: Per favore, cliccate qui per aggiornare.

[ctx: backend]
en: Sidebar
it: Barra mobile

[ctx: backend]
en: Stylesheet saved.
it: Foglio di stile
     
    salvato
    .

[ctx: backend]
en: Stylesheets regenerated.
it: Fogli di stile rigenerati.

[ctx: backend]
en: The7 skin
it: Interfaccia

[ctx: backend]
en: Theme Options
it: Opzioni del tema

[ctx: backend]
en: Theme was successfully updated to newest version!
it: Il tema è stato aggiornato con successo alla versione più recente!

[ctx: backend]
en: Thumbnail
it: Miniatura

[ctx: backend]
en: Trash
it: Cestino

[ctx: backend]
en: You have:
it: Si dispone di:

[ctx: backend]
en: ascending
it: ascendente

[ctx: backend]
en: author
it: autore

[ctx: backend]
en: bottom
it: sotto

[ctx: backend]
en: center
it: centro

[ctx: backend]
en: comment_count
it: Conteggio_dei commenti

[ctx: backend]
en: date
it: data

[ctx: backend]
en: descending
it: discendente

[ctx: backend]
en: left
it: sinistra

[ctx: backend]
en: menu_order
it: ordine del menù

[ctx: backend]
en: modified
it: modificato

[ctx: backend]
en: name
it: nome

[ctx: backend]
en: no pictures
it: nessuna immagine

[ctx: backend]
en: no-repeat
it: nessuna ripetizione

[ctx: backend]
en: parent
it: genitore

[ctx: backend]
en: rand
it: random

[ctx: backend]
en: repeat
it: ripeti

[ctx: backend]
en: repeat-x
it: ripeti-x

[ctx: backend]
en: repeat-y
it: ripeti-y

[ctx: backend]
en: right
it: destra

[ctx: backend]
en: title
it: titolo

[ctx: backend]
en: top
it: sopra

[ctx: backend albums]
en: Add New
it: Aggiungi un nuovo

[ctx: backend albums]
en: Add New Album
it: Aggiungi un nuovo album

[ctx: backend albums]
en: Add New Album Category
it: Aggiungi una nuova categoria di album

[ctx: backend albums]
en: Add New Slider
it: Aggiungi un nuovo dispositivo di scorrimento

[ctx: backend albums]
en: Album Categories
it: Categorie di album

[ctx: backend albums]
en: Album Category
it: Categoria di album

[ctx: backend albums]
en: Edit Album
it: Modifica un album

[ctx: backend albums]
en: Edit Category
it: Modifica la categoria

[ctx: backend albums]
en: Edit Slider
it: Modifica il dispositivo di scorrimento

[ctx: backend albums]
en: New Album
it: Nuovo album

[ctx: backend albums]
en: New Album Category Name
it: Nome della nuova categoria di album

[ctx: backend albums]
en: New Slider
it: Nuovo dispositivo di scorrimento

[ctx: backend albums]
en: No Albums Found
it: Nessun album trovato

[ctx: backend albums]
en: No Albums Found in Trash
it: Nessun album trovato nel cestino

[ctx: backend albums]
en: No Slideshow Found
it: Nessuna presentazione trovata

[ctx: backend albums]
en: No Slideshow Found in Trash
it: Nessuna presentazione trovata nel cestino

[ctx: backend albums]
en: Parent Category
it: Categoria superiore

[ctx: backend albums]
en: Parent Category:
it: Categoria superiore:

[ctx: backend albums]
en: Photo Album
it: Album fotografico

[ctx: backend albums]
en: Photo Album Categories
it: Categorie di album fotografico

[ctx: backend albums]
en: Photo Albums
it: Album fotografici

[ctx: backend albums]
en: Search for Albums
it: Cerca per albums

[ctx: backend albums]
en: Search for Slideshow
it: Cerca per presentazione

[ctx: backend albums]
en: Search in Category
it: Cerca nella categoria

[ctx: backend albums]
en: Slider
it: Dispositivo di scorrimento

[ctx: backend albums]
en: Slideshows
it: Presentazioni

[ctx: backend albums]
en: Update Category
it: Aggiorna la categoria

[ctx: backend albums]
en: View Album
it: Visualizza l'album

[ctx: backend albums]
en: View Slider
it: Visualizza il dispositivo di scorrimento

[ctx: backend benefits]
en: Add New Benefit
it: Aggiungi un nuovo beneficio

[ctx: backend benefits]
en: Benefit
it: Beneficio

[ctx: backend benefits]
en: Benefits
it: Benefici

[ctx: backend benefits]
en: Edit Item
it: Modifica l'elemento

[ctx: backend benefits]
en: New Item
it: Nuovo elemento

[ctx: backend benefits]
en: No items found
it: Nessun elemento trovato

[ctx: backend benefits]
en: No items found in Trash
it: Nessun elemento trovato nel cestino

[ctx: backend benefits]
en: Search Items
it: Cerca l'elemento

[ctx: backend benefits]
en: View Item
it: Visualizza l'elemento

[ctx: backend bulk edit]
en: &mdash; No Change &mdash;
it: &mdash; Nessuna modifica &mdash;

[ctx: backend bulk edit]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: backend bulk edit]
en: Footer
it: Piè pagina

[ctx: backend bulk edit]
en: Left
it: Sinistro

[ctx: backend bulk edit]
en: Right
it: Destro

[ctx: backend bulk edit]
en: Sidebar
it: Barra mobile

[ctx: backend bulk edit]
en: Sidebar option
it: Opzioni della barra mobile

[ctx: backend bulk edit footer]
en: Hide
it: Nascondi

[ctx: backend bulk edit footer]
en: Show
it: Mostra

[ctx: backend css file creation error]
en: Failed to create customization .CSS file. To improve your site performance, please check whether ".../wp-content/uploads/" folder is created, and its CHMOD is set to 777.
it: Impossibile creare il file .CSS personalizzato. Per migliorare le prestazioni del sito, controllare che la cartella ".../wp-content/uploads/" venga creata, e la sua CHMOD sia impostata su 777.

[ctx: backend fields]
en: Delete
it: Cancella

[ctx: backend fields button]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: backend logos]
en: Add New Logo
it: Aggiungi un nuovo logo

[ctx: backend logos]
en: Edit Partner,Client, etc.
it: Modifica Partner, Cliente, etc.

[ctx: backend logos]
en: New Item
it: Nuovo elemento

[ctx: backend logos]
en: No items found
it: Nessun elemento trovato

[ctx: backend logos]
en: No items found in Trash
it: Nessun elemento trovato nel cestino

[ctx: backend logos]
en: Partner,Client, etc.
it: Partner, Cliente, etc.

[ctx: backend logos]
en: Partners, Clients, etc.
it: Partners, Clienti, etc.

[ctx: backend logos]
en: Search Items
it: Cerca gli elementi

[ctx: backend logos]
en: View Item
it: Visualizza l'elemento

[ctx: backend media error]
en: You are not allowed to perform this action.
it: Non sei autorizzato a eseguire questa azione.

[ctx: backend metabox]
en: "Load more" button
it: Pulsante "Ricarica"

[ctx: backend metabox]
en: "Load more" button & filter with AJAX
it: Pulsante e filtro "Ricarica" con AJAX

[ctx: backend metabox]
en: + Show
it: + Visualizza

[ctx: backend metabox]
en: - Hide
it: - Nascondi

[ctx: backend metabox]
en: 100% width:
it: 100% di larghezza:

[ctx: backend metabox]
en: 3D slideshow
it: Presentazione 3D

[ctx: backend metabox]
en: AJAX Pagination
it: AJAX impaginazione

[ctx: backend metabox]
en: Accent
it: Risalto

[ctx: backend metabox]
en: Add/Edit Media
it: Aggiungi/Modifica un media:

[ctx: backend metabox]
en: Add/Edit Project Media
it: Aggiungi/Modifica i progetti dei media

[ctx: backend metabox]
en: Add/Edit Slides
it: Aggiungi/Modifica le diapositive

[ctx: backend metabox]
en: After items
it: Dopo gli elementi

[ctx: backend metabox]
en: Album Options
it: Opzioni dell'album

[ctx: backend metabox]
en: Album page
it: Pagina dell'album

[ctx: backend metabox]
en: Album preview width:
it: Larghezza dell'anteprima dell'album:

[ctx: backend metabox]
en: Albums
it: Album

[ctx: backend metabox]
en: Albums Options
it: Opzioni degli album

[ctx: backend metabox]
en: All
it: Tutti

[ctx: backend metabox]
en: All, except
it: Tutti, tranne

[ctx: backend metabox]
en: Always visible
it: Sempre visibile

[ctx: backend metabox]
en: Animation:
it: Animazione:

[ctx: backend metabox]
en: Arrange by:
it: Organizza per:

[ctx: backend metabox]
en: Autoplay speed:
it: Velocità dell'avvio automatico:

[ctx: backend metabox]
en: Autoplay:
it: Avvio automatico:

[ctx: backend metabox]
en: Autoslide interval (in milliseconds):
it: Intervallo di avanzamento automatico (in millisecondi):

[ctx: backend metabox]
en: Background color:
it: Colore di sfondo:

[ctx: backend metabox]
en: Background image:
it: Immagine dello sfondo:

[ctx: backend metabox]
en: Background under album:
it: Sfondo degli album

[ctx: backend metabox]
en: Background under posts:
it: Sfondo dei post:

[ctx: backend metabox]
en: Background under projects:
it: Sfondo dei progetti:

[ctx: backend metabox]
en: Background under slideshow:
it: Sfondo della presentazione:

[ctx: backend metabox]
en: Background under team members:
it: Sfondo dei membri della squadra:

[ctx: backend metabox]
en: Before items
it: Prima degli elementi

[ctx: backend metabox]
en: Black
it: Nero

[ctx: backend metabox]
en: Blog Options
it: Opzioni del blog

[ctx: backend metabox]
en: Bottom padding:
it: Margine inferiore:

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs background color:
it: Colore dello sfondo dei breadcrumb:

[ctx: backend metabox]
en: Breadcrumbs text color:
it: Colore del testo dei breadcrumb:

[ctx: backend metabox]
en: Caption:
it: Legenda:

[ctx: backend metabox]
en: Category
it: Categoria

[ctx: backend metabox]
en: Centre
it: Centro

[ctx: backend metabox]
en: Centred title + centred breadcrumbs
it: Titolo centrale + breadcrumbs centrali

[ctx: backend metabox]
en: Checkerboard order
it: Ordine a scacchiera

[ctx: backend metabox]
en: Choose slider:
it: Scegli il dispositivo di scorrimento:

[ctx: backend metabox]
en: Choose slider:
it: Scegli il dispositivo di scorrimento:

[ctx: backend metabox]
en: Color (from Theme Options)
it: Colore (dalle opzioni del tema)

[ctx: backend metabox]
en: Column minimum width (px):
it: Larghezza minima della colonna (px):

[ctx: backend metabox]
en: Columns
it: Colonne

[ctx: backend metabox]
en: Columns:
it: Colonne:

[ctx: backend metabox]
en: Content Area Options
it: Opzioni del contenuto dell'area

[ctx: backend metabox]
en: Content alignment:
it: Allineamento del contenuto:

[ctx: backend metabox]
en: Content area position
it: Posizione del contenuto dell'area

[ctx: backend metabox]
en: Content:
it: Contenuto:

[ctx: backend metabox]
en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

[ctx: backend metabox]
en: Custom color
it: Colore personalizzato

[ctx: backend metabox]
en: Dark
it: Scuro

[ctx: backend metabox]
en: Default menu
it: Menù predefinito

[ctx: backend metabox]
en: Desired columns number:
it: Numero desiderato di colonne:

[ctx: backend metabox]
en: Direction aware
it: Direzione nota

[ctx: backend metabox]
en: Disable
it: Disabilita

[ctx: backend metabox]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: backend metabox]
en: Display Blog Categories
it: Mostra le categorie di blog

[ctx: backend metabox]
en: Display Photo & Video Albums
it: Visualizza album fotografici e video

[ctx: backend metabox]
en: Display Photos & Videos
it: Mostra foto e video

[ctx: backend metabox]
en: Display Portfolio Category(s)
it: Mostra le categorie di portafoglio

[ctx: backend metabox]
en: Display Team Members by Category(s)
it: Visualizza i membri della squadra per categoria

[ctx: backend metabox]
en: Display Testimonials Category(s)
it: Visualizza le categorie dei testimonial

[ctx: backend metabox]
en: Display content area:
it: Mostra il contenuto dell'area:

[ctx: backend metabox]
en: Edit slideshows
it: Modifica le presentzioni

[ctx: backend metabox]
en: Enable fancy date:
it: Abilita la data "fancy":

[ctx: backend metabox]
en: Enable floating content:
it: Attiva il contenuto mobile:

[ctx: backend metabox]
en: Enable slideshow background and paddings:
it: Attiva lo sfondo e i margini della presentazione:

[ctx: backend metabox]
en: Enabled
it: Abilitato

[ctx: backend metabox]
en: Enabled (image with paddings)
it: Abilitato (immagine con margini)

[ctx: backend metabox]
en: Enabled (image without paddings)
it: Abilitato (immagine senza margini)

[ctx: backend metabox]
en: Exclude featured image from the album:
it: Escludi immagini di presentazione dall'album:

[ctx: backend metabox]
en: Fade
it: Dissolvenza

[ctx: backend metabox]
en: Fade in
it: Dissolvenza in

[ctx: backend metabox]
en: Fall perspective
it: Prospettiva ridotta

[ctx: backend metabox]
en: Fancy Title Options
it: Opzioni del titolo "fancy"

[ctx: backend metabox]
en: Fancy title
it: Titolo "fancy"

[ctx: backend metabox]
en: Fancy title layout:
it: Layout del titolo "fancy":

[ctx: backend metabox]
en: Filling mode (desktop):
it: Modalità di riempimento (desktop):

[ctx: backend metabox]
en: Filling mode (mobile):
it: Modalità di riempimento (mobile):

[ctx: backend metabox]
en: Fixed background:
it: Sfondo fisso:

[ctx: backend metabox]
en: Flip
it: Lancio

[ctx: backend metabox]
en: Floating menu
it: Menù mobile

[ctx: backend metabox]
en: Fly
it: Volo

[ctx: backend metabox]
en: Footer Options
it: Opzioni del piè pagina

[ctx: backend metabox]
en: Footer widget area:
it: Area del widget del piè pagina:

[ctx: backend metabox]
en: For gallery post format:
it: Formato della galleria dei post:

[ctx: backend metabox]
en: For video post format:
it: Formato dei video dei post:

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen slideshow
it: Presentazione a schermo pieno

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen slideshow + text area
it: Presentazione a schermo pieno + area di testo

[ctx: backend metabox]
en: Fullscreen:
it: Schermo pieno:

[ctx: backend metabox]
en: Gallery
it: Galleria

[ctx: backend metabox]
en: Gallery Options
it: Opzioni della galleria

[ctx: backend metabox]
en: Gap between images (px):
it: Spazio tra le immagini (px):

[ctx: backend metabox]
en: Gap between team members (px):
it: Spazio tra i membri della squadra (px):

[ctx: backend metabox]
en: Gap between testimonials (px):
it: Spazio tra i testimonial (px):

[ctx: backend metabox]
en: Grid
it: Griglia

[ctx: backend metabox]
en: Height (px):
it: Altezza (px):

[ctx: backend metabox]
en: Helix
it: Spirale

[ctx: backend metabox]
en: Hide by default
it: Nascondi per impostazione predefinita

[ctx: backend metabox]
en: Hide captions:
it: Nascondi le legende:

[ctx: backend metabox]
en: Hide featured image on project page:
it: Nascondi le immagini di presentazione nella pagina del progetto:

[ctx: backend metabox]
en: Hide last row if there's not enough images to fill it:
it: Nascondi l'ultima riga se c'è un numero sufficiente di immagini per riempirla:

[ctx: backend metabox]
en: Hide page title
it: Nascondi  il frontespizio

[ctx: backend metabox]
en: Hide:
it: Nascondi:

[ctx: backend metabox]
en: High-DPI (retina) logo
it: Logo ad alta definizione (retina)

[ctx: backend metabox]
en: Icon code (Font Awesome):
it: Codice dell'icona

[ctx: backend metabox]
en: Image paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between images)
it: Margini tra le immagini (ad esempio uno margine di 5 pixel produrrà spazi di 10 pixel tra le immagini)

[ctx: backend metabox]
en: Image rollover color:
it: Colore dell'immagine in rollover:

[ctx: backend metabox]
en: Images proportions:
it: Proporzioni delle immagini:

[ctx: backend metabox]
en: Images sizing:
it: Ridimensionamento delle immagini:

[ctx: backend metabox]
en: Images sizing:
it: Ridimensionamento delle immagini:

[ctx: backend metabox]
en: In the bottom
it: In fondo

[ctx: backend metabox]
en: Inactive image opacity (%):
it: Opacità dell'immagine inattiva (%):

[ctx: backend metabox]
en: Inactive image transparency (%):
it: Trasparenza dell'immagine inattiva (%):

[ctx: backend metabox]
en: Landscape images
it: Immagini in orizzontale

[ctx: backend metabox]
en: Layout settings:
it: Impostazioni di layout:

[ctx: backend metabox]
en: Lazy loading
it: Caricamento programmato

[ctx: backend metabox]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: backend metabox]
en: Left title + left breadcrumbs
it: Titolo a sinistra + breadcrumbs a sinistra

[ctx: backend metabox]
en: Left title + right breadcrumbs
it: Titolo a sinistra + breadcrumbs a destra

[ctx: backend metabox]
en: Left-aligned image
it: Immagine allineata a sinistra

[ctx: backend metabox]
en: Light
it: Chiaro

[ctx: backend metabox]
en: Link to teammate details page:
it: Collegamento alla pagina dettagli dei compagni di squadra:

[ctx: backend metabox]
en: Link to testimonial details page:
it: Collegamento alla pagina dei dettagli dei testimonial:

[ctx: backend metabox]
en: Link:
it: Collegamento:

[ctx: backend metabox]
en: List
it: Lista

[ctx: backend metabox]
en: Loading effect:
it: Effetto del caricamento:

[ctx: backend metabox]
en: Loading mode:
it: Modalità di caricamento:

[ctx: backend metabox]
en: Logo in bottom line
it: Logo nella linea inferiore

[ctx: backend metabox]
en: Logo in header
it: Logo nell'intestazione

[ctx: backend metabox]
en: Make all albums the same width:
it: Rendi tutti gli album della stessa larghezza:

[ctx: backend metabox]
en: Make all posts the same width:
it: Rendi tutti i post della stessa larghezza:

[ctx: backend metabox]
en: Make all projects the same width:
it: Rendi tutti i progetti della stessa larghezza:

[ctx: backend metabox]
en: Make first image large:
it: Ingrandisci la prima immagine:

[ctx: backend metabox]
en: Max width (%):
it: Max larghezza (%):

[ctx: backend metabox]
en: Media Options
it: Opzioni dei media

[ctx: backend metabox]
en: Media after content area
it: Media dopo l'area del contenuto

[ctx: backend metabox]
en: Media before content area
it: Media prima dell'area del contenuto

[ctx: backend metabox]
en: Media disabled (blank page)
it: Media diasabilitato (pagina vuota)

[ctx: backend metabox]
en: Media on the left of content
it: Media alla sinistra del contenuto

[ctx: backend metabox]
en: Media on the right of content
it: Media alla destra del contenuto

[ctx: backend metabox]
en: Min width (%):
it: Min larghezza (%):

[ctx: backend metabox]
en: Move up
it: Sposta su

[ctx: backend metabox]
en: None
it: Nessuno

[ctx: backend metabox]
en: Normal
it: Normale

[ctx: backend metabox]
en: Number of albums to display on one page:
it: Numero di album da visualizzare in una pagina:

[ctx: backend metabox]
en: Number of items to display on one page:
it: Numero degli elementi da visualizzare in una pagina:

[ctx: backend metabox]
en: Number of posts to display on one page:
it: Numero di post da visualizzare su una pagina:

[ctx: backend metabox]
en: Number of projects to display on one page:
it: Numero di progetti da mostrare su una pagina:

[ctx: backend metabox]
en: Number of team members on one page:
it: Numero dei membri della squadra in questa pagina:

[ctx: backend metabox]
en: Number of testimonials on one page:
it: Numero di testimonial in questa pagina:

[ctx: backend metabox]
en: On colored background
it: Su sfondo colorato

[ctx: backend metabox]
en: On dark gradient
it: Su gradiente scuro

[ctx: backend metabox]
en: On hover
it: Sull'elemento

[ctx: backend metabox]
en: On page load slideshow is:
it: Durante il caricamento della pagina la presentazione è:

[ctx: backend metabox]
en: Only
it: Solo

[ctx: backend metabox]
en: Open album:
it: Apri l'album:

[ctx: backend metabox]
en: Open images in lightbox:
it: Apri le immagini nel contenitore evidenziato:

[ctx: backend metabox]
en: Options
it: Opzioni

[ctx: backend metabox]
en: Order by:
it: Ordina per:

[ctx: backend metabox]
en: Order:
it: Ordine:

[ctx: backend metabox]
en: Orderby:
it: Ordina per:

[ctx: backend metabox]
en: Overlapping (doesn't work with side header & Photo scroller)
it: Sovrapposizione (non funziona con l'intestazione laterale & il foto scroller)

[ctx: backend metabox]
en: Page Header Options
it: Opzioni dell'intestazione della pagina

[ctx: backend metabox]
en: Page layout:
it: Layout di pagina:

[ctx: backend metabox]
en: Pagination & filter with AJAX
it: Impaginazione e filtro con AJAX

[ctx: backend metabox]
en: Parallax speed:
it: Velocità del parallasse:

[ctx: backend metabox]
en: Paused
it: Pausa

[ctx: backend metabox]
en: Photo scroller
it: Foto scroller

[ctx: backend metabox]
en: PhotoScroller
it: Foto scroller

[ctx: backend metabox]
en: Play
it: Avvia

[ctx: backend metabox]
en: Portfolio Options
it: Opzioni di portafoglio

[ctx: backend metabox]
en: Porthole slider
it: Dispositivo di scorrimento ad oblò

[ctx: backend metabox]
en: Portrait images
it: Immagini in verticale

[ctx: backend metabox]
en: Position x:
it: Posizione x:

[ctx: backend metabox]
en: Position y:
it: Posizione y:

[ctx: backend metabox]
en: Position:
it: Posizione:

[ctx: backend metabox]
en: Post Options
it: Opzioni del post

[ctx: backend metabox]
en: Post Preview Options
it: Opzioni dell'anteprima del post

[ctx: backend metabox]
en: Post Preview Style
it: Stile dell'anteprima del post

[ctx: backend metabox]
en: Post preview width:
it: Larghezza dell'anteprima del post:

[ctx: backend metabox]
en: Preview style:
it: Stile dell'anteprima:

[ctx: backend metabox]
en: Primary location menu
it: Localizzazione del menù principale

[ctx: backend metabox]
en: Primary menu:
it: Menù principale:

[ctx: backend metabox]
en: Project Options
it: Opzioni del progetto

[ctx: backend metabox]
en: Project Preview Options
it: Opzioni dell'anteprima del progetto

[ctx: backend metabox]
en: Project link:
it: Collegamento del progetto:

[ctx: backend metabox]
en: Project preview width:
it: Larghezza dell'anteprima del progetto:

[ctx: backend metabox]
en: Real column width will slightly vary depending on site visitor screen width
it: L'effettiva larghezza della colonna potrà leggermente variare a seconda delle dimensioni dello schermo del visitatore del sito

[ctx: backend metabox]
en: Related posts can be enabled / disabled from %sTheme Options / Blog, Portfolio, Gallery%s
it: I post relativi possono essere abilitati / disabilitati attraverso le %s opzioni del tema / blog, portafoglio, galleria%s

[ctx: backend metabox]
en: Related posts category:
it: Categoria dei relativi post:

[ctx: backend metabox]
en: Related projects can be enabled / disabled from %sTheme Options / Blog, Portfolio, Gallery%s
it: I progetti correlati possono essere abilitati / disabilitati attraverso le %sopzioni del tema / blog, portafolio, galleria%s

[ctx: backend metabox]
en: Related projects category:
it: Categoria dei progetti correlati:

[ctx: backend metabox]
en: Repeat options:
it: Ripeti le opzioni:

[ctx: backend metabox]
en: Retina image:
it: Immagine Retina:

[ctx: backend metabox]
en: Right
it: Destro

[ctx: backend metabox]
en: Right title + left breadcrumbs
it: Titolo a destra + breadcrumbs a sinistra

[ctx: backend metabox]
en: Right title + right breadcrumbs
it: Titolo a destra + breadcrumbs a destra

[ctx: backend metabox]
en: Right-aligned image
it: Immagine allineata a destra

[ctx: backend metabox]
en: Row target height (px):
it: Altezza della riga (px):

[ctx: backend metabox]
en: Scale
it: Scala

[ctx: backend metabox]
en: Scale up
it: Ingrandisci

[ctx: backend metabox]
en: Show album author:
it: Visualizza l'autore dell'album:

[ctx: backend metabox]
en: Show album categories:
it: Visualizza le categorie degli album:

[ctx: backend metabox]
en: Show album comments:
it: Mostra i commenti sull'album:

[ctx: backend metabox]
en: Show album date:
it: Visualizza la data dell'album:

[ctx: backend metabox]
en: Show albums descriptions:
it: Visualizza le descrizioni degli album

[ctx: backend metabox]
en: Show albums excerpts:
it: Visualizza alcuni estratti degli album:

[ctx: backend metabox]
en: Show albums filter:
it: Visualizza gli album per filtro:

[ctx: backend metabox]
en: Show albums titles:
it: Visualizza i titoli degli album:

[ctx: backend metabox]
en: Show all pages in paginator:
it: Mostra tutte le pagine nell'impaginatore:

[ctx: backend metabox]
en: Show asc. / desc. ordering:
it: Mostra in ordine asc. / disc.

[ctx: backend metabox]
en: Show by default
it: Visualizza per impostazione predefinita

[ctx: backend metabox]
en: Show categories filter:
it: Mostra il filtro per le categorie:

[ctx: backend metabox]
en: Show details buttons:
it: Mostra i dettagli dei pulsanti:

[ctx: backend metabox]
en: Show details icons:
it: Mostra i dettagli sulle icone:

[ctx: backend metabox]
en: Show excerpts:
it: Mostra alcuni estratti:

[ctx: backend metabox]
en: Show image miniatures:
it: Mostra
     
    miniature
     
    di immagini
    :

[ctx: backend metabox]
en: Show items captions:
it: Mostra le legende degli elementi:

[ctx: backend metabox]
en: Show items titles:
it: Visualizza i titoli degli elementi:

[ctx: backend metabox]
en: Show links icons:
it: Mostra i collegamenti delle icone:

[ctx: backend metabox]
en: Show media as:
it: Visualizza il media come:

[ctx: backend metabox]
en: Show name / date ordering:
it: Mostra il nome / ordinato per data:

[ctx: backend metabox]
en: Show number of images &amp; videos:
it: Visualizza il numero delle immagini e video:

[ctx: backend metabox]
en: Show page title
it: Mostra il frontespizio

[ctx: backend metabox]
en: Show pixel overlay:
it: Visualizza i pixel di sovrapposizione:

[ctx: backend metabox]
en: Show post author:
it: Mostra l'autore dei post:

[ctx: backend metabox]
en: Show post categories:
it: Mostra le categorie dei post:

[ctx: backend metabox]
en: Show post comments:
it: Mostra i commenti sul post:

[ctx: backend metabox]
en: Show post date:
it: Mostra la data dei post:

[ctx: backend metabox]
en: Show project author:
it: Mostra l'autore dei progetti:

[ctx: backend metabox]
en: Show project categories:
it: Mostra le categorie di progetto:

[ctx: backend metabox]
en: Show project comments:
it: Mostra i commenti sul progetto:

[ctx: backend metabox]
en: Show project date:
it: Mostra la data dei progetti:

[ctx: backend metabox]
en: Show projects descriptions:
it: Mostra le descrizioni dei progetti:

[ctx: backend metabox]
en: Show projects excerpts:
it: Mostra stralci dei progetti:

[ctx: backend metabox]
en: Show projects titles:
it: Mostra i titoli dei progetti:

[ctx: backend metabox]
en: Show read more buttons:
it: Mostra più pulsanti di lettura:

[ctx: backend metabox]
en: Show team members excerpts:
it: Visualizza alcuni stralci dei membri della squadra:

[ctx: backend metabox]
en: Show widgetized footer:
it: Mostra il piè pagina widget

[ctx: backend metabox]
en: Show zoom icons:
it: Ingrandisci le icone:

[ctx: backend metabox]
en: Side paddings:
it: Margini laterali:

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar Options
it: Opzioni della bar mobile

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar position:
it: Posizione della barra mobile:

[ctx: backend metabox]
en: Sidebar widget area:
it: Widget area della barra mobile:

[ctx: backend metabox]
en: Slider layout:
it: Layout del dispositivo di scorrimento

[ctx: backend metabox]
en: Slider proportions:
it: Proporzioni del dispositivo di scorrimento:

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow
it: Presentazione

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow Options
it: Opzioni della presentazione

[ctx: backend metabox]
en: Slideshow(s):
it: Presentazione(i)

[ctx: backend metabox]
en: Standard (no AJAX)
it: Standard (non AJAX)

[ctx: backend metabox]
en: Subtitle font color:
it: Colore dei caratteri del sottotitolo:

[ctx: backend metabox]
en: Subtitle font size:
it: Dimensioni dei caratteri del sottotitolo:

[ctx: backend metabox]
en: Subtitle:
it: Sottotitolo:

[ctx: backend metabox]
en: Target link:
it: Link di riferimento:

[ctx: backend metabox]
en: Target:
it: Obiettivo:

[ctx: backend metabox]
en: Team Options
it: Opzioni del tema

[ctx: backend metabox]
en: Team member paddings (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between team members)
it: Margini tra i membri della squadra (ad esempio un margine di 5 pixel produrrà uno spazio di 10 pixel tra i membri della squadra)

[ctx: backend metabox]
en: Testimonials Options
it: Opzioni dei testimonial

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnail width (in %):
it: Larghezza della miniatura (%):

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails height:
it: Altezza delle miniature:

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails width:
it: Larghezza delle miniature:

[ctx: backend metabox]
en: Thumbnails:
it: Miniature:

[ctx: backend metabox]
en: Title font color:
it: Colore dei caratteri del titolo:

[ctx: backend metabox]
en: Title font size:
it: Dimensioni dei caratteri del titolo:

[ctx: backend metabox]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: backend metabox]
en: Top padding:
it: Margine superiore:

[ctx: backend metabox]
en: Transparent (doesn't work with side header)
it: Trasparente (non funziona con l'intestazione laterale)

[ctx: backend metabox]
en: Transparent background color
it: Colore dello sfondo trasparente

[ctx: backend metabox]
en: Transparent background color:
it: Colore dello sfondo trasparente:

[ctx: backend metabox]
en: Transparent background opacity
it: Opacità dello sfondo trasparente

[ctx: backend metabox]
en: Transparent background opacity:
it: Opacità dello sfondo trasparente:

[ctx: backend metabox]
en: Under images
it: Sotto le immagini

[ctx: backend metabox]
en: White
it: Bianco

[ctx: backend metabox]
en: Yes
it: Si

[ctx: backend metabox]
en: _blank
it: _vuoto

[ctx: backend metabox]
en: _self
it: _stesso

[ctx: backend metabox]
en: advanced settings
it: impostazioni avanzate

[ctx: backend metabox]
en: all pages
it: tutte le pagine

[ctx: backend metabox]
en: bottom bar
it: barra inferiore

[ctx: backend metabox]
en: boxed
it: Incorniciato

[ctx: backend metabox]
en: choose category(s)
it: Scegli la categoria

[ctx: backend metabox]
en: content area
it: area del contenuto

[ctx: backend metabox]
en: content-width
it: Larghezza del contenuto

[ctx: backend metabox]
en: featured image
it: immagine di presentazione

[ctx: backend metabox]
en: featured image with gallery hover
it: Immagini di presentazione con galleria evidenziabile

[ctx: backend metabox]
en: fill the viewport (crop)
it: riempe la finestra (taglia)

[ctx: backend metabox]
en: first page
it: prima pagina

[ctx: backend metabox]
en: fit (preserve proportions)
it: adatta (mantiene le proporzioni)

[ctx: backend metabox]
en: floating menu
it: menù mobile

[ctx: backend metabox]
en: from the same category
it: Dalla stessa categoria:

[ctx: backend metabox]
en: full-screen
it: Schermo pieno

[ctx: backend metabox]
en: full-screen with content
it: Schermo pieno con contenuto

[ctx: backend metabox]
en: full-width
it: Intera larghezza

[ctx: backend metabox]
en: header &amp; top bar
it: intestazione e barra superiore

[ctx: backend metabox]
en: if field is empty, parallax disabled
it: Se il campo è vuoto, il parallasse viene disabilitato

[ctx: backend metabox]
en: if non selected, all slideshows will be displayed.
it: Se non selezionate, tutte le presentazioni saranno visualizzate.

[ctx: backend metabox]
en: image
it: immagine

[ctx: backend metabox]
en: image with "Play" icon
it: immagine con icona "Avvia"

[ctx: backend metabox]
en: large
it: largo

[ctx: backend metabox]
en: make images round
it: Rendi le immagini rotonde

[ctx: backend metabox]
en: medium
it: medio

[ctx: backend metabox]
en: none
it: nessuno

[ctx: backend metabox]
en: normal
it: normale

[ctx: backend metabox]
en: paused
it: pausa

[ctx: backend metabox]
en: playing
it: Avvio

[ctx: backend metabox]
en: preserve images proportions
it: mantieni le proporzioni d'immagine

[ctx: backend metabox]
en: proportional, content-width
it: proporzionale, larghezza del contenuto

[ctx: backend metabox]
en: proportional, full-width
it: proporzionale, schermo pieno

[ctx: backend metabox]
en: resize images
it: ridimensiona
     
    le immagini

[ctx: backend metabox]
en: slideshow
it: presentazione

[ctx: backend metabox]
en: small
it: piccolo

[ctx: backend metabox]
en: standard image gallery
it: Galleria di immagini standard

[ctx: backend metabox]
en: wide
it: ampio

[ctx: backend options]
en: blue
it: blu

[ctx: backend options]
en: bottom
it: inferiore

[ctx: backend options]
en: center
it: centro

[ctx: backend options]
en: everywhere
it: ovunque

[ctx: backend options]
en: everywhere except front page
it: ovunque tranne in prima pagina

[ctx: backend options]
en: everywhere except homepage templates
it: ovunque tranne i modelli della homepage

[ctx: backend options]
en: fade
it: dissolvenza

[ctx: backend options]
en: front page only
it: solo prima pagina

[ctx: backend options]
en: green
it: verde

[ctx: backend options]
en: left
it: sinistra

[ctx: backend options]
en: no-repeat
it: nessuna ripetizione

[ctx: backend options]
en: nowhere
it: da nessuna parte

[ctx: backend options]
en: on every page
it: su ogni pagina

[ctx: backend options]
en: only on homepage templates
it: solo sui modelli della homepage

[ctx: backend options]
en: orange
it: arancio

[ctx: backend options]
en: pink
it: rosa

[ctx: backend options]
en: purple
it: porpora

[ctx: backend options]
en: repeat
it: ripeti

[ctx: backend options]
en: repeat-x
it: ripeti-x

[ctx: backend options]
en: repeat-y
it: ripeti-y

[ctx: backend options]
en: right
it: destra

[ctx: backend options]
en: slice
it: scorcio

[ctx: backend options]
en: top
it: superiore

[ctx: backend options]
en: white
it: bianco

[ctx: backend options]
en: yellow
it: giallo

[ctx: backend partners]
en: Add New Benefit Category
it: Aggiungi una nuova categoria di beneficio

[ctx: backend partners]
en: Add New Logo Category
it: Aggiungi una nuova categoria di logo

[ctx: backend partners]
en: Benefit Categories
it: Categorie di beneficio

[ctx: backend partners]
en: Benefit Category
it: Categoria di beneficio

[ctx: backend partners]
en: Edit Category
it: Modifica la categoria

[ctx: backend partners]
en: Logo Categories
it: Categorie di logo

[ctx: backend partners]
en: Logo Category
it: Categorie di logo

[ctx: backend partners]
en: New Benefit Category Name
it: Nome di una nuova categoria di beneficio

[ctx: backend partners]
en: New Logo Category Name
it: Nuovo nome di categoria di logo

[ctx: backend partners]
en: Parent Category
it: Categoria superiore

[ctx: backend partners]
en: Parent Category:
it: Categoria superiore:

[ctx: backend partners]
en: Search in Category
it: Cerca nella categoria

[ctx: backend partners]
en: Update Category
it: Aggiorna la categoria

[ctx: backend portfolio]
en: Add New
it: Aggiungi un nuovo

[ctx: backend portfolio]
en: Add New Item
it: Aggiungi un nuovo elemento

[ctx: backend portfolio]
en: Add New Portfolio Category
it: Aggiungi una nuova categoria nel portafoglio

[ctx: backend portfolio]
en: Edit Category
it: Modifica la categoria

[ctx: backend portfolio]
en: Edit Item
it: Modifica l'elemento

[ctx: backend portfolio]
en: New Category Name
it: Nuovo nome della categoria

[ctx: backend portfolio]
en: New Item
it: Nuovo elemento

[ctx: backend portfolio]
en: No items found
it: Nessun elemento trovato

[ctx: backend portfolio]
en: No items found in Trash
it: Nessun elemento trovato nel cestino

[ctx: backend portfolio]
en: Parent Portfolio Category
it: Categoria superiore del portafoglio

[ctx: backend portfolio]
en: Parent Portfolio Category:
it: Categoria superiore del portafoglio:

[ctx: backend portfolio]
en: Portfolio
it: Portafoglio

[ctx: backend portfolio]
en: Portfolio Categories
it: Categorie del portafoglio

[ctx: backend portfolio]
en: Portfolio Category
it: Categoria del portafoglio

[ctx: backend portfolio]
en: Search Items
it: Ricerca un elemento

[ctx: backend portfolio]
en: Search in Category
it: Cerca nella categoria

[ctx: backend portfolio]
en: Update Category
it: Aggiorna la categoria

[ctx: backend portfolio]
en: View Item
it: Visualizza l'elemento

[ctx: backend team]
en: Add New
it: Aggiungi un nuovo

[ctx: backend team]
en: Add New Team Category
it: Aggiungi una nuova categoria di squadra

[ctx: backend team]
en: Add New Teammate
it: Aggiungi un nuovo compagno di squadra

[ctx: backend team]
en: Edit Team Category
it: Modifica la categoria di squadra

[ctx: backend team]
en: Edit Teammate
it: Modifica un compagno di squadra

[ctx: backend team]
en: New Team Category Name
it: Nuova categoria di squadra

[ctx: backend team]
en: New Teammate
it: Nuovo compagno di squadra

[ctx: backend team]
en: No Teammates found in Trash
it: Nessun compagno di squadra trovato nel cestino

[ctx: backend team]
en: No teammates found
it: Nessun compagno di squadra trovato

[ctx: backend team]
en: Parent Team Category
it: Categoria di squadra superiore

[ctx: backend team]
en: Parent Team Category:
it: Categoria di squadra superiore:

[ctx: backend team]
en: Search Teammates
it: Cerca i compagni di squadra

[ctx: backend team]
en: Search in Team Category
it: Cerca nella categoria di squadra

[ctx: backend team]
en: Team
it: Squadra

[ctx: backend team]
en: Team Categories
it: Categorie di squadra

[ctx: backend team]
en: Team Category
it: Categoria di squadra

[ctx: backend team]
en: Teammate
it: Compagno di squadra

[ctx: backend team]
en: Update Team Category
it: Aggiorna la categoria di squadra

[ctx: backend team]
en: View Teammate
it: Visualizza un compagno di squadra

[ctx: backend testimonials]
en: Add New Testimonial
it: Aggiungi una nuova testimonianza

[ctx: backend testimonials]
en: Add New Testimonial Category
it: Aggiungi una nuova categoria di testimonianza

[ctx: backend testimonials]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: backend testimonials]
en: Edit Category
it: Modifica la categoria

[ctx: backend testimonials]
en: Edit Testimonial
it: Modifica la testimonianza

[ctx: backend testimonials]
en: New Category Name
it: Nuovo nome di categoria

[ctx: backend testimonials]
en: New Testimonial
it: Nuova testimonianza

[ctx: backend testimonials]
en: No Testimonials found
it: Nessuna testimonianza trovata

[ctx: backend testimonials]
en: No Testimonials found in Trash
it: Nessuna testimonianza trovata nel cestino

[ctx: backend testimonials]
en: Parent Category
it: Categoria superiore

[ctx: backend testimonials]
en: Parent Category:
it: Categoria superiore:

[ctx: backend testimonials]
en: Search Testimonials
it: Cerca le testimonianze

[ctx: backend testimonials]
en: Search in Category
it: Cerca nella categoria

[ctx: backend testimonials]
en: Testimonial Categories
it: Categorie di testimonianze

[ctx: backend testimonials]
en: Testimonial Category
it: Categorie di testimonianza

[ctx: backend testimonials]
en: Testimonials
it: Testimonianze

[ctx: backend testimonials]
en: Update Category
it: Aggiorna la categoria

[ctx: backend testimonials]
en: View Testimonial
it: Visualizza la testimonianza

[ctx: blog small list]
en: No title
it: Nessun titolo

[ctx: breadcrumbs]
en: Article author %s
it: Autore dell'articolo %s

[ctx: breadcrumbs]
en: Category "%s"
it: Categoria "%s"

[ctx: breadcrumbs]
en: Entries tagged with "%s"
it: Voci etichettate con "%s"

[ctx: breadcrumbs]
en: Error 404
it: Errore 404

[ctx: breadcrumbs]
en: Results for "%s"
it: Risultati per "%s"

[ctx: bredcrumbs]
en: Page
it: Pagina

[ctx: breeadcrumbs]
en: You are here:
it: Sei qui:

en: by Dream-Theme
it: da Dream-Theme

[ctx: category list]
en: All posts
it: Tutti i post

[ctx: category list]
en: Other
it: Altro

[ctx: category list]
en: Other posts
it: Altri posts

[ctx: category list]
en: View all
it: Visualizza tutto

en: clear form
it: cancella il modulo

[ctx: details button]
en: Details
it: Dettagli

[ctx: edit button]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: edit menu walker]
en: Enable Mega Menu
it: Abilita il Mega Menù

[ctx: edit menu walker]
en: Fullwidth
it: A piena larghezza

[ctx: edit menu walker]
en: Hide title in mega menu
it: Nascondi il tiolo nel mega menù

[ctx: edit menu walker]
en: Icon :
it: Icona:

[ctx: edit menu walker]
en: Iconfont code
it: codice del carattere dell'icona

[ctx: edit menu walker]
en: Number of columns:
it: Numero di colonne:

[ctx: edit menu walker]
en: Remove link
it: Rimuovi il collegamento

[ctx: edit menu walker]
en: This item should start a new column
it: Questa voce dovrebbe iniziare una nuova colonna

[ctx: edit menu walker]
en: This item should start a new row
it: Questa voce dovrebbe iniziare una nuova riga

[ctx: edit menu walker]
en: iconfont
it: carattere dell'icona

[ctx: edit menu walker]
en: no
it: nessun

en: f.e. <code>&lt;i class="fa fa-coffee"&gt;&lt;/i&gt;</code>
it: f.e. <code>&lt;i classe="fa fa-coffee"&gt;&lt;/i&gt;</code>

[ctx: feedback]
en: Sorry, we suspect that you are bot
it: Spiacenti, sospettiamo che siate una macchina

[ctx: feedback msg]
en: Captcha filled incorrectly
it: Captcha completato non correttamente

[ctx: feedback msg]
en: Feedback has been sent to the administrator
it: Feedback inviato all'amministratore

[ctx: feedback msg]
en: Fill the captcha
it: Riempire il captcha

[ctx: feedback msg]
en: Nonce do not match
it: Nonce non corrispondente

[ctx: feedback msg]
en: The message has not been sent
it: Il messaggio non è stato inviato

[ctx: frontend post meta]
en: By
it: Di

[ctx: frontend post meta]
en: View all posts by %s
it: Visualizza tutti i post di %s

[ctx: fullscreen slider two]
en: Details
it: Dettagli

[ctx: header slideshow]
en: details
it: Dettagli

en: image height in px
it: altezza dell'immagine in px

[ctx: image upload]
en: Delete
it: Cancella

[ctx: image upload]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: image upload]
en: Select or Upload Images
it: Seleziona o carica immagini

en: image width in px
it: Larghezza dell'immagine (px)

[ctx: index title]
en: Page not found
it: Pagina non trovata

[ctx: mail]
en: City:
it: Città:

[ctx: mail]
en: Company:
it: Società:

[ctx: mail]
en: Country:
it: Nazione:

[ctx: mail]
en: Message:
it: Messaggio:

[ctx: mail]
en: Name:
it: Nome:

[ctx: mail]
en: Telephone:
it: Telefono:

[ctx: mail]
en: Website:
it: Sito web:

[ctx: media bulk action]
en: Hide titles
it: Nascondi i titoli

[ctx: media bulk action]
en: Show titles
it: Mostra i titoli

[ctx: media title hidden]
en: Hidden
it: Nascosto

[ctx: media title visible]
en: Visible
it: Visibile

[ctx: metabox]
en: height
it: altezza

[ctx: metabox]
en: width
it: larghezza

[ctx: options import]
en: Choose default skin:
it: Scegli l'interfaccia predefinita:

[ctx: options import]
en: Dismiss this message
it: Cancella questo messaggio

[ctx: options import]
en: The7 detected!<br/>Would you like to import The7 settings to %s ?
it: "The7" rilevato!<br/>Volete importare le impostazioni %s ?

[ctx: options import]
en: Yes, do it!
it: Certo, fallo!

[ctx: pagination defaults]
en: First
it: Prima

[ctx: pagination defaults]
en: Last
it: Ultima

[ctx: pagination defaults]
en: Page %CURRENT_PAGE% of %TOTAL_PAGES%
it: Pagina %CURRENT_PAGE% di %TOTAL_PAGES%

[ctx: paginator]
en: Next page
it: Pagina successiva

[ctx: paginator]
en: Prev page
it: Pagina precedente

en: read more
it: Per saperne di più

en: search
it: cerca

[ctx: shortcode simple login]
en: Log In
it: Login

[ctx: shortcode simple login]
en: Remember Me
it: Ricordami

[ctx: shortcode simple login]
en: Username
it: Nome utente

[ctx: swapper slider]
en: Details
it: Dettagli

[ctx: team link]
en: Personal blog / website
it: Blog personale / sito web

[ctx: theme options]
en: Button title
it: Titolo del pulsante

[ctx: theme options]
en: Share this image
it: Condividi questa immagine

[ctx: theme options]
en: Share this page
it: Condividi questa pagina

[ctx: theme options]
en: Share this post
it: Condividi questo post

[ctx: theme-options]
en: "Fixed" setting isn't compatible with "overlapping" title area style.
it: L'impostazione "fisso" non è compatibile con lo stile dell'area con titolo "sovrapposto"

[ctx: theme-options]
en: (e.g. 5 pixel padding will give you 10 pixel gaps between images)
it: (ad esempio margini di 5 pixel produrranno 10 pixel di distanza tra le immagini)

[ctx: theme-options]
en: (used for defult shop page, archives, search results etc.)
it: (utilizzato per la pagina di default negozio, gli archivi, i risultati di ricerca etc.)

[ctx: theme-options]
en: 100% width
it: 100% di larghezza

[ctx: theme-options]
en: 152x152 px (retina iPad)
it: 152x152px (retina iPad)

[ctx: theme-options]
en: 60x60 px (old iPhone)
it: 60x60px (vecchio iPhone)

[ctx: theme-options]
en: 76x76 px (old iPad)
it: 76x76px (vecchio iPad)

[ctx: theme-options]
en: Accent
it: Risalto

[ctx: theme-options]
en: Accent color
it: Modalità risalto colore

[ctx: theme-options]
en: Add background image
it: Aggiungi una immagine di sfondo

[ctx: theme-options]
en: Address
it: Indirizzo

[ctx: theme-options]
en: Advanced
it: Avanzato

[ctx: theme-options]
en: Albums slug
it: Slug degli album

[ctx: theme-options]
en: Always visible
it: Sempre visibile

[ctx: theme-options]
en: Animation
it: Animazione

[ctx: theme-options]
en: Appearance
it: Aspetto

[ctx: theme-options]
en: Author
it: Autore

[ctx: theme-options]
en: Author info in posts
it: Informazioni sull'autore nei post

[ctx: theme-options]
en: Available areas:
it: Aree disponibili

[ctx: theme-options]
en: Back button
it: Pulsante indietro

[ctx: theme-options]
en: Background
it: Sfondo

[ctx: theme-options]
en: Background (line) color
it: Colore dello sfondo (linea)

[ctx: theme-options]
en: Background (line) opacity
it: Opacità dello sfondo (linea)

[ctx: theme-options]
en: Background behind each widget
it: Sfondo di ciascun widget

[ctx: theme-options]
en: Background behind whole sidebar
it: Sfondo dell'intera barra laterale

[ctx: theme-options]
en: Background color
it: Colore dello sfondo

[ctx: theme-options]
en: Background opacity
it: Opacità dello sfondo

[ctx: theme-options]
en: Background opacity for hovers with text and icons
it: Opacità dello sfondo per i piani evidenziabili con testo e icone

[ctx: theme-options]
en: Background under the box
it: Sfondo del riquadro

[ctx: theme-options]
en: Basic font
it: Caratteri di base

[ctx: theme-options]
en: Big buttons
it: Pulsanti grandi

[ctx: theme-options]
en: Blog post
it: Blog del post

[ctx: theme-options]
en: Blog, Portfolio, Gallery
it: Blog, Portafoglio, Galleria

[ctx: theme-options]
en: Blur
it: Confuso

[ctx: theme-options]
en: Bold
it: Grassetto

[ctx: theme-options]
en: Bold Italic
it: Grassetto Italico

[ctx: theme-options]
en: Border Radius (px)
it: Curvatura dell'angolo (px)

[ctx: theme-options]
en: Border radius
it: Curvatura dell'angolo

[ctx: theme-options]
en: Bottom
it: Inferiore

[ctx: theme-options]
en: Bottom Center
it: Inferiore centro

[ctx: theme-options]
en: Bottom Left
it: Inferiore sinistro

[ctx: theme-options]
en: Bottom Right
it: Inferiore destro

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar
it: Barra inferiore

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar background &amp; lines
it: Sfondo e linee della barra inferiore

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar font color
it: Colore del carattere della barra inferiore

[ctx: theme-options]
en: Bottom bar style
it: Stile della barra inferiore

[ctx: theme-options]
en: Box width (in "px" or "%")
it: Larghezza del riquadro ("px" o "%")

[ctx: theme-options]
en: Boxed
it: Incorniciato

[ctx: theme-options]
en: Branding
it: Marchio

[ctx: theme-options]
en: Breadcrumbs background color
it: Colore di sfondo dei Breadcrumb

[ctx: theme-options]
en: Breadcrumbs color
it: Colore dei Breadcrumb

[ctx: theme-options]
en: Buttons
it: Pulsanti

[ctx: theme-options]
en: Buttons color
it: Colore dei pulsanti

[ctx: theme-options]
en: Buttons style
it: Stile dei pulsanti

[ctx: theme-options]
en: Caption
it: Legenda

[ctx: theme-options]
en: Cart
it: Carrello

[ctx: theme-options]
en: Cart icon
it: Icona del carrello

[ctx: theme-options]
en: Categories
it: Categorie

[ctx: theme-options]
en: Centre
it: Centro

[ctx: theme-options]
en: Choose basic font-family
it: Scegli la famiglia di caratteri di base

[ctx: theme-options]
en: Choose layout
it: Scegli il layout

[ctx: theme-options]
en: Choose page
it: Scegli la pagina

[ctx: theme-options]
en: Closed
it: Chiuso

[ctx: theme-options]
en: Collapse content to one column after (px)
it: Riduci il contenuto su una colonna dopo (px)

[ctx: theme-options]
en: Collapse to one column after (px)
it: Riduci su una colonna dopo (px)

[ctx: theme-options]
en: Color
it: Colore

[ctx: theme-options]
en: Color Accent
it: Modalità risalto colore

[ctx: theme-options]
en: Column minimum width (px)
it: Minima larghezza della colonna (px)

[ctx: theme-options]
en: Comments
it: Commenti

[ctx: theme-options]
en: Contact form sends emails to:
it: Il modulo di contatto invia email a:

[ctx: theme-options]
en: Contact information
it: Informazioni sui contatti

[ctx: theme-options]
en: Content color
it: Colore del contenuto

[ctx: theme-options]
en: Content width (in "px" or "%")
it: Larghezza del contenuto ("px" o "%")

[ctx: theme-options]
en: Content-width line
it: Larghezza di linea del contenuto

[ctx: theme-options]
en: Copyright information
it: Informazioni di Copyright

[ctx: theme-options]
en: Custom
it: Cliente

[ctx: theme-options]
en: Custom CSS
it: CSS personalizzato

[ctx: theme-options]
en: Custom color
it: Colore personalizzato

[ctx: theme-options]
en: Custom color outline
it: Colore di contorno personalizzato

[ctx: theme-options]
en: Custom gradient
it: Gradiente personalizzato

[ctx: theme-options]
en: Custom menu
it: Menù personalizzato

[ctx: theme-options]
en: Dark
it: Scuro

[ctx: theme-options]
en: Date
it: Data

[ctx: theme-options]
en: Default Footer
it: Piè pagina predefinito

[ctx: theme-options]
en: Default Sidebar
it: Barra laterale predefinita

[ctx: theme-options]
en: Desired columns number
it: Numero desiderato di colonne

[ctx: theme-options]
en: Details icon
it: Dettagli sull'icona

[ctx: theme-options]
en: Disabled
it: Disabilitato

[ctx: theme-options]
en: Disabled on desktop / Full-width line on mobile
it: Disabilitato sul desktop / Larghezza a pieno schermo su mobile

[ctx: theme-options]
en: Distance between menu items
it: Distanza tra le voci del menù

[ctx: theme-options]
en: Dividers
it: Divisori

[ctx: theme-options]
en: Dividers between widgets
it: Divisori tra i widgets

[ctx: theme-options]
en: Doesn't work for side header.
it: Non funziona per l'intestazione laterale.

[ctx: theme-options]
en: Downwards
it: Verso il basso

[ctx: theme-options]
en: Drop down menu
it: Menù a discesa

[ctx: theme-options]
en: E.g. "1/4+1/4+1/2"
it: Ad esempio "1/4+1/4+1/2"

[ctx: theme-options]
en: E.g. 20 pixel padding will give you 40 pixel gap between columns.
it: Ad esempio uno margine di 20 pixel produrrà uno spazio di 40 pixel tra le colonne.

[ctx: theme-options]
en: Enable "scroll-behaviour: smooth" for next gen browsers
it: Abilita lo scorrimento "controllato - regolare" per i futuri browser

[ctx: theme-options]
en: Enable parallax &amp; Parallax speed
it: Abilita parallasse &amp; Velocità parallasse

[ctx: theme-options]
en: Enabled
it: Abilitato

[ctx: theme-options]
en: Fade
it: Dissolvenza

[ctx: theme-options]
en: First responsive switch point (tablet)
it: Primo commutatore sensibile (tablet)

[ctx: theme-options]
en: Fixed
it: Fisso

[ctx: theme-options]
en: Fixed background
it: Sfondo fisso

[ctx: theme-options]
en: Fixed background
it: Sfondo fisso

[ctx: theme-options]
en: Fixed in Place
it: Fisso nella posizione

[ctx: theme-options]
en: Fixed width
it: Largezza fissa

[ctx: theme-options]
en: Flat
it: Piano

[ctx: theme-options]
en: Floating menu
it: Menù mobile

[ctx: theme-options]
en: Floating menu background color
it: Colore dello sfondo del menù mobile

[ctx: theme-options]
en: Floating menu custom background color
it: Colore personalizzato dello sfondo del menù mobile

[ctx: theme-options]
en: Floating menu height (px)
it: Altezza (px) del menù mobile

[ctx: theme-options]
en: Floating menu transparency
it: Trasparenza del menù mobile

[ctx: theme-options]
en: Floating menu visibility
it: Visibilità del menù mobile

[ctx: theme-options]
en: Font
it: Carattere

[ctx: theme-options]
en: Font color
it: Colore del carattere

[ctx: theme-options]
en: Font color of elements near logo
it: Colore del carattere degli elementi vicini al logo

[ctx: theme-options]
en: Font size
it: Dimensione del carattere

[ctx: theme-options]
en: Font size of elements near logo
it: Dimensione del carattere degli elementi vicini al logo

[ctx: theme-options]
en: Font-family
it: Famiglia di caratteri

[ctx: theme-options]
en: Font-size
it: Dimensioni del carattere

[ctx: theme-options]
en: Fonts
it: Caratteri

[ctx: theme-options]
en: Footer
it: Piè pagina

[ctx: theme-options]
en: Footer &amp; Bottom bar
it: Piè pagina e barra inferiore

[ctx: theme-options]
en: Footer background &amp; lines
it: Sfondo e linee del piè pagina

[ctx: theme-options]
en: Footer font color
it: Colore del carattere del piè pagina

[ctx: theme-options]
en: Footer layout
it: Layout del piè pagina

[ctx: theme-options]
en: Footer primary widget area
it: Piè pagina dell'area del widget principale

[ctx: theme-options]
en: Footer style
it: Stile del piè pagina

[ctx: theme-options]
en: Footer top &amp; bottom paddings (px)
it: Margini superiore e inferiore del piè pagina (px)

[ctx: theme-options]
en: From Theme Options
it: Dalle opzioni del tema

[ctx: theme-options]
en: From centre
it: Dal centro

[ctx: theme-options]
en: Full-width line
it: Linea con completa larghezza

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen
it: Schermo pieno

[ctx: theme-options]
en: Fullscreen
it: Schermo pieno

[ctx: theme-options]
en: Gallery post
it: Galleria dei post

[ctx: theme-options]
en: Generate on server (not recommended; will not work with caching plugins)
it: Generare sul server (non raccomandato; non funziona con i plugin di cache)

[ctx: theme-options]
en: Give credits to Dream-Theme
it: Dai crediti a Dream-Theme

[ctx: theme-options]
en: Gradient
it: Gradiente

[ctx: theme-options]
en: Grayscale
it: Scala di grigi

[ctx: theme-options]
en: Grayscale with color hovers
it: Scala di grigi con effetto colorato

[ctx: theme-options]
en: Grid
it: Griglia

[ctx: theme-options]
en: Header
it: Intestazione

[ctx: theme-options]
en: Header &amp; Top Bar
it: Intestazione e barra superiore

[ctx: theme-options]
en: Header color
it: Colore dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Header decoration
it: Ornamento dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Header layout
it: Layout dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Header position
it: Posizione dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Headers color
it: Colore dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Headers fonts
it: Caratteri dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Hide
it: Nascondi

[ctx: theme-options]
en: High-DPI (32x32 px)
it: Alta definizione (32x32px)

[ctx: theme-options]
en: High-DPI (retina) images
it: Immagini ad alta definizione (retina)

[ctx: theme-options]
en: High-DPI (retina) logo
it: Logo ad alta definizione (retina)

[ctx: theme-options]
en: Hover color overlay
it: Colore sovrapposto evidenziabile

[ctx: theme-options]
en: Hover font color
it: Colore evidenziabile del carattere

[ctx: theme-options]
en: Hover opacity
it: Opacità evidenziabile

[ctx: theme-options]
en: Hovers background color
it: Colore di sfondo evidenziabile

[ctx: theme-options]
en: Icon
it: Icona

[ctx: theme-options]
en: Icons background color
it: Colore dello sfondo delle icone

[ctx: theme-options]
en: Icons color
it: Colore delle icone

[ctx: theme-options]
en: Icons for handheld devices
it: Icone per device mobili

[ctx: theme-options]
en: Icons hover
it: Icone evidenziabili

[ctx: theme-options]
en: Icons hover background color
it: Colore dello fondo delle icone evidenziabili

[ctx: theme-options]
en: Image &amp; hover decoration
it: Immagine e decorazione evidenziabile

[ctx: theme-options]
en: Image paddings (px)
it: Margini dell'immagine (px)

[ctx: theme-options]
en: Images Styling &amp; Hovers
it: Stile e effetti delle immagini

[ctx: theme-options]
en: Import &amp; Export
it: Importazione e Esportazione

[ctx: theme-options]
en: Import &amp; export
it: importazione e esportazione

[ctx: theme-options]
en: Inactive elements
it: Elementi inattivi

[ctx: theme-options]
en: Italic
it: Italico

[ctx: theme-options]
en: Item settings
it: Impostazioni per la voce

[ctx: theme-options]
en: Large font size
it: Carattere di grande dimensione

[ctx: theme-options]
en: Large line-height
it: Altezza della linea grande

[ctx: theme-options]
en: Left
it: Sinistra

[ctx: theme-options]
en: Left to right
it: Da sinistra a destra

[ctx: theme-options]
en: Light
it: Chiaro

[ctx: theme-options]
en: Line
it: Linea

[ctx: theme-options]
en: Line-height
it: Altezza della linea

[ctx: theme-options]
en: Lines between menu items
it: Linee tra le voci di menù

[ctx: theme-options]
en: Lines color
it: Colore delle linee

[ctx: theme-options]
en: Lines opacity
it: Opacità delle linee

[ctx: theme-options]
en: Link
it: Collegamento

[ctx: theme-options]
en: List settings
it: Elenco delle impostazioni

[ctx: theme-options]
en: Loading effect
it: Effetto di caricamento

[ctx: theme-options]
en: Logo in bottom line
it: Logo nel piè pagina

[ctx: theme-options]
en: Logo in floating menu
it: Logo nel menù mobile

[ctx: theme-options]
en: Logo in header
it: Logo nell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: Main menu
it: Menù principale

[ctx: theme-options]
en: Make parent menu items clickable
it: Rendi cliccabili le voci del menù superiore

[ctx: theme-options]
en: Maximum number of projects posts
it: Massimo numero di post dei progetti

[ctx: theme-options]
en: Maximum number of related posts
it: Numero massimo di post collegati

[ctx: theme-options]
en: Medium buttons
it: Pulsanti medi

[ctx: theme-options]
en: Medium font size
it: Carattere di media dimensione

[ctx: theme-options]
en: Medium line-height
it: Altezza della linea media

[ctx: theme-options]
en: Menu (first level navigation)
it: Menù (primo livello di navigazione)

[ctx: theme-options]
en: Menu background &amp; lines
it: Sfondo del menù &amp; linee

[ctx: theme-options]
en: Menu background color
it: Colore di sfondo del menù

[ctx: theme-options]
en: Menu background opacity
it: Opacità di sfondo del menù

[ctx: theme-options]
en: Menu background width
it: Larghezza dello sfondo del menù

[ctx: theme-options]
en: Menu colors
it: Colori del menù

[ctx: theme-options]
en: Menu height
it: Altezza del menù

[ctx: theme-options]
en: Menu hover decoration color
it: Colore delle decorazioni evidenziabili del menù

[ctx: theme-options]
en: Menu hover decoration color:
it: Colore delle decorazioni evidenziabili del menù:

[ctx: theme-options]
en: Menu icon size
it: Dimensione delle icone del menù

[ctx: theme-options]
en: Menu items align
it: Allinea le voci di menù

[ctx: theme-options]
en: Menu visibility
it: Visibilità del menù

[ctx: theme-options]
en: Menu width ("px" or "%")
it: Larghezza del menù ("px" o "%")

[ctx: theme-options]
en: Meta information
it: Meta informazioni

[ctx: theme-options]
en: Middle Center
it: Mezzo centro

[ctx: theme-options]
en: Middle Left
it: Mezzo sinistro

[ctx: theme-options]
en: Middle Right
it: Mezzo destro

[ctx: theme-options]
en: Minimalist style
it: Stile minimalista

[ctx: theme-options]
en: Mobile
it: Device mobile

[ctx: theme-options]
en: Mobile header
it: Intestazione per device mobili

[ctx: theme-options]
en: Mobile logo
it: Logo Device Mobile

[ctx: theme-options]
en: Near logo
it: Vicino al logo

[ctx: theme-options]
en: Near navigation area
it: Vicino all'area di navigazione

[ctx: theme-options]
en: None
it: Nessuno

[ctx: theme-options]
en: Normal
it: Normale

[ctx: theme-options]
en: Number of comments
it: Numero dei commenti

[ctx: theme-options]
en: Off
it: Spento

[ctx: theme-options]
en: On
it: Acceso

[ctx: theme-options]
en: On image hover
it: Sull'immagine evidenziabile

[ctx: theme-options]
en: On only on pages with parallax
it: Solamente sulle pagine con parallasse

[ctx: theme-options]
en: Only for some header layouts
it: Solo per alcuni layout di intestazione

[ctx: theme-options]
en: Opacity
it: Opacità

[ctx: theme-options]
en: Opened
it: Aperto

[ctx: theme-options]
en: Overlapping (doesn't work with side header &amp; Photo scroller)
it: Sovrapposizione (non funziona con intestazione laterale e Foto scroller)

[ctx: theme-options]
en: Padding bottom
it: Margine inferiore

[ctx: theme-options]
en: Padding top
it: Margine superiore

[ctx: theme-options]
en: Paddings between footer columns (px)
it: Margini tra le colonne del piè pagina (px)

[ctx: theme-options]
en: Page title
it: Frontespizio

[ctx: theme-options]
en: Page titles
it: Frontespizi

[ctx: theme-options]
en: Phone
it: Telefono

[ctx: theme-options]
en: Portfolio post
it: Post del portfolio

[ctx: theme-options]
en: Portfolio slug
it: Slug del portafoglio

[ctx: theme-options]
en: Previous &amp; next buttons
it: Pulsanti precedente e successivo

[ctx: theme-options]
en: Product price
it: Prezzo dell'articolo

[ctx: theme-options]
en: Product rating
it: Giudizio sull'articolo

[ctx: theme-options]
en: Product titles
it: Titoli dell'articolo

[ctx: theme-options]
en: Products counter background
it: Sfondo degli articoli da banco

[ctx: theme-options]
en: Proportional images
it: Immagini proporzionali

[ctx: theme-options]
en: Regular (16x16 px)
it: Regolare (16x16px)

[ctx: theme-options]
en: Related posts
it: Post collegati

[ctx: theme-options]
en: Related posts height for fullwidth posts (px)
it: Altezza dei post collegati per i post a pieno schermo (px)

[ctx: theme-options]
en: Related posts height for posts with sidebar (px)
it: Altezza dei post collegati per i post con barra mobile (px)

[ctx: theme-options]
en: Related posts width for fullwidth posts
it: Larghezza dei post collegati per i post a pieno schermo (px)

[ctx: theme-options]
en: Related posts width for posts with sidebar
it: Larghezza dei post collegati per i post con barra mobile (px)

[ctx: theme-options]
en: Related projects
it: Progetti collegati

[ctx: theme-options]
en: Right
it: Destra

[ctx: theme-options]
en: Scale
it: Scala

[ctx: theme-options]
en: Scroll Normally
it: Scorriere normalmente

[ctx: theme-options]
en: Search
it: Cerca

[ctx: theme-options]
en: Second responsive switch point (phone)
it: Secondo commutatore sensibile (telefono)

[ctx: theme-options]
en: Shadow
it: Ombra

[ctx: theme-options]
en: Share Buttons
it: Pulsanti di condivisione

[ctx: theme-options]
en: Show
it: Mostra

[ctx: theme-options]
en: Show "Details" button
it: Mostra il pulsante "Leggi"

[ctx: theme-options]
en: Show / hide on click
it: Mostra / nascondi con un click

[ctx: theme-options]
en: Show author
it: Mostra l'autore

[ctx: theme-options]
en: Show author info in blog posts
it: Mostra le informazioni sull'autore nei blog dei post

[ctx: theme-options]
en: Show categories
it: Mostra le categorie

[ctx: theme-options]
en: Show date
it: Mostra la data

[ctx: theme-options]
en: Show drop down menu
it: Mostra il menù a discesa

[ctx: theme-options]
en: Show excerpts
it: Mostra gli estratti

[ctx: theme-options]
en: Show graphic icon
it: Mostra un icona grafica

[ctx: theme-options]
en: Show in blog posts
it: Visualizza nei blog dei post

[ctx: theme-options]
en: Show in gallery albums
it: Visualizza nella galleria degli album

[ctx: theme-options]
en: Show in portfolio posts
it: Mostra nei post del portfolio

[ctx: theme-options]
en: Show links
it: Mostra i collegamenti

[ctx: theme-options]
en: Show logo
it: Mostra il logo

[ctx: theme-options]
en: Show next level indicator arrows
it: Mostra le frecce indicatrici del prossimo livello

[ctx: theme-options]
en: Show number of comments
it: Mostra il numero di commenti

[ctx: theme-options]
en: Show product information
it: Mostra le informazioni sull'articolo

[ctx: theme-options]
en: Show titles
it: Mostra i titoli

[ctx: theme-options]
en: Show zoom
it: Ingrandisci

[ctx: theme-options]
en: Side paddings
it: Margini laterali

[ctx: theme-options]
en: Sidebar
it: Barra laterale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar description (optional)
it: Descrizione della barra laterale (opzionale)

[ctx: theme-options]
en: Sidebar name
it: Nome della barra laterale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar primary widget area
it: Barra laterale dell'area del widget principale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar settings
it: Impostazioni barra laterale

[ctx: theme-options]
en: Sidebar width (%)
it: Larghezza della barra laterale (%)

[ctx: theme-options]
en: Sideways
it: Lateralmente

[ctx: theme-options]
en: Site logos only
it: Solo loghi del sito

[ctx: theme-options]
en: Slide
it: Diapositiva

[ctx: theme-options]
en: Slide-out mode
it: Modalità slide-out

[ctx: theme-options]
en: Small buttons
it: Pulsanti piccoli

[ctx: theme-options]
en: Small font size
it: Carattere di piccola dimensione

[ctx: theme-options]
en: Small line-height
it: Altezza della linea piccola

[ctx: theme-options]
en: Smooth scroll
it: Scorrimento regolare

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in blog posts
it: Pulsanti dei Social nei posts del blog

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in media (photos and videos)
it: Pulsanti dei Social nei media (foto e video)

[ctx: theme-options]
en: Social buttons in portfolio projects
it: Pulsanti dei Social nei progetti in portafoglio

[ctx: theme-options]
en: Social buttons on page
it: Pulsanti dei Social nella pagina

[ctx: theme-options]
en: Social icons
it: Icone dei social

[ctx: theme-options]
en: Solid Color
it: Colore solido

[ctx: theme-options]
en: Solid background
it: Sfondo solido

[ctx: theme-options]
en: Srcset (recommended; widely used, though [now] not W3C valid)
it: Srcset (raccomandato; ampiamente utilizzato, anche se [ora] non valido [W3C])

[ctx: theme-options]
en: Stripe 1
it: Banda 1

[ctx: theme-options]
en: Stripe 2
it: Banda 2

[ctx: theme-options]
en: Stripe 3
it: Banda 3

[ctx: theme-options]
en: Stripes
it: Bande

[ctx: theme-options]
en: Style
it: Stile

[ctx: theme-options]
en: Styling
it: Stile

[ctx: theme-options]
en: Switch after (px)
it: Commuta dopo (px)

[ctx: theme-options]
en: Team slug
it: Slug delle squadre

[ctx: theme-options]
en: Text
it: Testo

[ctx: theme-options]
en: Text area
it: Area di testo

[ctx: theme-options]
en: Text color
it: Colore del testo

[ctx: theme-options]
en: Theme Update
it: Aggiornamento del tema

[ctx: theme-options]
en: Themeforest user name
it: Themeforest nome utente

[ctx: theme-options]
en: Title
it: Titolo

[ctx: theme-options]
en: Title area height (px)
it: Altezza area del titolo (px)

[ctx: theme-options]
en: Title area layout
it: Layout area del titolo

[ctx: theme-options]
en: Title area style
it: Stile area del titolo

[ctx: theme-options]
en: Title background &amp; lines
it: Sfondo del titolo e linee

[ctx: theme-options]
en: Title background style
it: Stile dello sfondo del titolo

[ctx: theme-options]
en: Title color
it: Colore del titolo

[ctx: theme-options]
en: Title size
it: Dimensione del titolo

[ctx: theme-options]
en: Top
it: Superiore

[ctx: theme-options]
en: Top &amp; bottom paddings
it: Margini superiore e inferiore

[ctx: theme-options]
en: Top Bar
it: Barra superiore

[ctx: theme-options]
en: Top Center
it: Superiore centrale

[ctx: theme-options]
en: Top Left
it: Superiore sinistro

[ctx: theme-options]
en: Top Right
it: Superiore destro

[ctx: theme-options]
en: Top bar
it: Barra superiore

[ctx: theme-options]
en: Top bar (left)
it: Barra superiore (sinistra)

[ctx: theme-options]
en: Top bar (right)
it: Barra superiore (destra)

[ctx: theme-options]
en: Top bar background &amp; lines
it: Sfondo e linee della barra superiore

[ctx: theme-options]
en: Top bar font color
it: Colore del carattere della barra superiore

[ctx: theme-options]
en: Top bar font size
it: Dimensione del carattere della barra superiore

[ctx: theme-options]
en: Top bar on mobile devices
it: Barra superiore nei device mobili

[ctx: theme-options]
en: Tracking code (e.g. Google analytics) or arbitrary JavaScript
it: Codice di tracciamento (ad esempio Goggle analytics) o JavaScript arbitrario

[ctx: theme-options]
en: Transparent  background
it: Sfondo trasparente

[ctx: theme-options]
en: Transparent  background:
it: Sfondo trasparente:

[ctx: theme-options]
en: Transparent (doesn't work with side header)
it: Trasparente (non funziona con l'intestazione laterale)

[ctx: theme-options]
en: Transparent background
it: Sfondo trasparente

[ctx: theme-options]
en: Transparent header layout elements color
it: Colore degli elementi di layout dell'intestazione trasparente

[ctx: theme-options]
en: Transparent header layout elements color:
it: Colore degli elementi di layout dell'intestazione trasparente:

[ctx: theme-options]
en: Transparent header text color
it: Colore di testo dell'intestazione trasparente

[ctx: theme-options]
en: Transparent header text color:
it: Colore del testo dell'intestazione trasparente:

[ctx: theme-options]
en: Under image
it: Sotto l'immagine

[ctx: theme-options]
en: Update
it: Aggiorna

[ctx: theme-options]
en: Uppercase
it: Maiuscolo

[ctx: theme-options]
en: Uppercase
it: Maiuscolo

[ctx: theme-options]
en: Upwards
it: Verso l'alto

[ctx: theme-options]
en: User credentials
it: Credenziali utente

[ctx: theme-options]
en: Vertical distance between widgets (px)
it: Distanza verticale tra i widgets (px)

[ctx: theme-options]
en: Vertical divider
it: Divisore verticale

[ctx: theme-options]
en: Vertical or horizontal, depending on header layout.
it: Verticale o orizzontale, in relazione al layout dell'intestazione

[ctx: theme-options]
en: WPML language
it: Linguaggio WPML

[ctx: theme-options]
en: Wide
it: Largo

[ctx: theme-options]
en: Widget Areas
it: Aree dei widget

[ctx: theme-options]
en: Widget areas
it: aree dei widget

[ctx: theme-options]
en: Width (px)
it: Larghezza (px)

[ctx: theme-options]
en: Won't have any effect if responsiveness is disabled.
it: Non avrà alcun effetto se la funzione "responsiveness" è disabilitata.

[ctx: theme-options]
en: WooCommerce
it: E-commerce

[ctx: theme-options]
en: WooCommerce shopping cart
it: Carrello e-commerce

[ctx: theme-options]
en: Working hours
it: Orario di lavoro

[ctx: theme-options]
en: Yes
it: Si

[ctx: theme-options]
en: bottom
it: inferiore

[ctx: theme-options]
en: center
it: centro

[ctx: theme-options]
en: does not affect VC columns
it: non influenza le colonne VC

[ctx: theme-options]
en: fill the viewport (crop)
it: riempire la finestra (taglio)

[ctx: theme-options]
en: fit (preserve proportions)
it: Adattabile (proporzioni preservate)

[ctx: theme-options]
en: iOS 7  style
it: Stile iOS 7

[ctx: theme-options]
en: large
it: largo

[ctx: theme-options]
en: left
it: sinistra

[ctx: theme-options]
en: medium
it: medio

[ctx: theme-options]
en: no repeat
it: nessuna ripetizione

[ctx: theme-options]
en: no title
it: nessun titolo

[ctx: theme-options]
en: repeat
it: ripeti

[ctx: theme-options]
en: repeat x
it: ripeti x

[ctx: theme-options]
en: repeat y
it: ripeti y

[ctx: theme-options]
en: right
it: destro

[ctx: theme-options]
en: small
it: piccolo

[ctx: theme-options]
en: top
it: superiore

[ctx: vc inline dummy]
en: Albums posts scroller
it: Scroller degli album dei post

[ctx: vc inline dummy]
en: Blog posts scroller
it: Scroller dei blog dei post

[ctx: vc inline dummy]
en: Display categories
it: Visualizza le categorie

[ctx: vc inline dummy]
en: Photos masonry
it: Masonry delle foto

[ctx: vc inline dummy]
en: Photos scroller
it: Foto scroller

[ctx: widget]
en: Accordion
it: Menù a fisarmonica

[ctx: widget]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: widget]
en: All
it: Tutti

[ctx: widget]
en: Ascending
it: Ascendente

[ctx: widget]
en: Autoslide:
it: Avanzamento automatico:

[ctx: widget]
en: Blog categories
it: Categorie del blog

[ctx: widget]
en: Blog posts
it: Post del blog

[ctx: widget]
en: Category:
it: Categoria:

[ctx: widget]
en: Choose custom menu:
it: Scegli il menu personalizzato:

[ctx: widget]
en: City
it: Città

[ctx: widget]
en: Company
it: Compagnia

[ctx: widget]
en: Contact form
it: Modulo di contatto

[ctx: widget]
en: Contact info
it: Informazioni di contatto

[ctx: widget]
en: Content
it: Contenuto

[ctx: widget]
en: Country
it: Nazione

[ctx: widget]
en: Custom menu style 1
it: Menu personalizzato stile 1

[ctx: widget]
en: Custom menu style 2
it: Menu personalizzato stile 2

[ctx: widget]
en: Descending
it: Discendente

[ctx: widget]
en: Enable rounded corners
it: Abilitare gli angoli arrotondati

[ctx: widget]
en: Except
it: Tranne

[ctx: widget]
en: Featured images proportions:
it: Proporzioni delle immagini in primo piano:

[ctx: widget]
en: Fields:
it: Campi:

[ctx: widget]
en: Filter by tags (comma seperated):
it: Filtro mediante tags (separati da virgola):

[ctx: widget]
en: Find us on:
it: Trovaci su:

[ctx: widget]
en: Flickr Latest RSS URL:
it: Ultimo RSS URL di Flickr:

[ctx: widget]
en: How many items?
it: Quanti articoli?

[ctx: widget]
en: How many:
it: Quanti:

[ctx: widget]
en: Image max width (px):
it: Larghezza massima dell'immagine (px):

[ctx: widget]
en: Message
it: Messaggio

[ctx: widget]
en: Message field height (in lines)
it: Altezza del campo messaggio (in linee)

[ctx: widget]
en: Name
it: Nome

[ctx: widget]
en: Number of logos:
it: Numero di loghi:

[ctx: widget]
en: Number of posts:
it: Numero di posts:

[ctx: widget]
en: Number of team members:
it: Numero dei membri della squadra:

[ctx: widget]
en: Number of testimonials:
it: Numero di testimonial:

[ctx: widget]
en: Only
it: Solo

[ctx: widget]
en: Order by ID
it: Ordina per ID

[ctx: widget]
en: Order by author
it: Ordina per autore

[ctx: widget]
en: Order by date
it: Ordina per data

[ctx: widget]
en: Order by menu
it: Ordina
     
    per
     
    menù

[ctx: widget]
en: Order by modified
it: Ordina per modifica

[ctx: widget]
en: Order by rand
it: Ordina a caso:

[ctx: widget]
en: Order by title
it: Ordina per titolo

[ctx: widget]
en: Partners & clients
it: Partners e Clienti

[ctx: widget]
en: Percent
it: Percentuale

[ctx: widget]
en: Photos
it: Foto

[ctx: widget]
en: Portfolio projects
it: Progetti in portafoglio

[ctx: widget]
en: Progress bars
it: Barre in progressione

[ctx: widget]
en: Random pick
it: Scelta casuale

[ctx: widget]
en: Send mail to:
it: Invia la mail a:

[ctx: widget]
en: Show
it: Mostra

[ctx: widget]
en: Show Photos from following categories:
it: Mostra foto dalle seguenti categorie:

[ctx: widget]
en: Show excerpt:
it: Mostra l'estratto:

[ctx: widget]
en: Show featured images
it: Mostra le immagini in primo piano

[ctx: widget]
en: Sort by:
it: Ordina per:

[ctx: widget]
en: Submit
it: Invio

[ctx: widget]
en: Team
it: Squadra

[ctx: widget]
en: Telephone
it: Telefono

[ctx: widget]
en: Testimonials list
it: Lista dei testimonial:

[ctx: widget]
en: Testimonials slider
it: Dispositivo di scorrimento dei testimonial

[ctx: widget]
en: Text:
it: Testo:

[ctx: widget]
en: Title
it: Titolo

[ctx: widget]
en: Title (optional):
it: Titolo (opzionale):

[ctx: widget]
en: Title:
it: Titolo:

[ctx: widget]
en: Website
it: Sito web

[ctx: widget]
en: clear
it: pulisci

[ctx: widget]
en: off
it: spento

[ctx: widget]
en: on
it: acceso

[ctx: widget]
en: required
it: richiesto

[ctx: widget]
en: submit
it: Invio

[ctx: widget categories]
en: Feed for all posts filed under %s
it: Feed per tutti i post archiviati in %s

[ctx: widget categories]
en: View all posts filed under %s
it: Visualizza tutti i post archiviati in %s

[ctx: woocommerce mini cart]
en: Your cart
it: Il tuo carrello

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
it: parole
